Anaokulu Açarken Planlama Nasıl Yapılır?

Anaokulu Açma Planı Nasıl Yapılır?
Büyük Fikirleriniz olsun.

Anaokulu ya da kreş açmak için yapılacak çalışmaların en başında planlama yapmak gelmelidir. Anaokulu açma planı, neden bu kadar önemlidir? Anaokulu açarken planlama yazımızın asıl amacı da anaokulu açma planının neden bu kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmaktır. Şimdi anaokulu açma planı ile ilgili olarak ilk aşama olan fikir aşamasıyla başlayalım.

Anaokulu açma planı 1. aşama  Fikir Oluşturma:

Anaokulları Milli Eğitim Bakanlığına Bağlıdır. 3-6 yaş arası çocukların okul öncesi eğitim ve günlük bakım ihtiyaçlarının karşılanmasını da sağlarlar. Anaokulları kreşler gibi bakıcı kimliğinde değildir.

Anaokulu ya da kreş açmaya karar verme aşamasıdır. Anaokulu açma fikri oluşturmak için dikkat edeceğimiz en önemli detay bir işletme kurduğumuz olmalıdır. Kreş açma fikri yani kreş ( anaokulu) işletmesi olarak karşımıza çıkacaktır.

Bir işletme kurarken dikkat edeceğimiz en önemli detay ise karlılık olmalıdır. Karlılıkla beraber sürdürülebilir ve rekabet üstünlüğü sağlayan hususları da ortaya çıkarmamız gerekmektedir.

Anaokulu açma düşüncenizin ana konusu karlılık üzerine kurgulanmalıdır. Aksi halde problem çok daha büyük olacaktır.

Hedef noktayı belirledikten sonra rekabet üstünlüğü sağlamak için neler yapmanız gerekiyor? Daha doğru bir ifadeyle insanlar çocuklarını neden bizim anaokulumuza versinler? Burada vereceğiniz her cevap sizi sonuca ulaştıracaktır.

Fikir aşamasında bulduğunuz cevaplar, anaokulunuzun belirleyici unsurlarını ortaya çıkaracak ve yapacağınız anaokulu yatırımının amacına uygun hale gelmesini sağlayacaktır.

Belki de bir anaokulu açarken hayati değere sahip unsurdur diyebiliriz. 

Anaokulu açma düşüncesini uygulamaya geçirebilmek için stratejimizi oluşturuyoruz.

Anaokulu Açma Planı Nasıl Yapılır?
Araştırma

Anaokulu Açma Planı 2 Aşama : Araştırma Safhası

Anaokulu açma planının ikinci aşaması olan araştırma safhasında yapılabilecek en doğru hamle, işletme maliyetlerinin neler olacağını tespit etmektir. Anaokulu işletme maliyetleri süreç olarak sizi biraz yorabilir. Lakin ortaya çıkan sonuç elinizi rahatlatacaktır.

İşletme maliyetleri dışında ihtiyacımız olan diğer unsur ise anaokulu açmak kazandırır mı ? sorusununda cevabıdır. Bu konu ile ilgili olarak bir yazı hazırladık. Eğer anaokulu açmak kazandırır mı yazısına ulaşmak için okuldanismanligi.com.tr/anaokuluacmakkarlımı linkinden ulaşabilirsiniz.  Yazıyı okuduktan sonra ne kadar kazanmak istediğinizi belirleyin.

Kazanmak istediğiniz tutara göre hareket edeceğinizden dolayı, artık anaokulu için ihtiyacınız olabilecek binayı araştırmaya başlayın. Ne istediğinizi biliyorsunuz. Aslına her yer anaokuluna uygun hale getirilebilir. Fakat her yer ihtiyacınıza cevap vermez. O nedenle ince eleyip sık dokumakta fayda var.

Yer bulduktan sonra basit bir planlama yapın ve anaokulu kurma maliyetlerini gözden geçirin. İnşaat ve donanımların maliyetlerini araştırmaya başlayın.

Bölge araştırması yaparak alacağınız aylık ücretleri tespit edin. Ardından rekabet üstünlüğünü nasıl sağlayacağınıza bakın.

Eğitim yaklaşımını asla atlamayın. Bu kısım, anaokulunu açtıktan sonra sizin en yoğun olacağınız alan olacaktır.

Anaokulu açmak için araştırma safhasında, karşınıza doğru ya da yanlış bir sürü bilgi çıkacaktır. Hepsini dinleyin ama mantığınızın sesini dinlemeyi ihmal etmeyin.

Anaokulu Açma Planı Nasıl Yapılır?
Anaokulu açma stratejisi

Anaokulu Açma Planı 3 Aşama : Strateji Belirleme

Önceden belirlediğimiz amaçlarımıza uygun olarak işin aşamalarına yön vermemiz lazım. Adım adım planlama yapmamız gerekmektedir.

Daha önceki yazımızda klasik yaklaşımlardan bahsetmiştik ama burada kısaca değinelim.

Fikir : Anaokulu Açmak

Nasıl bir yol izleyeceğiz : Önce bina bulacağız sonra tadilat ve içini doldurmak kaldı. Personeli alırız, ruhsatı da aldık mı işlem tamamdır.

Klasik anaokulu açma yaklaşımının özeti budur. Peki bizi farklı kılan unsurlar nelerdir. Biz sadece anaokulu mu açmak istiyoruz yoksa anaokulu işletmesi mi kurmak istiyoruz. Eğer sadece anaokulu açmak istiyorsanız birinci seçenek sizin için daha mantıklı.

Anaokulu açma planı stratejisi belirlerken dikkat etmeniz gereken birincil öncelik sizin yapacağınız anaokulunun tercih edilebilir olup olmadığıdır. Bir takım eksiklikler giderilebilir. Lakin başlangıç aşamasında yapacağınız yatırımı da yalnızca bir kez yapacağınızı düşünürsek tasarruf edelim derken kaybedeceklerimizi de hesaplamamız gerekmektedir. Okul Danışmanlığı olarak stratejimizi belirlerken günü değil geleceği düşünerek hareket ederiz. Neden mi ? Çünkü bu günün şartlarını düşünürsek kazanacağımız her bir detay ilerleyen aşamalarda özelliğini yitirebilir.

Kalıcı olabilmek adına yapılacak çalışmalar ilk etapta gereksiz gibi görünse de, uzun vade de ne demek istediğimizi daha net görebileceksiniz. Artık tecrübenin faydasını en iyi şekilde hissedebileceğinizi söyleyebiliriz. Rakip anaokulu ve kreşlerin neler yaptığından bağımsız olarak güçlü olacaksınız ve bize göre en güzeli ise, takip edileceksiniz. İnsanlar sizin neler yaptığınızı her platformda takip edecekler ve kendileri de uygulamak isteyeceklerdir.

Anaokulu açma stratejisi belirlemek işin amacına uygun olarak hareket etmek gerekmektedir. Okul öncesi eğitim sektörüne yeni giriyor  olabilirsiniz. İşlerin nasıl ilerlediğini bilmiyor olabilirsiniz. Bunlar çok problem oluşturabilecek unsurlar değildir. İşinizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekecek, bu çocukları yetiştirirken eğitim yaklaşımımız ne olacak gibi bir çok soru karşımıza çıkacak.

Tabi işin bir de işletme boyutu var. Bu kısmı da atlamadan, işinizi basite indirgemeden, detaylı bir yaklaşımla hareket ettiğinizde sonuç çok da uzak olmayacaktır. Sizin yaptğınız işten kaç kişi faydalanacak bunları düşünün ve anaokulu açma stratejinizi belirleyin.

Bu işten kimler faydalanacak

 • İstihdam oluşturacağız, personellerimiz faydalanacak
 • Eğitim vereceğiz, Çocuklarımız sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlayıp ilk öğretime hazır olacak,
 • Aileler faydalanacak, çocuklarını güvenli ellere emanet edecekler ve onlarda öğrenecekler,
 • Ekonomi faydalanacak, ihtiyaçlarımızı karşıladığımız market, kırtasiye vb. işletmelerle likit akışı sağlanacak.
 • Kurucu faydalanacak, kendine bir iş kazandırmış olacak ve aynı zamanda kazanacak,
 • Okul Öncesi sektör kazanacak, yaptığınız çalışmalar takip edilecek ve rol model olacaksınız.
 • Bu faydaları daha da çoğaltabiliriz.
Anaokulu Açma Planı Nasıl Yapılır?
Anaokulu kurulumu uygulaması

Anaokulu Açma Planı 4 Aşama : Uygulama

Anaokulu açma planı aşamasının son kısmındayız. Şuana kadar araştırmalarınızla sonuca yaklaştınız. Elinizdeki stratejik plan ile anaokulu açma rehberiniz oluştu.

İhtiyacınıza uygun yeri buldunuz. Şimdi tadilat işlemlerinizi ve diğer prosedür işlemlerine başlıyorsunuz.  Asıl amacımız kazanan bir anaokulu inşaa etmek. Haliyle elimizde çok fazla veri var. Bir puzzle gibi parçaları yerlerine oturtacağız.

Uygulama aşamamız aşağıdaki gibi olacaktır.

 1. Anaokulu için istediğim kapasiteye uygun bina bul.
 2. İstediğim kapasite için yerleşim planı oluştur.
 3. Tadilat çalışmalarına başla.
 4. Anaokulu proje çalışmalarına yap.
 5. Tanıtım ve reklam çalışmalarına başla.
 6. Kurulumun tamamlanması için donanım ve teçhizatı hazırla.
 7. Prosedür işlerini tamamla. Evrakları teslim et.
 8. Açılış yap

İşin kısa özeti bu şekilde olacaktır.

Anaokulu açma planı yazımızın size çok faydası olacaktır. Sonuç olarak kendi imkanlarınızla yapacağınız anaokulunun bölgesel şartlarda en iyisi olması için bir çaba harcayacaksınız.

Her ne yaparsanız yapın rekabet üstünlüğünüzü net bir şekilde ortaya çıkarmalısınız. Aksi hale problemlerle dolu bir anaokulu geçmişiniz olabilir.

Öyle anaokulu ve kreşler görüyoruz ki, 5 yıllık bir kreş hala 20 öğrenciden fazlasını alamamış oluyor. Bunun altında yatan sebepleri saymakla bitiremeyiz.

Okul Danışmanlığı Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin https://www.okuldanismanligi.com.tr ziyaret edebilirsiniz.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 

Yusuf YILMAZ

Diğer Yazılar