Bu yazımızda anaokulu nasıl açılır sorusunun cevabını vereceğiz. Her geçen gün artan anaokulu ve kreş yatırımlarının ne derecede ve nasıl yapıldığına yönelik olarak hazırladığımız içeriğimiz yine bu alanda var olmak isteyenler için ön hazırlık olacaktır.

Anaokulu ya da kreş açmak için öncelikle projemizin ne kadar güçlü olduğunu görmek zorundayız. Yani anaokulunu açmadan önce çalışmamızın detaylarını ortaya çıkarmamız gerekmektedir. Yapmış olduğumuz görüşmelerde en büyük sorunlardan biri de budur.

Genel kanı ise bölge çok iyi potansiyel var ve ben kreş açmak istiyorum. Düşünce her ne kadar doğru olsa da bölgesel şartlar ele alındığında sizin tercih edilip edilmeyeceğiniz konusunda bir ön bilgiye sahip değilsiniz. Çünkü henüz ortada bir proje yok. İnsanlar sizin anaokulunuzu ya da kreşinizi neden tercih etsinler? Soru bu.

Öneri Yazımız: Anaokulunda Okuma ve Yazma Öğrenilir Mi?

Adım Adım Anaokulu Açmak

Birinci basamağı çözdükten sonra geriye kalan husus tamamen yerleşim yerinin tespit edilmesidir. Bir yer kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız bu yer için yerleşim planını doğru planlamanız gerekmektedir. Planınızı kalite algısına göre yapmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde yapmış olduğumuz çalışmaların çok önemi olmayacaktır. Biraz müşteri gibi düşünmek iyi strateji olabilir.

Yerimizi de bulduktan sonra yapacağımız çalışmaların boyutu ilk başta belirlediğimiz plana göre gidecektir. Yalnız bu kısım çok tehlikelidir. Çünkü çalışmalarınızda size yön vermek isteyen birçok kimse ortaya çıkacaktır ve bunlar sizi hedeflerinizden şaşırtabilir. Kimden fikir aldığınıza dikkat edin ki sorun yaşamayın. Planınıza sadık kalırsanız daha başarılı olacağınızı söyleyebilirim.

Öneri Yazımız: Anaokulu ve Kreş Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bölgesel farklılıklar ve diğer detayları çözdüğünüzü varsayıp anaokulu için gerekli tadilatları ve ekipmanları hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada tadilat sürecini iyi planlayın ki prosedür aşamalarında problem çıkmasın.

Prosedür aşamalarına geçtiğinizde ise bunları nereden bulacağım diye düşünmeyin. Milli Eğitim Bakanlığının ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının web sitelerinde bu evrakların neler olduğu bellidir. Çok rahatça ulaşabilirsiniz.

Prosedür aşamalarını da bitirdiğinizde geriye ruhsat için beklemek kalıyor. Ruhsatınız geldiğinde ise anaokulunuza öğrenci kayıtlarına başlayabilirsiniz. Açılış işlemleri bu kadar sonrası sizin elinizde.

Elbette bu kadar basit bir şekilde bitirebilirsiniz fakat en başta söylediğimiz planınız çok önemlidir. Öğrenci kaydı alırken, personel seçerken ya da reklamınızı yaparken dikkat etmeniz gereken çok husus olacaktır. Eğitim programınıza olan hakimiyetiniz, yaptığınız görüşmelerde ortaya çıkmalı ki sonuç istenilen seviyede gerçekleşsin. Aksi halde zaten çalışmanın çok fazla bir önemi kalmayacak.

Eğer iyi bir eğitim kurumu olacağız diyorsanız bütün ayrıntıları atlamadan ilerlemek gücünüze güç katacaktır. Rakipleriniz siz düşünme aşamasındayken harekete geçtiler. Anaokulunu çok iyi yönetenlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Her ne kadar herkes kendi nasibini yer diyorsanız bile bu nasip durduk yere gelmeyecektir. Çalışma gerektirecektir.

İşletmenizi kurduktan sonra bile sürekli gelişme ve geliştirme çalışmaları yapmalısınız. Sonuç anaokulu açmaksa zaten açtınız ama onu devam ettirmekse asıl iş şimdi başlıyor diyebilirsiniz.

Yine de bizim tavsiyemiz işinizi basite indirgemeyin ve daha büyük düşünün. Sektör her geçen gün büyüyor. Siz de bu büyümeye ayak uydurmak zorunda kalacaksınız. Bu gün her şey çok iyi görünse bile bir süre sonra durağanlaşmaya başlayacaktır.

Aslında anaokulu nasıl açılırdan ziyade ben anaokulu açarken nasıl hareket etmeliyim çok daha sağlıklı bir yapıyı meydana çıkaracaktır. Ön çalışmalarınızın olmadığı durumlarda bizi aramaktan çekinmeyiniz. Tecrübemizle sizin için en iyi planı ortaya çıkaracağız.

Diğer Yazılar