Anaokulu Açarken Bakış Açınızı Değiştirdiniz mi?

Anaokulu / kreş açmak güzel bir iş alanı. Alandan olan binlerce kişinin hayalini süslemektedir anaokulu. Elbette herkes istediğini gerçekleştirecek diye bir kural yok ama çok ciddi fırsatlar bir anda oluşabiliyor. Buradan yola çıkan bir çok kimse fikrini eyleme dönüştürüyor. İşte tam da bu noktada Anaokulu Açarken bakış açısınızı değiştirmeniz gerektiğini söylememiz gerekiyor.

Peki bakış açımızı neden değiştirmeliyiz?

Şimdi bu soruya danışmanlık için bizimle görüşen ve hemen hemen büyük çoğunluğunun önce prosedür işlemlerinden başlamasını örnek gösterebiliriz. Peki anaokulu açmak isteyenler nereden ilk önce anaokulu ve kreş prosedürlerini merak eder? Söyleyelim. Çünkü prosedürleri çözünce nasıl olsa hallederiz hali ortaya çıkıyor. Nasıl olsa köprüyü geçtik sonrasının bir önemi yok. Fakat bu düşüncenin faydalı olduğunu söyleyemeyiz. Önemli olan husus anaokulunu açmak değil onun sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Peki bu durumu ne zaman anlayacaktır derseniz, işletme yönetimine geçtiği andan itibaren bu durumla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Çünkü kayıt esnasında yapmış olduğunuz görüşmeler, doluluk oranını artırmıyorsa bir şeylerde yanlışlık var demektir.

Bu yanlışlıklar nerede olabilir?

  • Yönetim organizasyonlarında,
  • Eğitim planlamasında
  • Tanıtım ve Reklam planlamasında
  • Anaokulu yer seçimlerinde
  • Konsept seçimlerinde

….

bu listeyi uzatarak devam ettirebiliriz.

Bazıları ise anaokulu açma işine başlarken önce yer arayışına girer. Kendince uygun yerler bulur. Peki bu uygun yerlerin ne kadar uygun olup olmadığını ise kontrol etmez. Çok güzel yer dedikleri aslında kendi açısından çok zararlı bir yatırımın başlangıcı olabilir ki bunu defalarca gördük. Yerinde tespitlerimiz sayesinde bir çok kimseyi bu hatadan geri çevirdik. İşin olması gereken durumlarını, dinamiklerini ortaya koyduğumuzda düşüncelerinden bir o kadar uzaklaştıklarını gördük. Çünkü planlama işin hiç bir aşamasında yer almıyordu.

Bir anaokulunu açmak ya da açıyor olmak, o anaokulunun başarılı olacağı anlamına gelmemektedir. Bu gün çevrenizde bulunan anaokulları ya da kreşleri incelerseniz mutlak kendinizce en iyi olanı bulacaksınız. Çünkü ihtiyaçlarınız ve isteklerinize karşılık verebildikleri ölçüde tercih etmektesiniz. İşte tam bu noktada bir veli gibi düşünüp hareket etmek ayrı bir önem kazanmaktadır.

Tercihleriniz Geleceğinizi Şekillendirir

Şimdi bir anaokulunun tercih edilme sebeplerinden biri olan veli gibi düşünme aşamasını belirleyebilirsiniz. Bir veli gibi düşünebilmek için önceliğimiz empati yapmaktır. Çocuğunuz olduğunu ve çocuğunuzun nasıl bir anaokuluna yada kreşe göndereceğinizi hesaplayabilirsiniz. Eğer bir çocuk sahibiyseniz empati yapmak çok kolay olacaktır. Lakin henüz bu aşamada değilseniz biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü bir çocuk aile için hayatın merkezidir. Aile herşeyini çocuklarının sağlıklı bir şekilde büyümesi ve iyi bir gelecek hazırlama iç güdüsüyle hareket eder. Yani çocuğu için en iyisini ister.

Açacağınız anaokulu ya da kreşi oluşturmaya başlarken bir çok etkeni düşünmeniz gerekmektedir. Bunları öncelik sırasına göre hazırlamanız yararınıza olacaktır. İş görüşmelerinde klasik bir soru gelir ve bu soruyu bir çok kimse duymuştur. “Neden sizi işe alalım?” Şimdi bu sorunun değişik versiyonunu kendimiz için soralım.

Çocuğumu neden sizin anaokulunuza ya da kreşinize kayıt yaptırayım?

Burada vereceğiniz cevapları lütfen gözden geçirin. İki kere düşünün, üç kere düşünün ama üzerinde mutlak doğruya akla ve mantığa en yakın cevapları bulana kadar devam edin.

Günümüz koşullarında artan işletme maliyetlerinin size ne kadar yük getirebileceğini de hesaba mutlaka katmanız gerekmektedir. Aksi halde sonu hüsranla biten projeye başlayabilirsiniz. Öyle anaokulu ve kreşler görüyoruz ki sonuçlar hep hüsran oluyor. Bunların birinci sebebi ise başlangıçta yapılan hatalar. Hedefe odaklanmak çok güzel bir duygudur. Ama duygusallık ticari hayatın sonunu getirmektedir. Gerçekçi hareket etmek en azından en az zararla işin içinden çıkmanızı sağlayabilir. Çünkü her zaman bir B planınız hazır olacaktır.

Bir anaokulu ya da kreş açarken mutlaka tüm sonuçların en kötüsünü düşünerek hareket etmelisiniz. Sonucun iyi olması planınızın doğru çalıştığını gösterir. İşinize olan ciddiyetiniz idealistliği de beraberinde getirebilir. İşte tam da bu noktada hedefe odaklanmış ve planınızı doğru uyguluyorsunuz demektir.

İşinize yapacağınız yatırımlar, inancınızı gösterir.

Önemli bir detaydır. Anaokuluna ne yatırım yapabilirim diye düşünebilirsiniz. Oysa bu sorunun cevabı yine sizin anaokulunuzda bulunmaktadır. Her detay elinizin altındadır. Önemli olan bu verileri doğru kullanmaktır. Analiz yeteneğinizi geliştirmeniz durumunda işin bambaşka bir boyutuna geçiş yapacaksınız. Bu geçiş ile bakış açınız 180 derece değişecektir. Aslında ileriye gidiyorum derken bir anda geriye gittiğinizi farkedebilirsiniz. Her türlü bilgiye kolay ulaşılabilen günümüzde anaokulu işletmesini sürdürülebilir kılmak, sizin işletme başarınızı gösterecektir. İşte tam da bu noktada sistemi farkedecek, bölgesel farklılıkları, sistemin dinamiklerini, eğitim modellerinin uygulanışını ve herşeyden önemlisi personel yönetiminin değişik versiyonlarını göreceksiniz. Çünkü her detay sizin yönetsel başarılarınızın basamakları olacak. O zaman lider de sizsiniz, yöneten de yönetilende, sistem de…

Bu yazımızı okuduğunuza göre yapmak istediğiniz anaokulu sizin için sadece bir anaokulu değildir ve yapacağınız işi ciddiye alıyorsunuz. Anaokulu açmak prosedürlerden ibaret olmadığını farkettiniz. Umarız faydalı olur.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

08/03/2019

Diğer Yazılar