Anaokulu açma maliyeti, sizin anaokulunuza biçtiğiniz değer kadardır. Bu cümleyle başlamamızın değeri maliyetlerin kalite olgusuyla doğru orantılı olmasıdır. Şimdi anaokulu açarken bütçemizi nasıl kullanabileceğimize bakalım.

Anaokulu açma maliyeti hemen hemen bir çok kişinin ilk merak ettiği konuların başında gelmektedir. Maliyetler, anaokulumuzun planlamasında son derece önemlidir.

Peki anaokulu maliyetlerini nasıl belirleyebiliriz. Sorunun cevabı yazımızın devamında.

Öncelikle ne istediğimizi kesinleştirmemiz gerekiyor. “Anaokulu açarken nereden başlayacağım?” sorusu, bu anlamda size yol gösterecektir. İlk çalışma, hedeflerimize uygun bir yer bulmak.

Kiralarını araştırmak ya da satın alma  işlemi gerçekleştirmek. Yapacağınız yatırım ne olursa olsun size geri dönüşüm sağlamalıdır ki bir anlamı olsun. Anaokulu açmak için uygun bir bina ya da yer bulunması yeterlidir.

Yerimizi bulduk şimdi ne yapacağız?

Anaokulu için uygun bir yer bulduk. Şimdi bu yerin anaokulu standartlarına dönüştürülmesi, meb anaokulu açma şartlarına uygun hale getirilmesi çalışmalarını gerçekleştireceğiz.

MEB anaokulu açma şartlarını buradan inceleyebilirsiniz.  Burada karşımıza çıkan maliyetler tadilat maliyetleridir. Yalnız işin en hassas bölümü burasıdır. Çünkü atlayabileceğimiz her detay karşımıza büyük sorun olarak çıkacaktır.

Anaokulu açma maliyetlerine etki eden unsurlar burada tek tek karşımıza çıkacaktır. Burada bir detay verelim. Birçok kimse anaokulu açarken tadilat maliyetlerini ön göremediğinden parasının büyük bir bölümünü burada tüketmektedir.

Sebebi ise herkesin bir şeyleri bildiğini söyleyerek inisiyatif alması diyebiliriz. En çok kimler mi yapıyor? Tadilat ustaları. Yaşadığımız bir örnekle açıklayalım.

Örnek Olay

Anaokulu açmak isteyen biri çevresinin de desteğiyle bir dükkan buluyor. Çalışmalara başlıyorlar. Kurucu bir müddet sonra bir şeylerin farklı gittiğini hissediyor ama emin olamıyor.

Sonrasında araştırmalara başlıyor ve bize ulaşıyor. Keşif için gelmemizi istiyor. Okulun yapıldığı yere gittiğimizde, incelemeler doğrultusunda raporumuzu veriyoruz. Hem canlı olarak hem yazılı olarak. Raporda en önemli detay ise kapasite.

Normal şartlarda 100 kapasite alabilecek olan anaokulu binası, yapılan çalışmalarla 60’ın üzerine çıkamıyor. Buradaki kayıp o kadar büyük ki akıllara zarar tabiri yerini buluyor.

Günümüz şartlarına uyarlarsak bir öğrenciden aldığımız ücret 3000₺ iken, 40 çocuk kapasitesi kaybetmenin anlamı 40*3000= 120,000₺/Ay. Yani yılda 1.440,000₺.

3 sınıf oluşturulmuş. Yemekhane ise 100 metrekare civarında hazırlanmış . Bu süreden sonra ne yapılacak. Birim maliyetlerin düşmesi için kapasitenin yüksek olması gerekiyor. Bu aradaki muhasebe farkı ortaya çıkardığımızda yerleşim planını revize ettik ve sorun çözüldü. Ama anaokulu açma maliyetimiz de artmış oldu.

Yerleşim Planı Çalışmaları 

Anaokulu yer bulunduktan sonra yerleşim planı çalışmaları mutlak suretle yapılmalıdır. Yerin keşfi ve maliyetlerin belirlenmesi hayati öneme sahip.

Küçük anekdot verelim:

Eğer anaokulu açmak için bulduğunuz yer dükkan formatlı bir yer ise mülk sahibine ne kadarlık bir tadilat desteği vereceğini sorun. Çünkü tadilat maliyetlerinizi düşürecek en önemli detay burasıdır. 

Aynı zamanda aklınızda bulunsun dükkanlarda anaokulu açma düşünceniz varsa, tadilat maliyetleri olarak en az 500,000₺ rakam karşınıza çıkabilir. Bu rakam dükkanın büyüklüğüne bağlı olarak artacaktır.

Eğer yer 500 m2 ve katlıysa rakamınız artacak demektir. Emlakçı ya da mal sahibi ile yaptığınız görüşmelerde taşınamayan detayları yapmasını talep edebilirsiniz. Tadilat maliyetiniz en az %20 oranında azalacaktır. Biz çalışmalarımızda bu maliyetleri %40’a kadar çıkarmayı başardık.

Anaokulu Malzemeleri ve Donanım Maliyetleri

Yerleşim planı hazırlandıktan sonra ihtiyaç listemizi çok rahat bir şekilde çıkarabiliriz. Buradan da maliyetlerimize neyin etki ettiğini biliriz ve tasarruflu bir şekilde tamamlayabiliriz. Gereksiz ihtiyaçların önüne geçilmiş olur. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise maksimum fayda olabilir. Aşağı yukarı 20 kişilik bir sınıf maliyeti 30 bin lira seviyesinden başlayabilir. yerleşim planına göre hareket ettiğimizde diğer maliyetlerle birlikte maksimum 100,000TL’ye kadar çıkabilirsiniz.

Toplamda anaokulu açma maliyeti nedir?

Dükkanda yapılacak bir anaokulu maliyeti tasarruflarınızla birlikte 500,000₺ civarına gelmiş olacaktır. Eğer bunu villa tarzı bir yerde yaparsanız o zamanda karşımıza en uygun şartlarda 250,000₺ ile 400,000₺ arasında tadilat maliyetleri gelir. Yani anaokulu açma maliyeti en düşük olarak nedir dersek en uygun 500,000₺ – 1,000,000 ₺ arasında değişkenlik gösterecektir diyebiliriz.

Anaokulu açma maliyetleri bu rakamların üzerinde olabilir mi ?

Anaokulu açma maliyeti olarak en düşük rakamları ortaya çıkardık. Bu rakamları belirlerken en düşük koşullarda meb anaokulu açma yönetmeliğine göre düşünerek hareket ettiğimizi varsayabiliriz. Bu rakamların çok çok üzerinde de maliyetler karşımıza çıkabilir.

Anaokulu açma maliyetlerine etki eden unsurları nasıl belirleyebiliriz?

Anaokulu Açma Danışmanlık hizmetimizde analiz yaparken bölge koşullarını göz önünde bulundururuz. Bölge koşulları, alacağınız ücret, anaokulu programı gibi detaylara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Her koşulda maliyetler değişkenlik gösterebilir. Çok üst seviye bir çalışma yapacaksanız burada maliyetlerin önü açıktır ama bir fark vardır. Öğrenci problemi yaşamazsınız.

Anaokulu Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Anaokulu Açma Maliyeti Hesaplarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Anaokulu açma maliyetini hesaplarken en ufak detayı atlamamanızı tavsiye ederim. Çünkü yapacağınız hesaplama sizi borçlu konuma düşürebilir ve henüz faaliyete geçmeyen anaokulundan bir geliriniz olmadığı içinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Mutlaka önceden strateji oluşturmalısınız. Bir plan hazırlanmalı ve bu plana sadık kalmalısınız. Aksi halde iş istenilen boyutların dışına çıkmaktadır.

Yerleşim planı dahilinde, önce ihtiyaçlarımızı tespit edip ardından da uygulamaya geçmeliyiz. Bu süreçleri doğru bir şekilde kullandığımızda beklediğimiz rakamların altına inme olasılığımız çok yüksek olacaktır. Bu tasarruflarla bir kaç aylık kira bedelimizi çıkarabilmemiz söz konusudur. Ya da istediğimiz bir oyun parkını yaptırabiliriz. Bu bütçeyi reklamlara kullanıp marka bilinirliği noktasında ciddi adımlar atabilirsiniz.

Sonuç olarak önemli olan da tasarruf edebilmektir. Doğru plan, doğru strateji size karşılığını öğrenci kaydı olarak geri gönderecektir. Hizmet anlayışımızla birlikte çok  kısa sürede tanınırlığınız artacak ve rekabet ortamında bende varım diyebileceksiniz.

Anaokulu nasıl açılır diye merak ediyorsanız yazımız tam size göre.

Anaokulu açarken devlet destekleri bulunmaktadır. Bu konuda da ön bilginizin olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Anaokulu ve kreş açma maliyetleri hemen hemen birbirine çok yakındır. Kreş açma maliyetleri konusunu çok detaylı olarak ele aldık. “Kreş Açma Maliyeti Ne Kadar Olmalı?” yazımızda detaylı olarak maliyet analizleri verilmiştir. Mutlaka okumalısınız.

Anaokulu açma maliyeti yapacağınız yatırıma göre değişecektir. Bu yüzden çalışmalarınıza başlamadan önce hem bütçenizi hem de projenizi bir kez daha gözden geçirmenizde fayda bulunmaktadır. Eğer bunları nasıl yapacağım derseniz iletişim bilgilerinden bize ulaşabilir ve konu hakkında ön keşif ve fizibilite isteyebilirsiniz. Haliyle yatırımınızın size sağlayacağı avantajları görür ve adımlarınızı sağlam atarsınız.

Anaokulu Danışmanlığı Hizmeti alarak bütün planlamayı sizin adınıza gerçekleştirmiş oluruz. Hem tanıtım ve reklam stratejisi hem de hedef kitleye ulaşmada yönetimsel ve eğitimsel anlamda ciddi bir fark atacağınız kesin.

Anaokulu Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Anaokulu açma maliyeti yere göre değişken olmakla birlikte kalite algınız ve hedef kitlenize göre belirlenen bir durumdur. Kazanan bir anaokulu açma maliyeti ise yaklaşık olarak 2.000,000₺ bütçe gerektirebilir.
Anaokulu açma maliyetlerinizi hesaplayabilmek için birçok faktör vardır. O nedenle sabit bir yatırım maliyeti söylemek çok zor olmaktadır.

Diğer Yazılar