• okuldanismanligi 27 Ocak 2017 - 3.07
 • Anaokulu Açmak
 • Anasayfa > Anaokulu Açma Danışmanlığı, Anaokulu Açmak
 • Anaokulu Açmak

  Anaokulu açmak iş fikri olarak cazip görünen, genellikle bayanların tercih ettiği bir iş koludur. Aynı zamanda bir anaokulu sahibi olmak kurucu açısından prestijli bir iştir.  Prestijli olmasına rağmen de bir o kadar meşakkatlidir. Özen gerektirir, dikkat gerektirir.

  Bu yazımızda genelleme yaparak anaokulu açmak düşüncesini değerlendireceğiz. Kimler anaokulu açabilir, anaokulu açmak için gerekli olan şartlar, anaokulu açmak için nereye başvuru yapılır gibi soruların aksine sadece genel olarak ele alacağız.

  Anaokulu açmak düşüncesinde olan bir girişimci öncelikle bu işin detaylarını araştırmaya başlar. İşte bu aşamada nereden başlaması gerektiği konularında tereddüt yaşayabilir. Belki çevresinde bulunan bu işi yapmış kişilerden ya da kurum sahiplerinden bilgi alabilir. Kimse yoğurdum ekşi demeyecektir. Ama sorunlarında da bahsedip sizin bu işi yapmamanız için bir şeyler söyleyeceklerdir. Çünkü kimse kendi işinin deşifre olmasını istemez.

  İşte bu noktada iyi tartmamız gerekiyor. Bu aşamada çevrenin etkisiyle düşüncesinden vazgeçen bir çok kimse tanıyorum. Bir çoğu başka işlere yönelmiş durumdalar. Hatta bir defasında bir müşterimize danışmanlık hizmetimizi verdiğimiz halde kafe açmaya karar vermişti. Aradan 6 ay geçtikten sonra tekrar bir araya geldik. Çevresinin kendisini yanlış yönlendirdiğini, aslında içinde anaokulu açma düşüncesi olduğunu ve bu düşüncesinden vazgeçmediğini belirtmişti. Sonuç boşa giden harcamalar. Hatta yapılan yatırım bizim belirlediğimiz bütçenin de üzerindeydi.

  Burada yapılan hatanın bedelini çevredekiler ödemedi. Girişimci ödedi. Çünkü girişimci risk alan kişidir. Önemli olan projenize ne kadar inandığınızdır. Elbette herkes güzel düşüncelerle başlıyor fakat anaokulu açmak noktasında karlılığı düşündüğümüzde bir çok kimsenin bu faktörü düşünmediğini görüyoruz.

  Anaokulu açmak dışarıdan nasıl görünüyor biliyor musunuz?

  Bu sorunun cevabını tecrübelerimiz doğrultusunda cevaplayalım.

  Öncelikle düşünce şu, bir farkındalık oluşuyor ve biz anaokulu açalım fikri ortaya çıkıyor. Ön araştırma çevreden başlıyor. Bölgesinde bulunan anaokullarını inceliyor. Sayı fazla, bu durum mantıklı geliyor ve herkes bu işi yapıyorsa ben de yapabilirim. Sonra bir anaokulunda bulunan çocuk sayısını öğreniyor. 40 çocuk var ve aylık 700 ₺ eder 28,000 ₺. güzel para kim kazanabiliyor ki bu kadar parayı?

  Malesef ilk defa işletme sahibi olacaklarda gider kalemleri basit düzeyde inceleniyor. Yarısı gider olursa yarısı kazanç olur. İyi kazanabiliriz. Ama giderlerin ne olacağı konusunda bilgi sahibi değiliz.

  Hiç dikkat ettiniz mi ? Hemen hemen her yerde anaokulu görme şansınız var. Peki bunların kapasiteleri ne kadardır ya da kaç tane öğrencileri vardır? Tavsiyemiz öncelikle bu sayıları tespit etmenizdir. Size o kadar güzel bir veri sağlayacak ki doğru kullandığınız takdirde sonuç yapacağınız anaokulu için referans olacaktır.

  Farkındalık oluşmuş ki bir düşünce var. İşte bu farkındalığı devam ettirip ileri seviyelere geçerseniz yapacağınız anaokulunun hedeflerini de oluşturmuş olacaksınız.

  Anaokulu sahibi olmak prestijli bir iş dedik ama aynı zamanda da bir sektördür. Bu sektörde kalıcı olmak mı istiyorsunuz yoksa yerinizde mi saymak istiyorsunuz. İşte bu noktada işin daha profesyonel olabilmesi için gerekli unsurları ortaya çıkarmanız gerekecektir.

  Anaokulu açmak, güzel bir iştir. Ama bazı kurucularımızın mantığı şu, diyor ki

  Anaokulunu açarım başına da bir müdür koyarım o halleder. 

  Anaokulu açma düşünceniz varsa lütfen bu mantıkta olmayın. Çünkü bu bir süre sonra hem sektöre hem de size ciddi zarar verecektir. Sonucu ise tam bir kaos. Bu sefer neden öğrenci gelmiyor sorularını sormak zorunda kalabiliriz. Aslında bu soruyu şöyle sormak daha akıllıca olacaktır. Neden veliler bizi tercih etmiyor?

  Sizce neden olabilir?

  Anaokulu açmak için gerekli olan şey sadece işinize olan inancınız olmalı. Eğer siz projenize inanırsanız ve peşinden giderseniz bir misyonu tamamlamış ve kalıcılığınızı sağlamak için en sağlam adımı atmış olacaksınız.

  Anaokulu açmak ile ilgili olarak sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yusuf YILMAZ

  01/27/2017

 • okuldanismanligi
DİĞER HİZMETLERİMİZ
error: Emeğe Saygı Gösterelim. Sitemizdeki yazıların tamamı özgün içeriklerdir ve tamamı Okul Danışmanlığı Hizmetlerine aittir. İzinsiz kopyalanması ve kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal süreçlerin işleyeceğini bildiririz.Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Sitemizde yayınlanan içeriklerin izinsiz kopyalanması halinde gerekli yasal prosedürleri uygulayacağımızı belirtiriz.