Anaokulu kapasitesi ne kadar önemli?

Yapmış olduğumuz görüşmelerin hemen hemen hepsinde konu hep maliyetler ve prosedürler üzerine şekilleniyor. Hal böyle olunca hedef noktadan sapmalar meydana gelip, ortaya çıkan anaokulu işletmeleri bir süre sonra farklı nedenlerle devrediliyor ya da kapanıyor. İşletme maliyetlerinin yüksek olması, gelirlerin giderlerle olan dengesini alt üst etmekte ve anaokulu yönetimlerinin bu durumu çözmek için var olan yapıda farklı gelir kaynakları yaratmalarını ortaya çıkarıyor.

Peki bu kaynaklar hep artıyor mu?  Elbette hayır. Bir süre sonra tıkanmalar başlıyor ve okul yönetimi ekonomik anlamda problemler yaşamaya başlıyor.

Şimdi asıl konumuza dönecek olursak, Bir anaokulu ya da kreş kurmak isteyen yatırımcının hedefinin maliyet olması elindeki bütçeye göre hareket etmesinden kaynaklanıyor. Önemli olan elbette ki bütçe fakat bu bütçeyi doğru yönetmek daha önemli. Sonuçta her ne kadar anaokulu açsak ta asıl açtığımız bir işletme ki işletmelerde ki birinci hedef sürdürülebilir olmaktır.

Anaokulu maliyetlerini düşünmek yerine, projeye odaklanmak mantıklı olmaktadır. Çünkü proje bir bütündür. Maliyetler ise parçadır. Parçaların toplamı bütüne ulaşacaktır fakat daha dağınık bir görüntü içinde olmak dahha fazla harcamak anlamına gelmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için de önce ne yapılacağının bilinmesi gerekmektedir. Proje bir anaokulu projesi olsa da işin fizibilite kısmında mutlaka kapasiteyi bilmemiz gerekmektedir. Yaptığımız yatırımın normal şartlar altında ne kadar getirisi olacağını, yatırımın geri dönüşümünün ne kadar sürede olacağını ancak bu şekilde hesaplayabiliriz. Tanıtım ve reklam çalışmalarını da bu minvalde gerçekleştirebiliriz. Bizi ön plana çıkaracak unsurları belirleyebilir ve işletmenin tercih edilebilir olmasını sağlayabiliriz.

Nedir tercih sebepleri

Bir anaokulunu tercih sebebi yapacak bir çok unsur bulunmaktadır. Ama unutulmamalıdır ki bölgesel şartlar da durumu belirleyen önemli etkenlerden biridir. Yani anaokulu açacağınız bölgenin sosyo kültürel yapısı, ekonomik yapısı kurulacak anaokulunun standartlarını belirleyecektir.

Anaokulu kapasitesi tarışmasız bir öneme sahiptir. Bir örnekle bunu özetleyelim.

Anaokulu yatırımcısı kapasiteyi önemseden bir yer buldu ve bu yer için gerekli çalışmalar yapıldı. MEB kapasite olarak 50 belirledi. Bölgesel koşullarda anaokulu ücretleri 900 tl bandında. Tam kapasitede 45,000 ₺ gelir olacaktır. Bu kapasiteye ulaştığımızda personel sayımız aşağı yukarı 9 kişi olacaktır. Asgari ücret hesaplaması yaparsak işletmeye maliyeti 27,000₺. Böyle bir yerin kirası 5,000₺ Stopajla birlikte 6,000₺ Isıtma, yemek, vergi, muhasebe, servis giderleri toplamda 15,000₺ bandında. Eğer branş etkinlikleri için 4,000₺ . Şu ana kadar toplam 42,000₺. Gelir 45,000₺. Yani kar marjı 3,000₺. Böyle bir anaokulunun açılış maliyetlerini düşünürsek 120,000₺ – 150,000₺ arası olacaktır.

Aynı şartlarda başka bir anaokulu yatırımcısı, önce kapasiteyi düşündü ve yukarıdaki tabloyu gördü. Bu iş için kapasitenin en az 100 olması gerektiğini düşünüyor. Bulacağı yeri belirlediği kapasiteye göre arıyor ve buluyor. Ödeyeceği kira 8,000 ₺. Yerini buluyor ve çalışmalara başlıyor. Planı hazır olduğu için gider kalemlerini iyi biliyor. Projesi elinin altında. Kullanacağı her malzemeyi çok iyi biliyor. Bu kapasitede personel sayısı 13.

Personel Maliyeti : 39,000 ₺
Isıtma ve Diğer Giderler : 20,000 ₺
Branş Giderleri : 5,000₺
TOPLAM : 64,000₺

Gelir : 100 X 900 ₺ = 90,000₺
Kar Payı : 26,000 ₺

Toplam yatırım Miktarı 150,000₺ -200,000₺

Anaokulu açarken kapasite tespiti bu derece öneme sahiptir. Yatırımın bir miktar artırılması hedefe daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Projenin öncesinde hazırlanması ile gereksiz tüm maliyetlerin önüne geçilmiş olacaktır. Burada tasarruf maksimum seviyede olacaktır.

Her iki örnektede anaokulu açıldı. Ama hangisinin daha kolay sürdürülebilir olduğu tam kapasitede ortadadır. Aynı zamanda son örnek yaptığı yatırımı daha kısa sürede çıkaracak ve yeni yatırımlar yapacak potansiyele ulaşacaktır.

Peki biz anaokulu açarken sadece anaokulu kapasitesine mi bakıyoruz? Elbette hayır. Bölgesel olarak bir anaokulu en iyi yapacak unsurları tespit ediyoruz. Eğitim programından, maliyetlere, projelendirmeden, prosedürlere, muhasebesel işlemlerinden teşvik avantajlarına kadar bir çok detayı analiz edip en doğru yatırımın oluşmasını sağlıyoruz. Size kalan sadece anaokulunda öğrenci kayıt için masaya oturmak kalıyor.

İlginizi çekebilecek Anaokulu açarken nereden başlamalıyız yazımızı da okuyabilirsiniz.

Diğer Yazılar