Anaokulu Açarken Doğru Bilinen 9 Yanlış?

Danışmanlık hizmetlerimizi sunarken karşılaştığımız ve herkesin bilmesini istediğimiz içeriğimizi hazırladık. Bu güne kadar olan anaokulları ve kreş, gündüz bakımevlerini biz kurmadık ama yaptıklarımızla sektöre kaliteli anaokulları kazandırdık. Okul Öncesi alanın önemini bilerek hareket ediyoruz. Çocuklarımız için ideal ve sağlıklı ortamlar hazırlayabilmek için her geçen gün kendimizi geliştiriyor ve çalışma alanlarımızı genişletiyoruz.

Bu yazımızda bazen örneklerle bazen açıklamalar anaokulu açmak isteyenlere rehberlik edeceğiz. Faydalı olması temennisiyle keyifli okumalar…

1- Anaokulu Açarken Doğru Bilinen Yanlışlar  Anaokulu için Bina Seçimi :

Karşılaştığımız en ciddi sorunlar burada başlamaktadır. Kurucu kendince yer arayışına girmekte ve uygun gördüğü alanı anaokuluna ya da kreşe dönüştürmek için harekete geçer. Bu şekilde yüzlerce yer gördük ve büyük bir çoğunluğuna onay vermedik alternatifler aradık. Anaokulu açarken yer seçimini doğru yapmak istiyorsanız önce ne yapmak istediğinizi belirleyin ve işin maliyetlerini araştırın.

2- Anaokulu Açarken Doğru Bilinen Yanlışlar Yerleşim Planı Oluşturulması

Bu konuda başlı başına ele alınması gereken konuların başında geliyor. Çalışma yöntemlerimiz gereği önce yerleşim yeri planına bakarız. Çünkü bu plan doğru kurgulanmadığı takdir de eksikliklerini işletme aşamasında yaşayacaksınızdır. Bizim için her metrekare çok değerlidir. Oysa yapılan çok basit. Tuvaletler ortaya çıksın, mutfak yapalım, sınıf yapalım küçük bir alanı da müdür odası yaparız. 3 sınıf olsun yeter bize. 1. maddede belirttiğimiz ne yapmak istediğimizi bilemezsek ve kullanım alanlarının tercihlerini de yanlış yapmış oluruz. Kaliteli bir eğitim hizmeti verebilmek için her alanın amacına uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

Aynı zamanda yerleşim planı oluştururken eğitim hizmetlerinizi branşlarınızı, toplantılarınızı kısacası yönetim ve işletme organizasyonunu doğru kurgulamak gerekmektedir.
Yakın bir zamanda danışmanlık hizmeti almak istediğini belirten müşterimizden yerleşim planını istemiştik. Elimize geldiğinde anaokulu olarak alınabilecek maksimum kapasite 35 civarındaydı. Çünkü plan o kadar basit hazırlanmış ki sayıyı artırmak mümkün değil. Aklınızda canlanması için tek örnek vereceğiz. Anaokuluna giriyorsunuz ve müdür odasına gidebilmek için binanın en sonuna ulaşmanız gerekiyor. Karşılama var mı diye sormayın yok. Yeni planlama ile birlikte kapasite 90 üzerine çıkıyor ve tüm alanlar değişiyor. Haliyle tadilat maliyetleri de artıyor.

3- Anaokulu Açarken Doğru Bilinen Yanlışlar, Eğitim Modelleri

Bu konu çok hassas olmasına rağmen kurucu araştırmaları sonucunda Montessori, Reggio Emilio, Waldorf gibi eğitim modelleriyle karşılaşıyor. Tabi bunların arasında bulunan popülaritesi olan sisteme yöneliyor. Ben Montessori eğitimi vermek istiyorum. Ya da diğerleri… Burada önemli olan verdiğiniz eğitim programının ya da modelinin ne olduğu değil, amaç ve kazanımlarla çocukların gelişimlerini sağlıklı bir şekilde izlemek ve geliştirmektir. Kurgunuzu bu plan üzerine yaptığınız da ki bu da bir tecrübe gerektirir o zaman sizin eğitim sisteminizin önüne geçebilecek model olmayacaktır. Klasik bir cümle olacak ama en iyi bende olandır. En iyi bildiğimizi en iyi şekilde uygulamayı hedef almalıyız.

4- Anaokulu Açarken Doğru Bilinen Yanlışlar Anaokulu Maliyetleri

Müşterilerimizin büyük bir kısmı anaokulu açma maliyetlerine takılmaktadırlar. Sebebi ise çok basit. Araştırmalar yapınca karşılarına çıkan rakamlar, ya da çevrelerinde ben bu kadara yaptım çok uyguna geldi gibi cümleler fikir oluşturmak için yeterli gibi görünüyor. Hatta biz bu yazımızı hazırlarken telefonla görüşme yaptığımız hanımefendi ” Biz anaokulu için 100,000₺ bütçe ayırdık. 4 arkadaş yapmak istiyoruz” diye belirtti. Araştırmaları sonucunda bu rakama açılabileceğini düşünmüş. Hangi şartlarda o bütçenin yeterli olabileceğini açıkladık.

Lakin anaokulu açma maliyeti net hesaplayabilmeniz için yine 1. maddede bina seçimi devreye giriyor. Çünkü seçeceğinin binanın fiziksel koşulları tadilat yapılacak alanları oluşturacak maliyeti ya artıracak ya da azaltacaktır. Artı olarak yer kiralaması yapacaklar için de örnek verelim, emlakçıya ödeyeceğiniz komisyonu ve bina sahibine vereceğiniz depozitonuzu da anaokulu açma maliyetine eklemenizi tavsiye ederim. Maliyeti tek bir koldan ele almak bu iş için yapılabilecek en büyük yanlıştır. Yani işin özü önce hedeflerimizi belirlemek ardından oluşabilecek maliyetleri hesaplamak mantıklı olacaktır. Hiç bir anaokulunun ya da kreşin maliyetinin aynı olması söz konusu değildir. Ama alternatifleri vardır…

5- Anaokulu Açarken Doğru Bilinen Yanlışlar Reklam Çalışmaları

Artık her akşam evinize gittiğinizde posta kutusunda gördüğünüz el ilanlarına bakmadan çöpe atıyorsanız demek ki bu işe yaramıyor. Klasik yaklaşımlarda afiş bastırıp dağıtırız insanlar gelirler nasıl olsa düşüncesi ortadan kalkmaya başladı. Günümüzde internetin gücünü bilmeyen yok. O zaman sizinde dijitale geçmeniz gerekiyor. En sık karşılaştığım tablo ise sezon başında ve haziran ayında. Her defasında bakarım ne yapmışlar diye. Çeşitli anaokulları ve kolejlerin el ilanları. A5 sayfa boyutunda ya da daha küçük bazen a4 2 kırımlı olarak karşımıza çıkıyor. İçinde ne var diye baktığımda ise hiç şaşırmıyorum. Çünkü bütün branş dersleri var. At binmeden tutun, yüzmeye kadar satrançtan baleye kadar ve daha fazlası …

Yaz okulu etkinliklerimiz. Sezon başında ise erken kayıt avantajlarımızdan faydalanın klişe cümlesi.
İlanın görselinin ne olduğunun önemi yok bu yerler eğitim kurumları ve anlatmaları gereken de bu eğitimleri nasıl uyguladıklarıdır. Ama bende oluşan algı aynen şudur. Tatile gidersiniz. Yürüyüşe çıkmışsınızdır birisi size bir broşür uzatır gezi turumuza katılmak istermisiniz der. Bir nevi organizasyon firması gibi. Bu algının kırılması için öncelikle işimizin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Nasıl mı? Yüzme etkinliği için Yüzmenin hareket gelişimi için faydalarını biliyor musunuz?  Açıklaması vardır ve altına da küçük bir not. Çocuklarımızın yeterliliklerine göre branş uygulamalarımız yapılmaktadır. Burayı nasıl yapacağınızı bulabilirsiniz.

6- Anaokulu Açarken Doğru Bilinen Yanlışlar Hizmet Profili

Anaokulu açarken genel kanı bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmektir. Doğru bir yaklaşımdır. Lakin işi basite alıp en dip noktasından hareket etmeye kalkarsanız kalıcılığınız da bir süre olacaktır. Çünkü sizden sonra biri daha anaokulu açtığında kayıplarınız olabilir. Çünkü o bölge için velilerin tercih yapabilmeleri için seçenek olacaktır. Sizce kimi tercih eder. Hizmet profilinizi sağlam kurgulamanız gerekecektir. Çünkü profiliniz sizim kurumsal imajınızı ortaya çıkaracaktır. Her ne kadar anaokulları kurumsal kimlik çalışmalarının işine etki edeceğini düşünmeseler de ortada ciddi bir gerçek vardır. Logonuzdan tanıtım kitapçığınıza kadar her detay insanların tercihini doğrudan etkilemektedir.
Anaokulu açarken 1. maddede yer alan yer seçiminde dikkat etmemiz gereken konu sizin özgün olup olmayacağınızı da belirleyecektir. Genellikle tavsiyemiz karakteri sağlam bir kurum oluşturmanızdır. İşletmeler de canlı organizmalardır. Bizimki bir bakış açısı sadece… Nasıl bir hizmet verdiğinizi çok iyi belirleyin ve tüm çalışmalarınızı ve markalaşmanızı buna göre yönlendirin.

7- Anaokulu Açarken Doğru Bilinen Yanlışlar Butik Anaokulu Düşüncesi

Bu düşüncenin ana amacı küçük bir anaokulu açmak istiyorum ve sonradan büyümek istiyorumdur. Çünkü butik kelimesini küçük olarak algılıyoruz. Bu düşünceyi destekleyebiliriz fakat farklı şartlar altında. 3 sınıflı bir yerde kazanma şansınız düşüktür. Lakin 10 sınıflı bir anaokulu kurarsınız ve sınıfta bulunacak çocuk sayısını maksimum 7 ye çekersiniz ve butik anaokulu diyebilirsiniz. Zaten bu şartlar altında sınıfta bulunan çocuklar ile öğretmen daha fazla etkinlik yaparak öğrendiklerini pekiştirebileceklerdir. Kısa sürede sonuca eğitim anlamında maksimum seviyeye gelebilirsiniz. Ama 3 sınıf açıp her sınıfa da 20 çocuk koymayı düşünüyorsanız o zaman işiniz zor. Yine belirtelim ki küçük anaokulunun büyümesi zor bir durumdur. Dolmuş gibi düşünebilirsiniz. 14 yolcu alabilir. Fazla yolcu aldığında normal şartlar altında ceza yer. Ama günümüz dolmuşları cezayı da göze alarak tıka basa doludur.

Eğer o sayıyı geçemezlerse her seferinde maliyeti kurtaramayacaktır. Yakıta ve şoföre çalışacaktır. Ama siz Otobüs ile toplu taşıma yaparsanız alacağınız yolcu sayısı da fazla olacaktır. Hemen hemen her ikisinde de sabit sayılar olmasına rağmen otobüsün geliri dolmuştan fazla olacak ve birim maliyeti de düşük olacaktır. Anaokulunda kapasite belirlerken dikkat etmeniz gereken Milli eğitim bakanlığının size vermiş olduğu maksimum kapasite değil yine birinci maddede bulunan hedeflerinize uygun sayıyı belirlemektir. O zaman maksimum kapasite kullanmak zorunda kalmazsınız. Hem eğitim politikanız hem de hizmet profilinizi doğru tanımlamış olursunuz.

8- Anaokulu Açarken Doğru Bilinen Yanlışlar Diğer Anaokulları Böyle Yapıyor

Kurulum aşamasına gelmeden önce yapmış olduğumuz görüşmelerden çıkan sonuçlardan biridir. 6 Maddede bulunan hizmet profili tanımlaması yaparken genellikle ön yargılarımız ortaya çıkıyor. Ama ben böyle yapan anaokulu ya da kreş görmedim. Siz gördünüz mü ? Yine 1. maddede yer alan yer seçimi ile alakalı olarak hedeflerimizi beklentilerimizi nasıl oluşturup hangi misyon ile ön plana çıkacağımızın tespitini yapmamız gerekiyor. Bu güne kadar herkes böyle yapıyor diye bizde aynısını tekrar edecek değiliz. Hep bahsettiğimiz konulardan biri olan anaokulunun karakteristik özelliğini ortaya çıkarabilmek için detayları çok iyi incelememiz gerekiyor.

Eğer piyasa koşullarını merak edip onlar şu kadar ücret alıyor bende onlardan aşağı alırsam öğrenciyi doldururuz düşüncesiyle yola çıkıyorsanız yanılırsınız. Bunun belirli parametreleri vardır. Bulunduğunuz bölgenin ekonomik durumunu bilmeden yapacağınız her hamle sizi yanlış yola sevk eder. Tamda bu konuyla ilgili olarak geçmiş dönemde elit bir bölgede bulunan anaokulu sahibiyle yapmış olduğumuz görüşmede bize anlattığı olayı aktaralım.

Kısa bir örnek

Veli geldi anaokulumuzu gezdi. Fiyatı sordu bizde 600 ₺ dedik. Sonra düşünelim diye çıktı. Aradan bir hafta geçtikten sonra yolda gördüm ve hemen sordum.
– Ne yaptınız çocuk için. Velinin verdiği cevap ilginçti. ”
– Evet Çocuğumu başka bir anaokuluna verdim. Aylık 1200 ₺”
– Ben en yarı fiyatını verdim peki neden iki katı bir yere verdiniz.
– Siz benim çocuğuma o 600 ₺ ile ne yedirip içireceksiniz?
İyi niyeti bir kenara bırakarak düşündüğümüzde veli çok doğru diyor. Çünkü bölgenin ekonomik gelir düzeyi anaokulunun belirlediği fiyattan çok fazla. Haliyle soruyu soruyor. Ne yedirip içireceksiniz?
Piyasa kelimesini hemen hemen herkes bilir. Lakin piyasanın kapınızdan içeri giren müşteri olduğunu ise çok az kişi bilir. Eğer istatistikçiyseniz o zaman diğerlerinin ne yaptığını da incelersiniz ve kendinize yön verebilirsiniz. Önemli olan diğerlerinin ne yaptığı değil sizin ne yaptığınız ve yapacağınızdır.

9- Anaokulu Açarken Doğru Bilinen Yanlışlar İlk Yıl Çok Beklentimiz Yok

Çok Yoğun olarak karşılaştığımız cümlelerden birisidir. Genellikle yatırım miktarı 200,000₺ ve üzeri olan tüm yatırımcılar için geçerli diyebiliriz. İlk yıl bir şey kazanmayı düşünmüyoruz. Anaokulundan bağımsız olarak düşünecek olursak insanlar neden kazanmak istemedikleri bir işe yatırım yapsınlar diye sorar değil mi? Konu çocuklar olunca işin şekli değişiyor. Para konuşulamıyor. Eğer işletmede de para konuşamazsanız o zaman ticaret hayatınıza ciddi tecrübeler ekleyeceksiniz diyebiliriz. İlk yıl kendini çevirsin yeter den ziyade madem ki bu bir arz o zaman bizde arz’ı doğru planlayarak insanlara sunarız.

Talep, okul öncesi yaş grubunda çocuğu olan velilerden gelecektir. İlk yıl kendini çevirmeyi bırakın bir kenara tam kapasite çalışamamanız için sebepler üretin. Aynı şey. Ciddi yatırımların olduğu bir yerde her şeyi akışına bırakmak doğru olmayacaktır. Gerekli çalışmaları yaparak 6 maddedeki hizmet profilinizi oluşturarak hareket etmeniz gerekmektedir. Siz üzerinize düşeni yapın ondan sonra bakın neler oluyor. İlk yıl kendini mi çeviriyor yoksa 6 ay sonra sizi ikinci anaokulunuzu açmak için teşvik mi ediyor anlarsınız. Beklentilerinizi her zaman yüksek tutun ki kendinizi daha da geliştirebilesiniz.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri  02/23/2017

Yusuf YILMAZ

Diğer Yazılar