Anaokullarında Kazandıran Yöntemler

Günümüzde artan işletme maliyetleri anaokulları için ciddi bir sorun haline gelmiştir. Bu noktada anaokulu açmak için önceliklerin belirlenmesi ve işletme boyutunun ince hesaplanması gerekmektedir. Anaokullarında kazandıran yöntemler adlı yazımızın yazılma sebebi de işletme yönetimi konusunda bilgilendirmeler yapmaktır.

Son zamanlarda bir çok anaokulu sahibi ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bu yazımızı sosyal sorumluluk olarak hazırladık. Anaokulu Danışmanlığı ‘nda sorunların ortak kaynağı tek bir yerde toplanıyor. Artan işletme maliyetleri kazanç noktasında ciddi problemler oluşturmaktadır. Peki bu durumda yapılacak iş nedir?

Çalışmaya başlayalım.

Anaokullarında Kazandıran Yöntemler

anaokullarında kazandıran yöntemler nelerdir

Artan işletme maliyetleri

Anaokulu açmak çoğu insanın istediği bir yatırımdır. Özellikle sektör içinden olanlar için daha cazip bir hal almakla beraber işin sadece eğitim ayağından oluşmadığı aşikardır.

Eğitim tartışmasız bir öneme sahip olsa da işletmeyi de düşünerek hareket etmek gerekmektedir. İyi planlama yapmak, önceliklerin tespit edilmesi, kurumsal imajın oluşturulması gibi bir çok nokta sayabiliriz. Bir anaokulunu tercih sebebi yapacak unsurları gözler önüne sermek bir anaokulunun olmazsa olmazıdır.

Sizin olmazsa olmazınız nelerdir?

Biraz değerlendirme yapacak olursak, irili ufaklı bir çok anaokulu ve kreş karşımıza çıkmaktadır. Bir veli olarak düşündüğünüzde, çocuğunuzu hangi anaokulu ya da kreşe göndereceğinize karar vermeniz gerekiyor. Kendinizce sebeplerle en uygun olana kayıt yaptırırsınız.

Lakin burada önemli bir detay daha bulunmaktadır. Veli çocuğu için en iyi kreşi tercih ederken, iyi standartlarını kendi çerçevesinde değerlendirmektedir. Bunun anlamı nedir? Veli standartları bilsin ya da bilmesin o an içinde bulunduğu durum neticesinde, anaokulunun fiziksel koşulları, karşılama, eğitim unsurları gibi sebeplerle seçecektir. Peki sizin anaokulunuz ya da kreşiniz bu şartları sağlamak için yeterli midir?

Bu sorunun cevabı yine sizde. kendinizi bir anne gibi düşünün ve hayal edin. Cevaplar ortaya çıkacaktır.

Öğrenci problemi yaşamayın

Eğer tercih sebebi olan bir kreşiniz varsa, o zaman kapasite doluluk oranınızın en az %75 civarında olması gerekmektedir. Aslında bu oran fiili doluluk oranıdır.

Fiili doluluk oranı nedir diyebilirsiniz. AÇSHB ya da MEB, sizin anaokulunuz ya da kreşiniz için bir kapasite belirler  ve ruhsata işler. Lakin uygulamada bu sayıya ulaşmanız neredeyse çok zordur. Bu sayıya ulaştığınız anda bilin ki planlamanız çok doğru yapılmıştır. Tebrikler.

Öğrenci problemi yaşayan bir çok kreş ve anaokulu bulunmaktadır. İşte böyle bir durumda kreşin ya da anaokulunun ilk açılışından itibaren nasıl ilerlediğini düşünün. Yıllık doluluk oranlarını karşılaştırın. Gelişme olup olmadığına bakın. Eğer bir önceki yıldan daha düşük veya aynı seviyede kalmışsanız düşünmemiz gereken yerler var.

Yönetim stratejinizi elden geçirin.

Bir yerlerde problem var. O yer sizin kreş veya anaokulu işletmenizde yapmış olduğunuz yönetimsel sorunlardır. Veli karşılama anından itibaren yaşadıklarınız, görüşme odasında konuşmalarınız konusunu tekrardan ele almanızda fayda var. Her görüşmenizi tekrardan analiz edin. Bir yerde kullandığınız cümle karşı tarafta olumsuz imaj oluşturabilir. Haliyle kayıt oranını düşürür.

Kayıtlarınızın yükselmesini istiyorsanız, hizmet kalitenizi artırmanız gerekmektedir. Sektörde beklediğinizden çok daha fazla rakibiniz vardır. Her birini incelemeye alın. Neler yaptıklarına dikkat edin. Notlar alın. Kendi kreş işletmeniz için uygulayabileceğiniz yöntemleri tespit etmeye çalışın. Denemekten asla vazgeçmeyin.

Anaokullarında kazandıran yöntemler sadece işletme boyutunda mı?

Elbette sadece işletme yönetimi yeterli değildir. Bir kreşin ya da anaokulunun kazanabilmesi için çok fazla detay bulunmaktadır. Kendi bölgeniz dahilinde yapılacak, fiziksel değişiklik, revizeler, yönetim şekli, eğitim uygulamaları, personel yeterlilikleri gibi bir çok husus sayabiliriz.

Eğer öğrenci problemi yaşamaya başlamışsanız, gelir seviyesinde düşmeler başlamışsa bilin ki değişim zamanı gelmiştir. Devren kreş danışmanlığı hizmetimizde en çok karşılaştığımız durumlardan birisi de yıllarca bu işi devam ettirmiş ve devam etmekte zorlanan kreşlerdir. Kreşin yerini gördüğümüzde 10 yıl önce kurulmuş düzenin devamı niteliğinde. Neredeyse hiç bir şey değişmemiş. Ama eskimiş.

Kendini yenileyemeyen kreşler ve anaokulları bir süre sonra kayıp yaşamaya başlayacaklardır. İstediğiniz kadar ben çok iyiyim deseniz de, bize bir şey olmaz deseniz de yaşayacağınız tablo malesef kayıp. İyi olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Hem de her konuda.

Anaokulu ve Kreş İmajı

İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, fikirleriyle uğurlanır

Her zaman vurguladığımız konulardan biri, konsept çalışmalardır. Lakin konsept olabilmek için uygun koşullara ihtiyacınız vardır En ekonomik haliyle bile kreşin ruhunu ortaya çıkarabilirsiniz. Canlılık katabilirsiniz. Canlılık katmak adına sınıfları her yeri rengarenk boyamamak gerekiyor.

Karanlık ortamlar, yetersiz havalandırma, yemek kokuları, karşılamada bulunan kişinin diksiyonu, giyimi gibi birçok detay bulunmaktadır. İşten bunların tamamı kreşinizin ya da anaokulunuzun konseptini ortaya çıkarır. Oysa konsept diye algılanan sınıflardan başka bir yer değildir.

Revize Çalışmaları

Anaokulu yada kreş işletmenizde işlerin iyiye gitmediğini farkettiğiniz andan itibaren yaptığınız tüm işlemleri durdurun. Yeniden planlama ile gerekli düzenlemeleri ortaya çıkarın.  Çalışma ekibiniz ile toplantılar yapın. Onlara “bu kreş sizin olsaydı ne yapmak isterdiniz” diye sorun.

Cevabı hep birlikte arayın. Fikirleri önemseyin. Her fikri kendi içinde olasılıkları ile düşünün. Geliştireceğiniz hususları ortaya çıkarın ve uygulamaya geçin.

Sonuç olarak

Anaokullarında kazandıran yöntemler nelerdir?

Bir anaokulundan kazanabilmek istiyorsanız, işletme yönetimini elden geçirmeniz gerekmektedir. Revize çalışmaları, çalışma ekibinizle iş geliştirme toplantıları, fiziksel koşullarınızı yeniden düzenleme, tanıtım reklam çalışmalarınızda değişim, rakiplerinizi incelemek, eğitim programı ve uygulaması gibi bir çok seçenek vardır. Anaokullarında kazandıran yöntemleri bölge şartlarına göre belirlemelisiniz.

Henüz yeni kreş açmak istiyor olsanızda, mevcut koşullarda çalışan anaokulunuz olsa da bu çalışmaları mutlaka yapmalısınız. Kreş ve anaokullarında kazanma yöntemlerini kendinize göre geliştirebilirsiniz. Teknik bilgiler almak için bizimle iletişime geçebilir anaokulu ve kreş danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Eğer yeni bir kreş veya anaokulu açma aşamasında iseniz, anaokullarında kazandıran yöntemleri açılış aşamasında planlayabiliriz. Bu sayede çok daha şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz.

Bu yazıları da okuyarak başarılı bir anaokulu açmanın planlarını oluşturabilirsiniz.

Anaokulu Açma Planı Nasıl Yapılır?

Başarılı Kreş Açma Maliyeti Ne Kadar Olmalıdır? 2020

Türkiyede Kreş Açmak 2020

 

Yusuf YILMAZ

Anaokulu ve Kreş Kurulum Uzmanı

Diğer Yazılar