“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokullarında Kazandıran Yöntemler

02 Şubat 2019 - 00:43

Anaokullarında Kazandıran Yöntemler

Günümüzde artan işletme maliyetleri anaokulları için ciddi bir sorun haline gelmiştir. Bu noktada anaokulu açmak için önceliklerin belirlenmesi ve işletme boyutunun ince hesaplanması gerekmektedir.

Son zamanlarda bir çok anaokulu sahibi ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bu yazımızı sosyal sorumluluk olarak hazırladık. Anaokulu Danışmanlığı ‘nda sorunların ortak kaynağı tek bir yerde toplanıyor. Artan işletme maliyetleri kazanç noktasında ciddi problemler oluşturmaktadır. Peki bu durumda yapılacak iş nedir?

Anaokulu açmak bir çok kimsenin istediği bir yatırımdır. Özellikle sektör içinden olanlar için daha cazip bir hal almakla beraber işin sadece eğitim ayağından oluşmadığı aşikardır. Eğitim tartışmasız bir öneme sahip olsa da işletmeyi de düşünerek hareket etmek gerekmektedir. İyi planlama yapmak, önceliklerin tespit edilmesi, kurumsal imajın oluşturulması gibi bir çok nokta sayabiliriz. Bir anaokulunu tercih sebebi yapacak unsurları gözler önüne sermek bir anaokulunun olmazsa olmazıdır. Sizin olmazsa olmazınız nelerdir?

Biraz değerlendirme yapacak olursak, irili ufaklı bir çok anaokulu ve kreş karşımıza çıkmaktadır. Bir veli olarak düşündüğünüzde çocuğunuzu hangi anaokulu ya da kreşe göndereceğinize karar vermeniz gerektiğinde kendinizce sebeplerle en uygun olana kayıt yaptırırsınız. Lakin burada önemli bir detay daha bulunmaktadır. Veli çocuğu için en iyi yeri isterken iyi standartlarını kendi çerçevesinde değerlendirmektedir. Bunun anlamı nedir? Veli standartları bilsin ya da bilmesin o an içinde bulunduğu durum neticesinde, anaokulunun fiziksel koşulları, karşılama, eğitim unsurları gibi sebeplerle seçecektir. Peki sizin anaokulunuz ya da kreşiniz bu şartları sağlamak için yeterli midir?

Bu sorunun cevabını mevcut durumda kendiniz de verebilirsiniz. Soruya cevap verirken ay sonunda kar / zarar analizini dikkate alın. Eğer tercih sebebi olan bir yer seniz o zaman kapasite doluluk oranınızın en az %75 civarında olması gerekmektedir. Aslında bu oran fiili doluluk oranıdır. Fiili doluluk oranı nedir diyebilirsiniz. ASPB ya da MEB, sizin anaokulunuz ya da kreşiniz için bir kapasite belirler  ve ruhsata işler. Lakin uygulamada bu sayıya ulaşmanız neredeyse çok zordur. Bu sayıya ulaştığınız anda bilin ki planlamanız çok doğru yapılmıştır. Tebrikler.

Devreden anaokulu yapıları

Devren anaokulu açmak istediğinizde sorun bu anaokulunun geçmişte neler yaptığının bilinmemesidir. Öğrenci sayısından bağımsız olarak konuyu derinlemesine incelemek, doğruların ve yanlışların hangi şekilde yapıldığının bilinmesi, anaokulu devir alındıktan sonra yapılacakların ortaya çıkması demektir. Bizim için önemli olan husus ise bunlardan bağımsız dönüşüm sürecidir. Çünkü dönüşüm sürecinde yeni bir yüz ile ortaya çıkmak tercih edilme noktasında avantajlar sağlamaktadır.

Devren çalışmalarımızda sürecin her aşaması bizim için hayati önem taşır. Anaokulunun büyüklüğü küçüklüğü farketmeksizin her anaokulu kazanabilecek potansiyele sahiptir. Önemli olan hangi şartlarda kazanabileceğinizi hesaplayabilmek. Bunun için de tek bir detay var o da yaptığınız işin her detayına hakim olmak. Eğer ben başına bir müdür koyarım ve buradan para kazanırım diye düşünüyorsanız o zaman başlangıç düşüncesinde olgunlaşması gereken hususlar vardır.

Danışmanlık hizmetlerimiz kapsamında hemen hemen tüm görüşmelerimizde, anaokullarında kazandıran yöntemleri açıklıyoruz. Kimilerine göre saçma gelen, kimilerinin de mantıklı bulduğu durumlar ortaya çıkıyor. Taa ki anaokulu açılıp hedeflerin tuttuğunu görene kadar. O zaman da siz bunu nasıl bildiniz sorusunu duyuyoruz.

Anaokulu açarken kazanmak istiyorsanız ve işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız Okul Danışmanlığı Hizmetleri bir telefon uzağınızda olacaktır.

Profesyonel anaokulu Kurulumu.

Benzer İçerikler