“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

01 Ocak 2017 - 00:01

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 

Anaokulu açmak için gerekli şartlar nelerdir?  En çok aldığımız soruların başında gelmektedir. Lakin bu soruyu bize yöneltenlerin yaklaşık her 10 kişiden 3 ü gerçek anlamda şartları merak etmektedirler. Sorumuzun iki farklı cevabı bulunmaktadır.  Şimdi bu konuya açıklık getirelim ve yanlış anlaşılmaların önüne geçelim.

 

Soru 1. Versiyon : Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Beklenen cevap : Üniversite mezunu anaokulu öğretmenliği bölümü mezunu olma şartı bulunmaktadır. Asıl cevap budur. Ama anaokulu öğretmenliği bölümü mezunu değilsek açamayacak mıyız ? Elbette açabilirsiniz. O zaman bağlı bulunduğunuz il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine giderek eğitim durumunuzu belirtirsiniz ve onlar size anaokulu açıp açamayacağınızı söylerler. Bu durumda biz de cevabı verebiliriz fakat yapacağımız iş için biraz araştırma fena olmaz. Herşey hazır olarak gelmeyecek. 10 kişiden 7 si bahsettiğimiz cevabı duymak istiyor. İyi niyet çerçevesinde cevaplandırmaya çalışıyoruz ama yine de karşı olduğumuz durum önce bir araştıralım sonra sorularımızı soralım.

 

Soru 2. Versiyon : Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Cevap 2 : Olması gereken diye düşünüyoruz  ve açıklıyoruz. Anaokulu açmak için gerekli olan şart öncelikle bu işi yapıp yapmayacağınıza emin olmanızdır. Bundan sonraki aşamalar da yer bulacaksınız, eğitimcilerinizi seçeceksiniz, tadilatlarınızı yapacaksınız, prosedürleri uygulayacaksınız vb…  eğer bir anaokulu kurma fikriniz var sa gerekli şartların neler olacağı bellidir. Bu cevabı en çok merak edenler geçmişte bir işletme tecrübesine sahip olan kimselerdir.

Cevaplar arasındaki fark bariz bir şekilde ortada olmakla birlikte, birinci versiyonda merak edilen ben müdür olabilir miyim? sorusudur. Araştırmayı sevmemizden kaynaklı sorunun altında yatan anlamı biliyoruz. Danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak isteyenlerle yapmış olduğumuz gerek telefon gerekse yüzyüze görüşmelerimizde hangi amaçla bu soruyu sorduğunu öğreniyoruz. Buradan nereye varacaksınız diyebilirsiniz. Belirtelim ki sorduğunuz sorular sizin yapmak istediğiniz anaokulunun temellerini bize vermektedir. Yapılacak işin mahiyetinin neler olacağını da bu aşamada çözmüş oluyoruz.

İlk versiyonda girişimci olmak isteyen yani anaokulu açmak isteyen kişi kendim müdür olursam maliyetlerimi düşürebilirim mantığıyla yola çıkmakta ve görüşmenin ilerleyen safhalarında daha net gördüğümüz küçük çaplı bir anaokulum olsun amacını gütmektedir.

Diğer cevapları bekleyen anaokulu açmak isteyenler ise bir önceki cevaptan uzak işi uzmanına bırakacak ve yatırımlarını gerçekleştireceklerdir. Daha profesyonel bakış açısı diyebiliriz.

Tecrübelerimiz tecrübelerinizdir.

Yeri gelmişken anaokulu açmak isteyenlere altın bir tavsiyemiz olsun.

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? sorularına iki cevap verdik. Eğer amacınız kaliteli bir eğitim kurumu yapmak ise bu alanda başarılı olmak niyetindeyseniz işinizi ciddiye alın ve kesinlikle ciddiyetinizden taviz vermeyin. Bir adım önde olmak için değil zirvede olmak için uğraş verin ki yaptığınız yatırıma değsin. Sonuçta anaokulu açmak ticari faaliyettir ve kimse hayrına anaokulu açmak istemez. Çok çıkmaza girmişseniz arayın bilgilendirelim ama ne olursa olsun kalitenizden ve duruşunuzdan ödün vermeyin.  Ancak bu şekilde bu sektörü kaliteli hale getirebiliriz.

 

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 01/30/2017

Yusuf YILMAZ

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Nasıl Açılır?
  • Anaokulu Nasıl Açılır? Bu yazımızda anaokulu nasıl açılır sorusunun cevabını vereceğiz. Her geçen gün artan anaokulu ve kreş ...