Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Anaokulu açma şartları nelerdir?  En çok aldığımız soruların başında gelmektedir. Lakin bu soruyu bize yöneltenlerin yaklaşık her 10 kişiden 3 ü gerçek anlamda şartları merak etmektedirler. Sorumuzun iki farklı cevabı bulunmaktadır.  Şimdi bu konuya açıklık getirelim ve yanlış anlaşılmaların önüne geçelim.

Dipnot: Anaokulları Milli Eğitim Bakanlığına Bağlıdır. 

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Anaokulu açmak için gerekli şartlar nelerdir?

Anaokulu açmak için gerekli şartlar yazımızda aşağıdaki maddeleri sıralarken, şartların nasıl değerlendirilmesi gerektiği gibi konulara değineceğiz. Faydalı olması temennisiyle…

 1. Anaokulu açmak için ne gerekiyor?
 2. Anaokulu açmak için ne kadar sermaye gerekiyor?
 3. Anaokulu açmak için ne mezunu olmak gerekir?
 4. Anaokulu açmak için nereye başvuru yapmam gerekiyor?
 5. 15 kişilik bir anaokulu açmak istiyorum bana ne kadar yer lazım?
 6. Anaokulu açmak için kaç personel gerekir?
 7. Anaokulu açmak için hangi malzemeler gerekiyor? sorularına cevaplar üreteceğiz.

Öncelikle anaokulu ya da kreş açmak için gerekli şartları iki farklı noktada ele alıp sonrasında sorularımızı cevaplayacağız.

2 farklı anaokulu açmak için gerekli şartlar

Soru 1. Versiyon : Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Beklenen cevap : Üniversite mezunu anaokulu öğretmenliği bölümü mezunu olma şartı bulunmaktadır. Asıl cevap budur. Ama anaokulu öğretmenliği bölümü mezunu değilsek açamayacak mıyız ? Elbette açabilirsiniz. Fakat anaokulu müdürü olabilmek için şartlarımız biraz farklı. Eğer anaokulu müdürü olma şartlarını merak ediyorsak, zaman bağlı bulunduğunuz il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine giderek eğitim durumunuzu belirtirsiniz ve onlar size anaokulu açıp açamayacağınızı söylerler. Bu durumda biz de cevabı verebiliriz fakat yapacağımız iş için biraz araştırma fena olmaz. Herşey hazır olarak gelmeyecek. 10 kişiden 7 si bahsettiğimiz cevabı duymak istiyor. İyi niyet çerçevesinde cevaplandırmaya çalışıyoruz ama yine de karşı olduğumuz durum önce bir araştıralım sonra sorularımızı soralım.

Soru 2. Versiyon : Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Cevap 2 : Olması gereken diye düşünüyoruz  ve açıklıyoruz. Anaokulu açmak için gerekli olan şart öncelikle bu işi yapıp yapmayacağınıza emin olmanızdır. Bundan sonraki aşamalar da yer bulacaksınız, eğitimcilerinizi seçeceksiniz, tadilatlarınızı yapacaksınız, prosedürleri uygulayacaksınız vb…  eğer bir anaokulu kurma fikriniz varsa gerekli şartların neler olacağı bellidir. Bu cevabı en çok merak edenler geçmişte bir işletme tecrübesine sahip olan kimselerdir. Şartlardan önce başlangıcı nasıl yapacağım diyorsanız  Anaokulu Açarken Nereden Başlamalıyım ? yazımızı okuyabilirsiniz.

Cevaplar arasındaki fark bariz bir şekilde ortada olmakla birlikte, birinci versiyonda merak edilen “ben müdür olabilir miyim?” sorusudur. Araştırmayı sevmemizden kaynaklı sorunun altında yatan anlamı biliyoruz. Danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak isteyenlerle yapmış olduğumuz gerek telefon gerekse yüzyüze görüşmelerimizde hangi amaçla bu soruyu sorduğunu öğreniyoruz. Buradan nereye varacaksınız diyebilirsiniz. Belirtelim ki sorduğunuz sorular sizin yapmak istediğiniz anaokulunun temellerini bize vermektedir. Yapılacak işin mahiyetinin ne olacağını da bu aşamada çözmüş oluyoruz.

İlk versiyonda girişimci olmak isteyen yani anaokulu açmak isteyen kişi kendim müdür olursam maliyetlerimi düşürebilirim mantığıyla yola çıkmakta ve görüşmenin ilerleyen safhalarında daha net gördüğümüz küçük çaplı bir anaokulum olsun amacını gütmektedir.


Tecrübelerimiz tecrübelerinizdir.

Anaokulu açmak için ne gerekiyor?

Anaokulu açmak için gerekli olan ilk şart bina şartıdır. Bir yerin anaokulu olabilmesi için çeşitli tadilatlardan geçmesi gerekmektedir. Anaokulu açma standartlarına uygun hale getirilmesi ve anaokulu malzemeleri seçimlerini yapmanız gerekmektedir. İşlemlerin bitimiyle prosedür işlemlerine başlayabilirsiniz. Anaokulu bina şartları yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Anaokulu açmak için ne kadar sermaye gerekiyor?

Anaokulu açmak için gerekli yatırım miktarını net söylemek çok zor olmakla beraber, orta halli bir çalışma için önerimiz yaklaşık 300,000 ₺ ( Üç Yüz Bin lira) alt limitiniz olsun. Yatırımınızın hangi büyüklükte olacağı, bu rakamı aşağıya ya da yukarı çekebilir. Anaokulu açma maliyeti adlı yazımızda detaylara ulaşabilirsiniz. Anaokulu açmak için binanızı buldunuz ve yatırıma uygunluğunu kontrol etmek için keşif çalışmamızdan faydalanabilirsiniz. Anaokulu keşif danışmanlığı çalışmasıyla, anaokulu binasının hem prosedürlere, hem de yatırıma uygunluğunu tespit edebilirsiniz.

Anaokulu açmak için ne mezunu olmak gerekir?

Özel anaokulları ticari bir işletmedir. Bu nedenle en az ilkokul mezunu olmanız yeterlidir. Üniversitelerin şu bölümü ya da bu bölümünü bitirin, anaokulu açma belgesiyle ya da kreş açma belgesiyle anaokulu açabilirsiniz gibi bir durum söz konusu değildir. Yatırım yapmak isteyen herkes anaokulu açabilmektedir. Kimler anaokulu açabilir? makalemizde tüm detayları belirttik.

Anaokulu açmak için nereye başvuru yapmam gerekiyor?

Anaokulu açmak için Milli Eğitim Bakanlığına Başvuru yapmanız gerekmektedir. Kreş ve gündüz bakımevi açmak için Aile Bakanlığına başvuru yapmanız gerekmektedir.

Anaokulu Açmak için kaç personel gerekli?

Anaokulu prosedür çalışmalarına başladığınızda yalnızca 1 müdürünüzün olması gereklidir. Diğer personellerinizi ruhsat alımı itibariyle başlatabilirsiniz. Başlangıç aşamasında ise

 • Müdür 1 kişi
 • Öğretmen 1 kişi
 • Aşçı 1 kişi
 • Temizlik personeli 1 kişi
 • Sekreter / Halkla ilişkiler 1 kişi

olarak görevlendirme yapabilirsiniz.

Anaokulu açmak için malzemeler nelerdir?

Yerleşim planına bağlı kalarak,

 • Mutfak Malzemeleri
 • Anaokulu sınıf malzemeleri
 • Anaokulu Bahçesi oyun parkı
 • Müdür odası takımı
 • Giriş karşılama mobilya ve diğer anaokulu donatım malzemelerine ihtiyacınız olacaktır.

Anaokulu malzemeleri hakkında bilgi almak için Anaokulu Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Seçilir. makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yeri gelmişken anaokulu açmak isteyenlere altın bir tavsiyemiz olsun.

Eğer amacınız kaliteli bir okul öncesi eğitim kurumu yapmak ise bu alanda başarılı olmak niyetindeyseniz işinizi ciddiye alın ve kesinlikle ciddiyetinizden taviz vermeyin. Bir adım önde olmak için değil zirvede olmak için uğraş verin ki yaptığınız yatırıma değsin. Sonuçta anaokulu açmak ticari faaliyettir ve kimse hayrına anaokulu açmak istemez. Çok çıkmaza girmişseniz arayın bilgilendirelim ama ne olursa olsun kalitenizden ve duruşunuzdan ödün vermeyin.  Ancak bu şekilde bu sektörü kaliteli hale getirebiliriz.

Anaokulu açma aşamasındaysanız ve evrakların nasıl hazırlanacağını bilmiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun. Kendi evraklarınızı hazırlayın.. Anaokulu açmak için gerekli evraklar

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Yusuf YILMAZ

Diğer Yazılar