“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

09 Eylül 2019 - 00:01

Anaokulu Açma Şartları Nelerdir?

Anaokulu açma şartları nelerdir?  En çok aldığımız soruların başında gelmektedir. Lakin bu soruyu bize yöneltenlerin yaklaşık her 10 kişiden 3 ü gerçek anlamda şartları merak etmektedirler. Sorumuzun iki farklı cevabı bulunmaktadır.  Şimdi bu konuya açıklık getirelim ve yanlış anlaşılmaların önüne geçelim.

Dipnot: Anaokulları Milli Eğitim Bakanlığına Bağlıdır.

 

Soru 1. Versiyon : Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Beklenen cevap : Üniversite mezunu anaokulu öğretmenliği bölümü mezunu olma şartı bulunmaktadır. Asıl cevap budur. Ama anaokulu öğretmenliği bölümü mezunu değilsek açamayacak mıyız ? Elbette açabilirsiniz. O zaman bağlı bulunduğunuz il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine giderek eğitim durumunuzu belirtirsiniz ve onlar size anaokulu açıp açamayacağınızı söylerler. Bu durumda biz de cevabı verebiliriz fakat yapacağımız iş için biraz araştırma fena olmaz. Herşey hazır olarak gelmeyecek. 10 kişiden 7 si bahsettiğimiz cevabı duymak istiyor. İyi niyet çerçevesinde cevaplandırmaya çalışıyoruz ama yine de karşı olduğumuz durum önce bir araştıralım sonra sorularımızı soralım.

 

Soru 2. Versiyon : Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Cevap 2 : Olması gereken diye düşünüyoruz  ve açıklıyoruz. Anaokulu açmak için gerekli olan şart öncelikle bu işi yapıp yapmayacağınıza emin olmanızdır. Bundan sonraki aşamalar da yer bulacaksınız, eğitimcilerinizi seçeceksiniz, tadilatlarınızı yapacaksınız, prosedürleri uygulayacaksınız vb…  eğer bir anaokulu kurma fikriniz varsa gerekli şartların neler olacağı bellidir. Bu cevabı en çok merak edenler geçmişte bir işletme tecrübesine sahip olan kimselerdir. Şartlardan önce başlangıcı nasıl yapacağım diyorsanız  Anaokulu Açarken Nereden Başlamalıyım ? yazımızı okuyabilirsiniz.

Cevaplar arasındaki fark bariz bir şekilde ortada olmakla birlikte, birinci versiyonda merak edilen “ben müdür olabilir miyim?” sorusudur. Araştırmayı sevmemizden kaynaklı sorunun altında yatan anlamı biliyoruz. Danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak isteyenlerle yapmış olduğumuz gerek telefon gerekse yüzyüze görüşmelerimizde hangi amaçla bu soruyu sorduğunu öğreniyoruz. Buradan nereye varacaksınız diyebilirsiniz. Belirtelim ki sorduğunuz sorular sizin yapmak istediğiniz anaokulunun temellerini bize vermektedir. Yapılacak işin mahiyetinin neler olacağını da bu aşamada çözmüş oluyoruz.

İlk versiyonda girişimci olmak isteyen yani anaokulu açmak isteyen kişi kendim müdür olursam maliyetlerimi düşürebilirim mantığıyla yola çıkmakta ve görüşmenin ilerleyen safhalarında daha net gördüğümüz küçük çaplı bir anaokulum olsun amacını gütmektedir.

Diğer cevapları bekleyen anaokulu açmak isteyenler ise bir önceki cevaptan uzak işi uzmanına bırakacak ve yatırımlarını gerçekleştireceklerdir. Daha profesyonel bakış açısı diyebiliriz.

Tecrübelerimiz tecrübelerinizdir.

Yeri gelmişken anaokulu açmak isteyenlere altın bir tavsiyemiz olsun.

Eğer amacınız kaliteli bir okul öncesi eğitim kurumu yapmak ise bu alanda başarılı olmak niyetindeyseniz işinizi ciddiye alın ve kesinlikle ciddiyetinizden taviz vermeyin. Bir adım önde olmak için değil zirvede olmak için uğraş verin ki yaptığınız yatırıma değsin. Sonuçta anaokulu açmak ticari faaliyettir ve kimse hayrına anaokulu açmak istemez. Çok çıkmaza girmişseniz arayın bilgilendirelim ama ne olursa olsun kalitenizden ve duruşunuzdan ödün vermeyin.  Ancak bu şekilde bu sektörü kaliteli hale getirebiliriz.

Anaokulu açma aşamasındaysanız ve evrakların nasıl hazırlanacağını bilmiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun. Kendi evraklarınızı hazırlayın.. Anaokulu açmak için gerekli evraklar

 

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 12/09/2019

Yusuf YILMAZ

Benzer İçerikler
  • Gündüz Bakımevi Nasıl Açılır?
  • Gündüz Bakımevi Nasıl Açılır? Gündüz bakımevi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak açılan ve 24-66 ay ...