Anaokulu Danışmanlık Hizmeti Neden Önemlidir.

Anaokulu Danışmanlık  neden önemlidir ? Bu yazımızda hem anaokulu hem de kreş ve gündüz bakımevleri için genel bir yapıyı ortaya çıkaracağız. Öncelikle anaokulu mu açmak yoksa kreş mi açmak mantıklı sorularından sonra karşımıza çıkabilecek bir kaç hususu ortaya çıkaracağız.

Öncelikle terimleri netleştirmemiz gerekmektedir.

Herhangi bir yanlış anlaşılmanın önüne geçebilmek için Türk Dil Kurumunun büyük sözlüğünden anaokulu, kreş ve gündüz bakım evi açıklamalarına bakalım.

Anaokulu Nedir ?

Öğrenim çağına henüz gelmemiş 2-6 yaş arasındaki çocukları okul düzenine hazırlayan eğitim kuruluşu, ana mektebi.

Anaokulları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar.

Kreş Nedir?

Çocuk yuvası ( 0-2 yaş grubu çocukların günlük ihtiyaçlarının karşılandığı kuruluşlardır ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı olarak çalışırlar. )

Gündüz Bakım Evi Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı 3-6 yaş arası çocukların ihtiyaçlarının karşılandığı okul öncesi eğitim kurumlarıdır.

Doğru ifadeyle okul öncesi eğitim kurumu açmak isteyen girişimciler kendi imkanları ölçülerinde araştırmalar yaparlar. Bu araştırmalar neticesinde, anaokulu mu yoksa kreş ve gündüz bakım evi mi olacağına karar verirler.
Burada genellikle bilinen kreş açma yaklaşımıdır. Yani ASPB’ ye bağlı kreş ve gündüz bakımevleri.  Neden bu kararı verirler. Çünkü dil alışkanlığından dolayı ben kreş açacağım demektedirler. Bir çok kişide çocuğunu anaokuluna gönderse bile çocuğum kreşe gidiyor diyebilmektedir. Bu da sektörün kendini doğru ifade edemediğinin göstergesidir. Önceliğimiz yaptığımız işin ne olduğunu bilmektir. Bu konuda velileri de bilgilendirecek olan okul öncesi kurumunun yöneticileridir.

Bilinen dil alışkanlığıyla kreş açmak kararını verdik. Bundan sonraki aşamaların nasıl olacağını tespit etmemiz gerekiyor. Bu noktada kurucu kurumu için gerekli personel ihtiyacını karşılıyor. Nasıl olsa öğretmenim bu işi biliyor diyerek hareket ediyor. Sonra öğretmeni ya da müdürüyle birlikte başlıyor çalışmaya. Bir kaç anaokulu deneyimi varsa benim eski çalıştığım yerde şöyle yapmışlardı buraya da öyle birşey yapabiliriz düşünceleri ortaya çıkıyor. Sadece öğretmen değil kurum personeli dışındakilerden de bir çok ses yükseliyor. Kurucunun bu aşamada aklı karışmaktadır. Eğer sektörü çok iyi bilmiyorsa duydukları ile hareket etmek zorunda kalıyor.

Peki yer uygun mu?

Nasılsa yanımızda öğretmenimiz ve müdürümüz var. Sonuçta onlar çalışacak yer hakkında bilgiyi onlar verir. Evet burası çok şirin bir yer olur. Küçük butik bir yer. Yere de karar verildi. Bundan sonraki aşamalar hep deneme yanılma yöntemiyle çözülecek. Karşılaşacağımız maliyetleri kestirmekte çok kolay olmayacak.

Öyle ya da böyle bir şekilde o okul öncesi eğitim kurumu açılıyor. Sonrası çocuk nasıl toplayacağız. Hatta bu konuda bir örnek verelim. Bir öğretmen işe alınırken kurucu tarafından aynen şu cümle kullanılıyor. Bana kaç öğrenci getirebilirsin? …

Peki anaokulu danışmanlık hizmeti neden önemlidir?

Önemlidir çünkü, hem zamandan tasarruf edeceksiniz hem de yanlış uygulamaların önüne geçmiş olacaksınız. Bulduğunuz yerin fizibilitesi yapılarak doğru yer olup olmadığı tespit edilecek haliyle siz boşa gidecek olan bir yatırım içerisinde olmayacaksınız. Çok fazla kişiyle uğraşmaktansa belirli sayıda kişilerle iletişiminiz daha kuvvetli olacak.

  • Kulaktan dolma sözlerle hareket etmemiş olup bölgenizde olan en iyi anaokuluna sahip olacaksınız.
  • Personelin daha önce çalışmış olduğu anaokulu ya da kreşlerden gelen kurum kültürünü değil, Anaokulunuz için hazırlanmış bir kurum kültürünü benimseyeceksiniz.
  • Yönetim modeliniz ortaya çıkacak ve kaliteli, seviyeli kurumsal bir işletmeniz olacaktır.
  • Eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi olacak  ve uygulamaların neler olacağını bileceksiniz.
  • Fayda değer dengesini çok iyi analiz edebilecek o andan itibaren üzerine koyarak devam edeceksiniz.
  • Emsal teşkil edip, çevrenizdeki anaokulu ve kreşlerin sizi takip ettiğini görebileceksiniz.
  • Ciddi bir tecrübeyle hareket edip yapılacak çalışmaların neler olabileceğini bileceksiniz.
  • Sonuç olarak anaokulu danışmanlığı, yapacağınız anaokulunun emsalsiz olmasını sağlayacak, bilinçli bir eğitim kurumu sahibi olmanıza katkı sağlayacaktır. Tecrübelerimiz tecrübeleriniz olacaktır.

Sonuç olarak anaokulu danışmanlığı,

Yapacağınız anaokulu ya da kreşi bölgesinin en iyisi yapmanın başlangıcını oluşturmaktadır.  Sıradan, klasik anaokulu ve kreş mantığından çok uzak, kaliteli eğitimin temellerini ortaya çıkaracaksınız. Bundan sonrası ise tamamen sizin vizyonunuza kalmış…

 

Diğer Yazılar