Okul öncesi çağında çocuğu olan anne babalar araştırmalarını yaparken kreş anaokulu gibi terimleri duyacaklardır. İşte burada tek bir soru karşımıza çıkmaktadır. Kreş ve anaokulu arasındaki farklar nelerdir ?

Okul öncesi eğitim kurumlarında en çok kullanılan terim kreş terimidir. Nereden çıktı bu kreş ve ağzımıza pelesenk oldu. Okul öncesi eğitim ile ilgilenen herkes ilk önce kreş terimini kullanır. Çevremizde de çok duyar gibiyiz değil mi? Kreş ve anaokulu arasındaki farklara hakim olmayan kişilerden sıklıkla şu cümleleri duyarız:

  • Çocuğumu kreşe verdim
  • Kreş açmaya karar verdim,
  • Yeni bir kreş açılmış,

Aslında kreş halk ağzında asıl anlamının dışında kullanılmaktadır. Peki bu kadar yoğun kullanılan kreşin gerçekte anlamı nedir? Şimdi birlikte inceleyelim.

Kreş ve Anaokulu Arasındaki Farklar

Öncelikle belirtmek gerekirse her iki kuruluş birbirinden farklı yerlerden onay almaktadırlar. Haliyle hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını ilgilendiren kurumlardır. Aşağıda net olarak her bir kuruluşun detaylarını vermiş olacağız.

Aslında en çok karıştırılan ama aynı anlam yüklenen iki kelimeyi bir kez daha açıklamakta fayda vardır.

İşimiz gereği, kreş açmak istiyorum diyen yatırımcılar ve girişimciler ile karşılaşıyoruz. Bu yazıyı genel bir bilgilendirme amacı ile yazdığımızdan dolayı içindeki teknik kısımlara çok değinmeyeceğiz. En temel ifadeyle, anaokulları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarındandır. Kreşler ise aslında gündüz bakımevini temsil eden, 24 -66 ay arası çocukların bakımlarının yapıldığı yerlerdir.

Kreş Nedir?

Kreş, 0-2 yaş grubu çocukların günlük ihtiyaçlarının karşılandığı bakımevleridir. Kaynak Aile Bakanlığının yönetmeliği. Kreşler Sosyal Hizmetlere bağlı olarak açılırlar. 

Peki neden herkes kreş diyor. Belki de söylemesi kolay olduğu için ilk akla gelen kelime olmasından kaynaklıdır. Biz yine de okul öncesi eğitim kurumları içinde yer alan terimleri sizlere anlatalım.

Anaokulu Nedir?

Anaokulu nedir sorusunun cevabını ise Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinde bulabiliriz. “Anaokulu, 36-66 ay arası çocukların ilk öğretime hazırlanmasını sağlayan eğitim kurumudur.” İbaresini görebiliriz. Belli bir gelişmişlik seviyesine gelen çocuğun ilk öğretim standartlarına hazırlayan ve okula başladığında ise uyum konusunda daha az problem yaşar.

Ana Sınıfı Nedir?

Ana sınıfı tabiri ise genellikle ilköğretim kademelerinde yer alan bir terimdir. Genel açıklama yapmak gerekirse anasınıfı, ilk öğretim 1. sınıftan önceki dönemi kapsar ve ilkokula ön hazırlık eğitimlerinin yapıldığı sınıflardır. 66 ay üzeri çocuklara yönelik diyebiliriz. Anaokulu ile ilkokul 1. sınıf arasındaki 1 yılı temsil etmektedir. 

Anaokulu ve Ana Sınıfı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Anaokulları bağımsız bir okul gibi çalışırken, ana sınıfı bir ilk öğretim okulunun içindeki birimdir. En temel özellik ise ilk öğretim çağına gelmiş çocuklar için eğitim hizmetlerinin verildiği ortamlardır diyebiliriz.

Kreş ve Gündüz Bakımevi Arasındaki Farklar

Yukarıdaki açıklamaların sentezini yapacak olursak, kreşler daha çok bebek grupları için bakım yapan yerlerdir. Gündüz bakımevleri ise, 24 aydan büyük 66 aydan küçük çocukların yer aldığı okul öncesi kurumlarıdır.

Gündüz Bakımevi Nedir?

Gündüz bakımevi, kreş gibi Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar ve yönetmeliğinde, 24-66 ay arası çocukların günlük ihtiyaçlarının karşılandığı bakımevi olarak adlandırılan kurumlardır.

Anaokulu gibi çalışırlar ama özünde bakımevidir. Milli Eğitim müfredatına tabidirler.  

Sonuç

Teknik kısımlardan sadece bilmeniz gereken bir detay verelim. Çocuk gelişimi mezunu bir kişi kreş ve gündüz bakımevlerinde müdürlük yapabilirken, milli eğitime bağlı anaokulunda ancak öğretmen statüsünde birinin müdürlük yapabilmesi mümkündür. Bu fark bile ikisi arasındaki ciddi uçurumu anlatmaya yetecektir.

Eğer bir veli iseniz, çocuğunuz için bir yer arayışındaysanız bu bilgi size dikkat etmeniz gereken bir çok detayı beraberinde verecektir.  Çocuğum eğlensin, mutlu olsun, biz yokken ona iyi bakılsın ve çocuğunuz 0-24 ay arasındaysa gönderebileceğiniz tek yer kreşlerdir. Eğer 24 ay ve üzeri çocuğunuz varsa o zaman iki alternatifiniz var. Ya gündüz bakımevi ya da anaokulu. Bir veli olarak, kendi kriterleriniz doğrultusunda herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Çocuğunuz anaokulunu bitirdi ama yeterli olduğunu düşünmüyorsanız o zaman ana sınıfı sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Eğer bir anaokulu açmak istiyorsanız, anaokulu ve kreş arasındaki farkları ticari olarak ele almanızda fayda vardır. Oluşturduğunuz hedefe ilerlemek için hangisinin mantıklı olduğunu ancak hesapları yapmaya başlayınca göreceksiniz. Sorularınızı iletişim formundan bize ulaştırabilirsiniz.

Kreş ve Anaokulu Arasındaki Farklar Nelerdir?

En temel ifadeyle, kreşler sosyal hizmetlere bağlı ve çocuğun günlük ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuşlardır. Anaokulu ise milli eğitim bakanlığına bağlı ve çocukları ilk öğretime hazırlayan eğitim kurumlarıdır.

Kreş ve Gündüz Bakımevleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki kurum da Sosyal Hizmetler bünyesinde çalışır. Kreşler 0-24 ay arası bebeklere hizmet verirken, gündüz bakımevleri 25-66 ay arası çocukların günlük ihtiyaçlarının karşılandığı kurumlardır.

Kreşlerde De Eğitim Veriliyor Mu?

Kreşler ve gündüz bakımevleri Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu okul öncesi eğitim müfredatını uygulamakla yükümlüdürler.

Kreşlerde Verilen Eğitimle Anaokulunda Verilen Eğitim Arasında Fark Var Mı?

Teorik olarak bir fark yok diyebiliriz. Lakin her kurumun kendi eğitim felsefesi doğrultusunda uyguladıkları farklı yöntemler bulunmaktadır. Eğitim odaklı kurumlar çocukların gelişimsel süreçlerini çok yakından takip ederlerken, bazıları sadece çocukların eğlenecekleri etkinlikleri yapmayı tercih etmektedirler. Sonuç olarak, her iki kurumunda birinci amacı ilk öğretime çocuk yetiştirmektir. Kullanılan yöntem ve teknikler çocuğun gelişim hızını doğrudan etkilemektedir.

Kreş ve Anaokulu Arasındaki Farklar Sadece Bağlı Bulunduğu Kurum ile Mi İlgili?

Elbette hayır, uygulama, personel seçimleri, eğitim yaklaşımları gibi nedenler kreşler ve anaokulu arasındaki farklar içinde değerlendirilebilir.

Çocuğumu Anaokuluna Mı Kreşe Mi Yoksa Gündüz Bakımevine Mi Vermeliyim?

Eğer çocuğunuz 2 yaşından küçükse tek alternatifiniz vardır. Kreşe gitmelidir. Eğer 2 yaşından büyük ama 3 yaşından küçük ise gündüz bakımevine, 36 aydan daha büyük ise gündüz bakımevi ya da anaokuluna kayıt yaptırabilirsiniz.

Aşağıdan son yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Diğer Yazılar