Sayın anneler babalar, tebrikler çocuğunuz okullu oluyor. Hamilelikten başlayan evlat yetiştirme sürecinde belki de ilk kez bu kadar ayrı kalacaksınız birbirinizden. Okul öncesi eğitimde veli rolünü üstlenmeye hazır mısınız? Okul öncesi eğitim geçmiş yıllara göre oldukça popüler ve zorunlu. Hal böyle olunca da velilerin hevesleri oldukça yüksek ve etkin. Okul öncesi eğitimde hatalar yapmadan ilerlemek ve çocuğunuz ile keyifli bir eğitim dönemi geçirmek ise sizlerin elinde.

Okul öncesi eğitimde veli, çocuk ve eğitimci çocuk ve aile üçlemesinin sac ayağı ise herkesin kendi sorumluluklarını bilerek gelişime odaklanması gereken bir konu. Okul öncesi eğitimi siz ve çocuğunuz için yeni bir dönem ve bazı alışkanlıklara artık veda vakti. Okul öncesi eğitimde yapılan hataları minimum düzeye indirerek bu eğitim dönemini eğitimci ile dengeli yürütmelisiniz. Okul öncesi eğitim aileden ayrı bireysel özgürlüklerinin ve kişisel sınırlamalarının ilk kez farkına varacağı bir ortamdır çocuğunuz için. Bu ortamı öğretmeniniz ile uyumlu bir ilişki sürdürerek, eğlenceli geliştirici ve öğretici kılabilirsiniz. Panik yapmadan ve fazla heyecana kapılmadan bu süreci yönettiğiniz takdirde okul öncesi eğitimde veli hatalarına izin vermeden eğitim dünyasına hazırlanmış olursunuz.

Okul Öncesi Eğitimde Eğitimci Kadar Aile de Sorumluluk Sahibi

İmkânı olan herkes bir sıraya dirsek koymuş, öğretmen ile tanışmış ve teneffüs zilinin sesini duymuştur. Şimdi sıra çocuğunuzda, peki çocuğunuzdan çok sizler okul öncesi eğitimine hazır mısınız? Çocuğunuzun sizden ayrı kalabileceğini, arkadaşları ile uyumlu geçinebileceğini düşünüyor musunuz? Sizden sonra öğretmeni de bir otorite olarak görmesi gerektiğinin farkında mısınız? Umuyoruz ki tüm bu sorulara yanıtlarınız evettir. Çünkü okul öncesi eğitimde öğretmen kadar aile de sorumludur. Hatta okul öncesi eğitimde ailenin sorumluluğu daha fazladır.

Okul öncesi eğitimde velilerin görevi neredeyse çocukları ile eşdeğerdir. İşte bu yüzden eğitimin sadece okulda kalmaması gerekir. Okulda verilen ve gösterilen bütün yeni şemalar çocuğunuzun beyninde tazedir. Okul öncesi eğitimde velilerin yaptığı hatalardan biri de dersi okulda bırakmaktır. Derslerde öğrendiklerinin pekiştirilmesi ve üzerinde ilerlenebilmesi için sizlerin desteği oldukça önemlidir. Bugün yeni bir şey öğrenen çocuğunuz bu attığı temeli sizlerin ilgi ve alakası ile yükseltecektir. İşte bu yüzden okul öncesi eğitimde veli ve okul arasındaki köprü dengeli kurulmalıdır.


Çocuğunuzun temellerini attığı günlerde sizlerde onunla beraber bu yolculuğa çıkmalısınız. Eğitimcinin sizlere ve çocuğunuza verdiği görevleri yerine getirmelisiniz. Çocuğunuz okula uyum sağlamaya çalışırken sizlerden göreceği destek oldukça önemlidir. Okul öncesi eğitimde velilerin yaptığı hatalara düşmemek adına eğitimcilerin önemsedikleri noktaları dikkat etmelisiniz.

Okul Öncesi Eğitimde Velilerin Sıklıkla Yaptıkları Hatalar

Okul Öncesi Eğitimde Velilerin Yaptığı Hatalar

Okul heyecanı sadece çocuklarımızı değil bizleri de sarıyor. Büyüdüklerini ve gelişimlerini görmek için can atıyoruz. Bazen ebeveynler olarak çocuklarımızın üstüne çok düşmek bizleri paniğe ve yanlış davranmaya yönlendirebiliyor. Okul öncesi eğitimde velilerin yaptığı hatalar ise çocuk ve okul ilişkisinin bağını zayıflatabiliyor.

Eğiticimler tarafından şu ana kadar dikkat edilen ve önlenmesi gereken veli davranışları şu şekildedir:

Eğitimi Yalnızca Sınıf Ortamıyla Sınırlandırmak

Bir eğitimci, sorumluluğundaki bütün öğrencileri ile eşit düzeyde aynı yaklaşım ile ders vermek zorundadır. Sizler de aileler olarak eğitimci tarafından alınan eğitimi desteklemek zorundasınız. Okul öncesi eğitimde veli hatalarından biri de çocuklarının okulda işledikleri dersleri yeterli saymasıdır. Hızla geçecek olan okul döneminde, derslerin pekiştirilmesi çok önemlidir. Çocuğunuzun bir üst sınıfa temeli sağlam bir şekilde geçmesi sizlerin elindedir.

Okul, öğrenci ve aile üçlüsünde büyük bir payda aileye düşer. Çocuk evde okul ile ilgilenilmediğini gördüğünde okulun değersiz bir kurum olduğunu düşünebilir. Sizlerin göstereceği hassasiyet ve ilgi çocuğunuz için oldukça önemlidir. Okulda bulunan öğretmen herkes ile tek tek ilgilenebilir belki ama onlarında bağlı olduğu bir öğretim programı mevcuttur. Bu eğitim programında konuları iyice öğrenerek ilerlemek ancak aile desteği ile sağlanır.

Çocukların Sorularını Geçiştirmek

Sabah uyandığımız andan itibaren çok meşgulüz ve yapacak onlarca işimiz var. Her birimizin günleri koşturmaca ve bir şeylere yetişmek ile geçiyor. Tüm bu stresin yanında okul öncesi eğitim çağına gelen çocuğunuzun soruları ise hiç bitmiyor. Sabrınız azaldıkça çocuğunuzun soruları artıyor. Sakin olmak zorundasınız. Çünkü en cevaba ihtiyacı olduğu anda susturduğunuz çocuğunuzu bir daha hiç konuşturamayabilirsiniz. Bu konuşamama durumu fiziksel olarak mümkün olmayabilir. Çocuğunuza cevap vermediğiniz ve onu dinlemediğiniz zamanlarda kendisine olan güveni ve öz değeri düşer.


Çocuk kendini dinlenmeye layık görmez ve konuşmaktan vazgeçer. Aldığı cevaplar onu tatmin etmez ise cevapları başka kişilerde aramaya başlar. Sizin saniyelik olarak vakit ayırıp cevap vermediğiniz sorular çocuğunuz için oldukça değerlidir. Aile ve çocuk ilişkisinde iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız önce çocuğunuzu dinlemeli, ardından da ona vakit ayırarak sorularını yanıtlamalısınız. Merak duygusu gelişen ve öğrenmeye istekli olduğu yaş aralıklarında ilk öğretmeni olan veliler bu süreci sonuna kadar sabırla sürdürmelidir.

Çocuklara Belirli Branşlara Dikte Etmek

Herkesin algısı şu yöndedir. Matematik yapabiliyorsa iyidir, sosyal becerileri ise değerlendirme potamıza bile girmeyebilir. Peki ya çocuğunuz geleceğin ünlü ressamlarından biriyse? Çocuklarınızı belirli branşlarda geliştirmeye odaklanmaktansa ilgisi olduğu alanlara yönlendirmek sandığınızdan daha geliştirici olabilir.

Çocuğunuz kendini keşfetme yolunda ilerlerken sizlerin ışığına ihtiyaç duyar. Bu ışık sizin istediğiniz renk tonunda yanmak zorunda değildir, sadece ona enerji verin bırakın kendi ışık rengini kendi seçsin.

  • Sizin içinizde kalan ve sahip olamadığınız mesleği seçmek zorunda değildir.
  • Sizin başarılı olduğunuz derste başarılı olmak zorunda değildir.
  • Diğer yaşıtları gibi okumayı hızlı bir şekilde sökmek zorunda değildir.

Üzerindeki baskıyı ne kadar arttırırsanız kendini o kadar kapatabilir ve öğrenme süreci gecikir. Okul öncesi eğitimlerinde yaptığı hatalar ile gelişir ve kendi öğrenir. Eğitimin hangi kademesinde olursa olsun çocuğunuzun üzerindeki söz hakkınız baskıcı ve zorlayıcı olmamalıdır. Veliler olarak nasıl ki sizler kendi ailenizin biricikleriyseniz, çocuğunuzda sizlerin biriciği. Kendi alanında, gelişiminde ve mutlu olduğu ders konu eğitim türü ve alanı neyse bunu destekleyin.

Diğer Yazılar