Okul öncesi eğitim programı, anaokulu ya da kreş açmak isteyen kişiler tarafından iyi bilinmelidir. Aksi hâlde eğitim konusunda sorunlar yaşanacak, öğretim kısmında eksiklikler hissedilecektir.

Okul Öncesi Eğitim Programı

Okul öncesi eğitim programını okul öncesi alanına giren ve okul öncesi alanda çalışanların tamamı bilirler. Birçok yaklaşım bulunmaktadır. Kurucusundan eğitimcisine kadar çeşitli seminer ve eğitimler alırlar. Lakin önemli olan bir hususu gözden kaçırırlar. Bu husus ise her bölgenin sosyokültürel yapısının çocuk gelişimine olan etkileridir.

Öneri Yazımız: Anaokulunda Okuma ve Yazma Öğretiliyor Mu?

Okul öncesi eğitim programı ile ilgili olarak yapmış olduğumuz çalışmalar nezdinde edindiğimiz bilgiler çok çarpıcı sonuçları beraberinde getirdi. İşin uzmanlarıyla yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bir programı yüzlerce anaokulu kullanmak zorunda kalıyorlar. Lakin uygulamada ise ciddi sıkıntılar doğuyor.

Anaokulları bu eğitim programının amacının ne olduğunu anlayamıyor ve uygulamada da neler yapabilecekleri ve nasıl zenginleştirilmesi gerektiğini bilemiyorlar. Hal böyle olunca eğitim kalitesi farkında olmadan düşmüş oluyor. Anaokulları bakımevine dönüşüyor. O nedenle iyi bir anaokulundan bahsedebilmek için öncelikle eğitim felsefelerinin olması ve bu felsefeye göre çalışmaları gerekiyor. Tabi rekabet ortamı da ortaya çıkınca aktivitelerini zenginleştirip sonuca gitmeyi düşünüyorlar.

Öneri Yazımız: Kreş ve Anaokulu Arasındaki Farklar

Yaklaşımlar ne olursa olsun uygun eğitim ortamından bahsedebilmek için o eğitim programına yönelik tasarımın uygulanması gerekiyor. Bize ulaşan müşterilerimizin bir kısmı montessori anaokulu açmak istiyor. Ama Montessori sınıflarının maliyetini öğrenince vazgeçmek zorunda kalıyorlar.

Problem bütçe değil, aynı zamanda bu eğitim programını uygulayabilecek eğitimci bulmak gerekiyor. Bu eğitimci Montessori eğitiminin her hücresini iyi bilmek zorunda ki başarılı bir eğitim ortaya çıksın. Bir de tüm kadroyu düşünürsek başlı başına bir maliyet sadece eğitimlere gidecektir.

Bu sadece Montessori eğitim modeliyle alakalı bir durum değil. Birçok yaklaşım için de aynı şeyler geçerlidir.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak alt yapısını hazırladığımız her anaokuluna özgün olarak hazırlanacak okul öncesi eğitim programı ile bu farklılıkları ortadan kaldırmak için önemli bir adım attık. Artık Okul Danışmanlığı Hizmetlerinin yapmış olduğu tüm anaokullarının kendilerine özgü bir eğitim modeli olacaktır.

Her anaokulu, kreş ve gündüz bakımevlerinin kendine ait eğitim modellerinin olması gerekmektedir. Bu durumda yapılacak en iyi durum var olan yapınızı bir an önce değiştirmektir.

Diğer Yazılar