“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kimler Kreş Açabilir

03 Mart 2017 - 12:12

Kimler Kreş Açabilir?

Kimler Kreş Açabilir? adlı yazımızda kreş açma düşüncesine başlayanların en çok sordukları sorulardan biri olan Kimler Kreş Açabilir’i açıklayalım.

Öncelikle fikrin ortaya çıkış nedenlerine göz atmak gerekiyor. Tecrübelerimiz doğrultusunda müşterilerimizin kreş açma fikrinin ilk ortaya çıkışı kendi çocukları için kreş arayışlarıyla başlıyor. Her anne ve baba kendi çocuğu için en iyisini isteyeceği için haliyle onlarda kendi çocukları için en iyi kreşi arama çalışmaları yapıyorlar. Fakat gördükleri tablo bizim gördüğümüzden farksız değil. O nedenle birilerinin bu duruma müdahele etmesi gerektiği kanısına kapılıp madem onlar yapamıyor bari biz yapalım durumuna geçiliyor. Hal böyleyken de en iyisini yapmak için yola çıkılıyor. Tabi bu durumdaki ilk soru acaba biz kreş açabilir miyiz? oluyor. Bize dönüş yaptıklarında da kreş açma gibi bir fikrimiz var ama biz kreş açabilir miyiz? ya da kimler kreş açabilir şeklinde aramalar yapılıyor.

Kimler kreş açabilir sorusunun cevabı basittir. Hemen hemen herkes kreş açabilir. Burada önemli husus yüz kızartıcı suçtan hüküm giymemiş olmak. Yani adli sicilinizin temiz olması gerekiyor. Hemen hemen herkes kreş açabilir diyoruz çünkü özel sektörde herkes her şeyi yapabilir. Önemli olan prosedürlere uygun davranmak gerekir.

Burada yine bir düzeltme yapalım. Aslında herkesin bildiği konu kreşler sadece 0-3 yaş grubu çocukların bulundukları, günlük ihtiyaçlarının karşılandığı ortamlardır. Halk  arasında kullanılan deyimi ise 3-6 yaş arası çocukların bulundukları ve günlük ihtiyaçlarının karşılandıkları alanlardır.

Kimler kreş açabilir sorusu yerine ben müdür olabilir miyim sorusu da önemli bir yerdedir. Eğer müdür olma şartlarını taşımıyorsanız sizin işlerinizi takip edebilmesi  için kurum müdürü atamanız gerekecektir.

Dışarıdan bakıldığında çok basit gibi görünen ama içerisine girdiğinizde profesyonellik gerektiren uygulamalardan oluşmaktadır. Nedir bu uyglamalar diye merak edenler için kısa açıklama yapalım.

Yönetim organizasyonu,

Eğitim Organizasyonları

PR çalışmaları

İrili ufaklı bir çok anaokulu ve kreş bulunmaktadır. Bir çoğu kendine anca yeterken bazıları ise şubeleşme yolunda ciddi adımlar atabiliyorlar. Peki bu aradaki fark nereden çıkıyor diye düşünebilirsiniz. Tamamen vizyon demek daha doğru olacaktır. Bazen gittiğimiz yerlerde karşılaştığımız durumlar bizi hayrete düşürüyor. Personel seçimleri yapılırken eğitimcilerin çok cüzi rakamlara çalıştıklarına şahitlik ediyoruz. Ama bazı yerlerde de bir öğretmenin maaşı cüzi olanın en az 3 katı olabiliyor. Bu kurumun personeline verdiği değeri gösteriyor. Eğer siz de personelinize gereken desteği ve önemi gösterirseniz onlarda sizin için elinden gelenin fazlasını yapacaklardır.

Dönelim konumuza Kimler kreş açabilir sorusunun cevabı herkes açabilir. Prosedürleri uygun hale getirdikten sonra bir problem görünmemektedir. Eğer bu alandan değilseniz ve okul öncesi eğitim alanına girmeyi düşünüyorsanız, doğru bir stratejiniz olmalıdır. Her ne kadar sektörü bilmiyor olsanız da yaptığınız yatırımın boşa gitmemesi için mutlaka profesyonel destek alın. Aksi halde personele bağımlı hale gelirsiniz ve artık işiniz sizi yönetmeye başlar. Sanırım bunu kimse istemez.

Yusuf YILMAZ

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 2017-03-19

Benzer İçerikler