Kreş açma niyetinde olanların çoğu kendisinin kreş açma yeterliliklerine sahip olup olmadıklarını bilmek isterler. Haliyle kimler kreş açabilir yazımızın ana amacı hem bu sorunun cevabını bulmak, hem de kreş açmak için gerekli olan ama kimsenin bilemediği hususları ortaya çıkarmaktır.

2024’te Kimler Kreş Açabilir?

Özel kreş ve gündüz bakımevi açmak sadece özel sektöre ait bir işlem değildir. Devlet kurumları ve tüzel kişiliği bulunan kurumların da kreş açma zorunluluğu bulunmaktadır. Yazımızda, kimlerin kreş açabileceğini ve prosedürlerde olmayan kreş açmak için gerekli olan donanımları bulacaksınız.

Kreş açma düşüncesi sadece şahıslara ait bir düşünce değildir. Devlet kurumları ve işletmelerin de kreş açma zorunluluğu bulunmaktadır. Özel kreş ve gündüz bakımevini kimler açabilir inceleyelim.

Kimler Kreş Açabilir? Gerekli Nitelikler ve Adımlar!

Kreş Açma Fikrinin Doğuşu

Öncelikle fikrin ortaya çıkış nedenlerine göz atmak gerekiyor. Tecrübelerimiz doğrultusunda müşterilerimizin kreş açma fikrinin ilk ortaya çıkışı kendi çocukları için kreş arayışlarıyla başlıyor. Her anne ve baba kendi çocuğu için en iyisini isteyeceği için haliyle onlarda kendi çocukları için en iyi kreşi arama çalışmaları yapıyorlar.

Fakat gördükleri tablo bizim gördüğümüzden farksız değil. O nedenle birilerinin bu duruma müdahele etmesi gerektiği kanısına kapılıp, madem onlar yapamıyor bari biz yapalım durumuna geçiliyor. Hal böyleyken de en iyisini yapmak için yola çıkılıyor.

Tabi bu durumdaki ilk soru acaba biz kreş açabilir miyiz? oluyor. Bize dönüş yaptıklarında da kreş açma gibi bir fikrimiz var ama biz kreş açabilir miyiz? ya da kimler kreş açabilir şeklinde aramalar yapılıyor.

Şahıs olarak, “Kimler kreş açabilir?” sorusunun cevabı basittir. Hemen hemen herkes kreş açabilir. Burada önemli husus yüz kızartıcı suçtan hüküm giymemiş olmak. Yani adli sicilinizin temiz olması gerekiyor.

Kuruculuk ve Müdürlük Karmaşası

En çok karıştırılan konu ise kuruculuk ve müdürlük şartlarının durumudur. Buradan yola çıkarak kimlerin kreş açabileceğini belirttik. Bir de müdürlük şartları var. Kısaca özetleyelim.

Kreşte müdürlük yapabilmek için:

  • Lisans mezunu olup, Sosyal Hizmetler, Psikoloji, Psikolojik danışmanlık ve rehberlik, Çocuk gelişimi ve eğitimi, okul öncesi öğretmenliği bölümlerinden mezun olmak ve eğitim kurumlarında 2 yıl çalışmış olmak
  • Eğitim fakültelerinden, fen edebiyat fakültesi mezunu ve pedagojik formasyona sahip olanlar, yine iki yıl eğitim hizmetlerinde görev almış olmak
  • Bakanlık nezdinde yönetici pozisyonlarında görev almak,
  • Ön lisans mezunu olup, 4 yıl çalışmış olma şartı bulunmaktadır.

Bu açıklamaların ardından özel kişiler dışında kalan ve kreş açma zorunluluğu bulunan kurumları ele alalım.

Şirketlerin Kreş Açma Zorunluluğu Var Mı?

Evet şirketlerinde kreş açma zorunluluğu bulunmaktadır. Resmi gazetede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 28737 sayılı ve 16 ağustos 2013 tarihinde yayınlanan yönetmelikte işverenlere kreş açma zorunluluğu getirilmiştir.

Yönetmeliğe göre 150 den fazla kadın çalışanı olan iş yerlerinde kreş açma zorunluluğu vardır. Burada dikkat çekeceğimiz konu, eğer işletme kreş açmak istemiyorsa, dışarıdan hizmet alımı yapabilmektedir.

Yönetmeliğin tamamına İşletmelerde kreş açma zorunlu yönetmeliğine  buradan ulaşabilirsiniz.

Devlet Kurumlarının Kreş Açma Zorunluluğu Var Mı?

8/12/1987 tarih ve 19658 numaralı resmi gazetede yayınlanan kamu kurum ve kuruluşlarında kreş açma zorunluluğu belirtilmiştir. Yönetmeliğe göre, kurum bünyesinde çalışanların  0 ile 6 yaş arası çocukları bulunması ve toplamda en az 50 çocuk bulunması halinde kreş açma zorunluluğu bulunmaktadır.

Zorunluluk olsa da açıp açmama konusu tamamen kurumun kendine aittir.

Kreş Açmak İçin Gerekli Olan Yeterlilikler

Burada bahsedeceğimiz konular hiç bir yerde olmayan bilgilerdir. Tamamen Okul Danışmanlığı tecrübeleriyle oluşturmuş olduğu ve kreş açmak isteyenlerde bulunmasının faydalı olacağı bilgilerdir.

Kreş açmak, anaokulu açmak dışarıdan bakıldığında çok basit gibi görünen ama içerisine girdiğinizde profesyonellik gerektiren uygulamalardan oluşmaktadır. Nedir bu uygulamalar diye merak edenler için kısa açıklama yapalım.

Kreşlerde Yönetim Organizasyonu

Yöneticilik becerilerinin olması gerekmektedir. Yöneticilik becerileri aynı zamanda sizin iş yaptırma biçimlerinizi de ortaya çıkaracaktır. Kreş işletmenizde yönetim ve organizasyon işlemlerini çok iyi bilmelisiniz. O yüzden kreş açmaya karar verdiğiniz andan itibaren yöneticilik, liderlik, pazarlama, işletme konularında araştırmalar yapmaya başlarsanız çok iyi olacak. Bu sayede kimler kreş açabilir? cevaplanmış olacak.

Yönetim organizasyonları hayati öneme sahiptir. Eğitimci değilim nasıl olacak diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Siz kreşte öğretmenlik yapmak için değil, bu işin CEO’su olmak için kreş açıyorsunuz. PATRON SİZSİNİZ

Kimler Kreş Açabilir? Gerekli Nitelikler ve Adımlar!
Kreşlerde Okul Öncesi Eğitim Organizasyonları

Kreşlerde Eğitim Organizasyonları

Bir okul öncesi eğitim kurumunu kaliteli yapan bir çok unsur bulunmaktadır. Bunların başında okul öncesi eğitim ve yaklaşımları yer almaktadır. Bu konu ile ilgili olarak işinizi kolaylaştıralım. Araştırma yapmak için okul öncesi eğitim yaklaşımları yazımıza bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Eğitim müfredatları ile yaklaşımları karıştırmayın. Ülkemizde kullanılan müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı belirler. Siz bu müfredata göre kendi programınızı oluşturabilirsiniz. Yani bir yerde Montessori eğitimi, Reggio Emilia eğitimi veriyoruz gibi bir cümle duyabilirsiniz. Duyduklarınız program değil yaklaşımdır. Bir nevi eğitim felsefesi diyebiliriz.

Bu bilgi size ciddi artılar sağlayacaktır. Çünkü, yaptığınız işin ne olduğunu bilirseniz, geliştirmek daha kolay olacaktır. Sadece düşünmek yeterlidir.

Kimler Kreş Açabilir? Gerekli Nitelikler ve Adımlar!
Kreşlerde Marka Yönetimi

Kreşlerde Pazarlama ve Marka Yönetimi

Marka olmak kulağa farklı gelebilir. Bu da nereden çıktı diyebilirsiniz. İşinizi gerçekten çok iyi bilmelisiniz. Bölümleme yapıp sağladığınız hizmetleri topluma faydaya dönüştürmelisiniz. Başarabildiğiniz ölçüde uzun vadede kalıcı oalcaksınız. Artı olarak tercih edilebilir ve insanlar markanız için daha fazla ödemeyi göze alacaklardır.

Marka yönetimi konusunda araştırma yapmak için kitaplar bulabilirsiniz. Youtube üzerinde marka yönetimi ile alakalı bir çok video bulunmaktadır. Keyifle izleyeceksiniz.

Böyle bir durumun oluşabilmesi için planlama yapmak önemlidir. Bir lig gibi düşünürsek, siz hangi ligde yer alacaksınız. 1. lig, 2. lig, 3.lig…

İşinizde çok iyi olabilirsiniz. Peki sizin iyi olduğunuzu ne kadar kişi biliyor? O yüzden tanıtım ve reklam çalışmalarına başlamalısınız. Tanıtım ve reklam çalışmaları için püf noktası yaptığınız işi anlatan çok iyi sloganlar üretin ve altını doldurun. Müşterilerinize vaad ettiğiniz her şeyi yerine getirin. Fayda oluşturun.

Günümüz dijital çağ. Artık broşür yaptırmak, dağıtmak çok fazla etki eden unsurlar değil. O yüzden dijitale dönmeniz gerekiyor. Fiziksel kreşiniz gibi dijitalde de kreş açmak sizi rakiplerinizden bir kaç adım öne atacaktır. Malesef bir çok kreş dijitalde sadece facebook ve instagram üzerinden faaliyette. Onlarda sınıf içi paylaşımlardan başka bir şey değil.

Anlayacağınız reklam doğru yapıldığında avantaj sağlayacaktır. Çünkü böyle düşünen kreş sayısı çok az.

Kimlerin Kreş Açabileceğini Toparlayalım

Kimler kreş açabilir? sorusunun cevabı herkes açabilir. 

Okul Danışmanlığı olarak tavsiyemiz, kimin kreş açıp açmayacağı değil, açılan kreşin uzun vadede ayakta kalma stratejisini oluşturabilmesidir. Profesyonel olmak, işi basite almamak gerekiyor. Alt tarafı çocuk diye düşünmeyin. Kreş işletmeniz ne kadar popüler olursa, kazancınız da o oranda yüksek olacaktır.

Kreş açmaya uygun olduğunuzu tespit etmişseniz, kreş açma hakkında bilmeniz gereken diğer yazıları incelemelisiniz.

Başarılı Kreş Açma Maliyeti Ne Kadar Olmalıdır? 2020

Kreş Açmak Ne Kadar Kazandırır ? Az mı, Çok Mu?

Anaokulu Açmak için Bilmeniz Gerekenler

Türkiyede Kreş Açmak 2020

Kreş Açma İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Çocuk gelişim mezunları kreş açabilir mi?

Evet açabilirler.

Ön lisans mezunları da kreş açabilir mi?

Evet ön lisans mezunları da kreş açabilir.

Kreş açmak için ne mezunu olmak gerekiyor?

Yönetmelik gereği en az ilkokul mezunu olmanız yeterlidir.

Kreş açmak için diploma gerekiyor mu?

En az ilkokul diplomanız olması yeterlidir.

Yabancılar Kreş açabilir mi?

Türkiye'de yabancılar kreş açamazlar. Ortak olamazlar.

Kimler kreş açabilir?

Kreş açma yönetmeliğinde kimlerin kreş açabileceği net şekilde belirtilmiştir. En az ilkokul mezunu olup, herhangi bir suçtan sabıkasının olmaması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak kreş açmak için yeterli şartlardandır.

Ev hanımları kreş açabilir mi?

Asgari yeterlilik şartlarını sağladıkları takdirde ev hanımları da kreş açabilirler.

Kreş açmak için daha fazla bilgiye erişmek için özenle hazırladığımız “Anaokulu açmak için bilgiler” yazımıza göz atmanızda fayda olacaktır. Anaokulu açmak ve kreş açmak isteyenler için ortak hazırlanan makalemizde bir çok sorunuza cevap bulacaksınız.

Diğer Yazılar