Devren anaokulu, karlı bir yatırım olabileceği gibi, tespitlerin iyi yapılmadığı durumlarda da aksi bir etki yaratabilir.

Devren anaokulu işlemleri, işimizin bir parçası olmakla beraber anaokulu ve kreş açmak isteyenlerin ilk başta düşündükleri bir seçenektir.

Okul öncesi alanda olsun olmasın bir çok kişi önce devir seçeneğini değerlendirmek ister. Çünkü durum olarak daha kolay gelir.

İşletmenin hazır olması, prosedür işlemlerinin az olması devren anaokulu algısını cazip hale getirmektedir.

Peki devren bir anaokulu almak gerçekten de cazip mi ? Her zaman değil...

Devren anaokulu arayan her 10 kişiden 7’si sektöre girmek için bir çok konuyu görmezden gelir. Aslında bunun da bir sebebi var.

İstiyorum ve olacak düşüncesi ağır basınca devir yapılacak kreşin ya da anaokulunun durumunun bir önemi kalmaz.

Çünkü asıl olan o kreşte ya da anaokulunda olmaktır. Bunun da karşılığı bellidir. Ücretini ödeyip içeri geçmek ve işletmeye başlamak.

Peki her şey bu kadar kolay mı?

Devren anaokulu ile alakalı bir çok örneğimiz mevcut. Bu gün yüzlercesinin devirlerine şahit olmaktayız. Bazılarına devir alma konusunda danışmanlık hizmetlerini verdik.

Her devren anaokulu görüşmelerinde karşımıza farklı senaryolar çıksa da özünde tek bir gerçek bulunmakta: “Devreden kurumun hep bir bahanesi var.”

İyi ya da kötü, gerçek ya da değil bir çok sebep karşımıza çıkacak ve büyük çoğunluğu da zararın neresinden dönersem kardır düşüncesi ile hareket edeceklerdir.

Devren anaokulu ve kreşlerde durumu iki türlü ele almamız gerekmektedir.

Birincisi devreden anaokulunun durumu, ikincisi ise devralan kişinin durumu.

Eğer devir alacak kişiye danışmanlık hizmeti sunuyorsak buradaki birincil amacımız yatırımcının çıkarlarını korumaktır. Bunun içinde içindeki çocuk sayısının, okulun geçmişinin bizim için bir önemi yoktur.

Önemi olan konu yatırımcı içeri girdiğinde buradan bir kazanç elde edebilir mi ? Edilemez mi ? Bunun analizini yapmamız gerekiyor. İçeride yüzlerce çocuk olsa da bunların kalacağının garantisi hiç bir zaman yoktur.

Aynı zamanda personelin de kalıp kalmayacağı meçhul bir durumdur. O zaman burada iki kez düşünmemiz gereken nokta, hali hazırda bir kadroyu nasıl oluşturacağım. Oluşturacağım kadroda personel nitelikleri ne durumda olacak?

Devren Anaokulu Alırken Sonuç Olumluysa

Yatırım yapacağımız tutar işimizi geliştirmek için ne kadar yeterli diye düşünmemiz gerekiyor. Yeni bir imajla içeri girmek gerekecek ki insanların bakış açısı değişsin.

Farklı yanlarımızı ön plana çıkarıp tercih edilen anaokulunu oluşturabilelim.  Oysa devir alırken bir çok kimsenin düştüğü hata, işletme maliyetlerinin doğru hesaplanmayarak elindeki tüm yatırımı buraya vermek oluyor.

Bu durumda da işletme maliyetleri ile karşılaştığında sonuç, ek kaynak üretmek. Bunun adı kredi ya da borçlanma oluyor.

Belirli bir dayanma gücü ki bu da suni bir güç olduğundan sonuç karlılık yerine zarara dönüşüyor. Bu durumdan çıkmanın tek yolu devir aldığı anaokulu ya da kreşi yine aynı şekilde devretmek.

Anaokulu Devir Alırken Sonuç Olumsuzsa

Buna neden olan unsurları ortaya koyarız. Kapasitenin yetersizliği, işletme maliyetlerindeki dengesizlikler, gelir gider arasındaki farkların çok büyük olması, bölgenin ekonomik gelir seviyesinin yetersiz olması, nüfus yoğunluğunun düşük olması, rakiplerin sayıca fazla olması vb. birçok sebep sayabiliriz.

Bu durumda elimizdeki bütçeyle neler yapabileceğimizi ortaya çıkarır ve devren anaokulu almak istiyorsa hangi şartlardaki anaokullarını alabileceğimiz ile ilgili önemli bilgiler belirtiriz.

Anaokulu Devrederken Danışmanlık Hizmeti Veriyorsak

Devreden bir anaokulunun danışmanlık hizmetini yapacaksak, ilk önce bu yerin alıcı tarafından sağlıklı bir şekilde alınmasını sağlamamız gerekiyor.

Lakin burada yine anaokulunun durumu ortaya çıkıyor. Anaokulu ya da kreşin kuruluş süreci içindeki detaylarını dinliyoruz. Sonrasında ise bu yerin alıcıya hangi şekilde yarayacağını tespit ediyoruz.

Eğer faydalı bir alışveriş olacağını tespit etmişsek devir için gerekli anlaşmalar yapılır ve sonuca ulaştırılır. Devir alacak kişi işi bilsin ya da bilmesin tüm detayları ortaya çıkarıp başarının nasıl sağlanacağını anlatırız ki geldiğinde bocalama yaşamasın.

Genellikle ilanlar sahibinden.com gibi sitelerde yayınlanmaktadır. Bunun yanı sıra sosyal medya hesaplarında da paylaşımlarla hedef kitleye ulaşım sağlanabilir. Basılı ve dijital ağlarda devir çalışmaları yapılabilir.

Şimdi her iki durumda olanlar için söyleyebiliriz ki, devir işlemleri sabır gerektiren işlemlerden biridir. Her iki taraf için de aynı şey geçerli olacaktır. Her okulu gören alacak diye bir kaide yok. Kimisi değerinin çok altında teklifte bulunacak kimisi vade isteyecek, kimisi farklı beklentilerle gelecek. Ama devir bedeli belirlenirken bir çok kriteri düşünmekte fayda var. Yerin kirası, personel sayısı, öğrenci sayısı vs.

Devren Anaokulu Alırken Dikkat Edeceğimiz Hususlar

Devren anaokulu almak için öncelikle muhasebe işlemleri gözden geçirmeniz gerekmektedir. Mevcut durum itibariyle gelir ve gideri net olarak görmeniz gerekecek. Zarar da olabilir ama bu oranın bedava olacağı anlamına gelmeyeceği gibi buradan bir şey olmaz da diyemeyiz. Çünkü her okul bir şekilde kazanç sağlayabilir.

Önemli olan bu kazancı nasıl sağlayacağınızı bilmektir. Eğer bir ticari geçmişiniz varsa bu işi yapabilme olasılığınız çok yüksek olabilir.

Sonuçta burası da işletme olduğundan tecrübe önemli bir hale gelecektir. Anaokulu ya da kreşi devir almak istiyorsanız her detay büyük öneme sahip olacaktır.

O yüzden alabileceğiniz kadar bilgiyi alın ve düşünün. Sonrası kendiliğinden gelecektir. Lakin ben hallederim düşüncesi ile hareket ederseniz yanılma olasılığını çok yüksek olabilir.

Her koşulda işletme maliyetlerini düşünerek hareket etmek zorundasınız. Yatırımınız sizin için değerliyse çok dikkat edin.

Devren anaokulu açmak için maliyetinizi iyi incelemenizde fayda var. Şöyle düşünün. Kreş açma maliyeti ya da anaokulu açma maliyeti ile devren kreş açma maliyeti arasında farklar nelerdir?

Anaokul nasıl açılır bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Eğer ana okulunuzu devir etmek istiyorsanız önce sitemizdeki anaokulu devir hizmet sayfasındaki detayları inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar