Anaokulu Açmak hakkında merak edilen bilgiler

Anaokulu açmak için gerekli bilgiler nelerdir?

Anaokulu açmak için gerekli şartlar ve anaokulu açmak için gerekli izinlerin nereden alınacağı, aynı zamanda bir anaokulu açmak için ihtiyacınız olacak tüm bilgileri içeren makalemiz size fayda sağlayacaktır. Anaokulu açmadan önce mutlak surette bilmeniz gereken konuları bir araya topladık.

Anaokulu açmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum. Bu soruyu soran bir çok kişiye destek olması açısından anaokulu açmak için ihtiyacınız olabilecek bilgileri bu yazımızda paylaşacağız.

Şimdi bu yazımızda işinize yarayacak konuları başlıklar halinde ele alalım.

 1. Özel Anaokulu Açmak İstiyorum ama bilgim yok.
 2. Özel anaokulu açmak için yeterliliğim var mı?
 3. Özel anaokulu açmak Mantıklı mı?
 4. Özel anaokulu açmak karlı mı?
 5. Özel anaokulu açmak için devlet desteği var mı ?
 6. Özel anaokulu açmak için kosgeb destek veriyor mu?
 7. Özel anaokulu açmak için teşvik kredisi var mı?
 8. Özel anaokulu açmak için maliyetler ne kadardır?
 9. Özel anaokulu açmak için yönetmelik hangisidir?
 10. Özel butik anaokulu açmak istiyorum.

1- Özel anaokulu açmak istiyorum ama bilgim yok

Özel anaokulu açmak istiyorum diyenlerdenseniz rahat olun. Bu soruyu binlerce kez duyduk. Bilginiz olmayabilir. Bu çok normal bir durumdur. Önemli olan doğru bilgiye ulaşmanızdır. Doğru bilgiyi sahada hiç bir kimse vermeyecektir. Bu gün internet bilgi akışı çok fazla olmasına rağmen doğru bilgi verdiğini sanıp kreş ve anaokulu arasındaki farkları bilmeden içerik yayınlayanlar olduğunu görüyoruz. Unutmadan söyleyelim ki işin uzmanı olmayan, verdiği bilgilerle yarardan çok zarar getirmektedir.

Eğer aklınıza takılan sorular olursa çekinmeden bizi arayabilirsiniz. Yada aşağıdaki linkten form doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

İşte bizde bu konuyu çözebilmek için sizlerle bir kaç detay paylaşacağız.

Önce sektörü analiz etmek çok daha faydalı olacaktır. Çünkü yapacağınız işin her boyutunu bilmeniz gerekmektedir. Anaokulu açıp başarılı olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken de detaylardan ziyade hedefe odaklanmak olacaktır.

Okul öncesi öğretmeni olmayabilirsiniz. Eğitimci de olmayabilirsiniz. Ama bu sizin anaokulu açıp başarısız olacağınız anlamına gelmiyor.

Eğer yöneticilik yapma dışında eğitim konusunda da bilgi sahibi olmak istiyorsanız o zaman size küçük bir tavsiye.

Çocuk gelişimi basamaklarını öğrenin. Yaş gruplarına göre çocukların hangi alanlarda geliştiklerini araştırmanız yararınıza olacaktır.

Çocuk gelişimi konusu dışında eğitim modellerine de göz atmanız işletmenizi yönetmeniz açısından son derece önemli olacaktır.

Sonuçta anaokulu açmak için girişimde bulunsanız da, anaokulu işletmecisi olacaksınız. Yani işin ticari boyutundasınız. O zaman en iyi hizmeti vermeniz gerekmektedir.

Anaokulu Açmak için Önemli Bilgiler
Anaokulu açmak için nereden başlamalıyım

Anaokulu açmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum.

Size bir sır verelim. Önce sistemin nasıl çalıştığını analiz etmeniz gerekiyor. Çünkü her şey bunun üzerine kurgulanacak. 

Buna küçük bir örnek verelim. Çocuğunuz için bir kreşe / anaokuluna gittiniz. İncelemelerinizi yaptınız ve döndüğünüzde aslında şöyle olsaydı daha iyi  olur diye düşünüyorsanız, bu sadece sistemin içindeki eksiklerden bir tanesi .

O kadar çok aslındalarınız olacak ki duruma siz bile şaşıracaksınız. Belki bu kadarı da fazla diyebilirsiniz, ama bilin ki mükemmele ancak bu şekilde gidebiliriz

Anaokulu sadece çocukların bakıldığı yerler değildir.

Şimdi karar vermeniz gereken en önemli kısım ise siz bakıcı mı olacaksınız yoksa eğitim veren bir anaokulu sahibi mi?

Konumuz her ne kadar anaokulu açmak olsa da burada yazdıklarımızın tamamı kreş açmak isteyenler için de geçerlidir.

Anaokulu Açmak için Önemli Bilgiler
kimler anaokulu açabilir

2. Kimler Anaokulu Açabilir?

Kreş ve anaokulu açmak isteyenlerin çoğu bu bilgiyi arıyorlar. Çünkü toplumdaki algımız okul öncesi eğitim işini yalnızca çocuk gelişimi mezunları yapar durumudur.

Oysa hem AÇSHB hem de MEB Kurucularda aranacak şartlarda üç maddeye değinir.

 1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 2. En az ilkokul mezunu olmak
 3. Devlete karşı işlenen suçlardan ceza almamış olmak

Eğer bu üç madde size uyuyorsa o zaman içiniz rahat olsun anaokulu açmak için hiç bir engeliniz yoktur.

Kimler anaokulu açabilir diye merak ediyorsanız, kimlerin kreş ya da anaokulu açacağını anlattığımız makalemizi incelemenizi tavsiye ederim.

https://www.okuldanismanligi.com.tr/kimler-kres-acabilir/

 

Anaokulu Açmak için Önemli Bilgiler
anaokulu açmak mantıklı mı

3- Özel anaokulu açmak mantıklı mı?

Özel anaokulu açmak mantıklı mı? sorusuna yaşanmış bir örnekle devam edelim.

Bir müşterimiz bize gelip kaliteli bir anaokulu açmak istediğini söyledi. Ne yapmak istediğini kendisinden dinledik. Konuşmalarına şöyle devam etti,

Öyle bir anaokulu açmak istiyorum ki insanlar burası ne kadar güzel olmuş desinler. Branş derslerinin sayısını artıracağım. Bahçeye kümes hayvanları koymak istiyorum. Bunun için ne kadar sermaye gerekli olur?.

Sermaye işin başka bir tarafı ama özel anaokulu açmak için bu bahsettiklerimiz bir kriter değil. Çünkü bu kriter olmaktan çok sadece içeride yapılabilecek uygulamalardan bir kaçı. Çünkü bunun için bahçe alanının müsait olması yeterlidir. 

Branş etkinliklerinin fazla olması eğitimin kaliteli olması anlamına gelmiyor. Çünkü bu branş ücretleri aylık ücretlere dahil olmadığından yapılacak çalışmanın maliyetini de doğal olarak veliler üstlenmiş oluyor. Bir veli gözünden baktığımızda da bu durum hiç iç açıcı değil. Bu durum karşılığında bir velinin yapacağı ilk hamle alternatif bir anaokulu bulmak olacaktır.

Hatta bir gün anaokulu açmak için gelen bir müşterimiz anaokulunu tasarlarken içeride tren olsun istiyorum. Sınıflara bu vagonlara binerek gidilsin demişti. Bunun için yere müsait olmamasına rağmen araştırma yaptığımızda ortaya çıkan maliyetler nedeniyle” gerek yok” cevabı da yine müşterimiz tarafından verilmişti.

Anaokulu açmak mantıklı mı sorusuna verilecek en güzel ve en kısa cevap, nereden baktığınızla alakalıdır. Eğer bir projeniz var ve çok güveniyorsanız, uygun koşullar oluşmaya müsait ise anaokulu açmak mantıklı olabilir.

Anaokulu Açmak için Önemli Bilgiler
anaokulu açmak karlı mı

4- Anaokulu Açmak Karlı mı?

Anaokulu açmak isteyenlerin sorduğu diğer bir önemli soru ise anaokulu açmak karlı mı?

Yine çok değişken olmasına rağmen karlı bir yatırım olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bir anaokulunun karlı olabilmesi için bir çok argüman bulunmaktadır. Hepsi bir araya geldiğinde karlı bir yatırım olabilmektedir.

Bir anaokulu açıp para kazanacağım diye düşünüyorsanız bir kez düşünün. Nerede ve nasıl bir anaokulu yapacaksınız kararını vermeniz gerekiyor.

Eğer profesyonel düşünüyorsanız, kazanacaksınız diyebilirim. Hizmet kalitesini sürekli artırmak uzun vadede size çok ciddi yarar sağlayacaktır. Kreş Açmak Ne Kadar Kazandırır ? yazımızda konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

Anaokulu Açmak için Önemli Bilgiler
özel okul devlet destekleri

5-Özel Anaokulu açmak için devlet desteği var mı?

Özel anaokulu açmak için devlet destekleri bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak buradan bilmeniz gereken bir kaç detay var.

 • Anaokulunuzu hangi il de açmak istiyorsunuz.
 • Anaokulu açmak istediğiniz il hangi teşvik bölgesinde bulunuyor?

Özel Okul devlet desteklerinden yararlanabilmeniz için öncelikle bağlı bulunduğunuz ilin bölgesini bilmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak aşağıdaki linkten harita üzerinde şehrinizi bulup, aşağıdaki açıklamayı okuyun. Yatırım tutarını, teşvik rakamının üzerindeyse devlet teşviklerinden yararlanabilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak özel okul devlet teşvikleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

6- Özel anaokulu açmak için kosgeb destek veriyor mu?

Kosgeb girişimcileri destekleyen çok önemli kurumlardan biridir. Lakin konu eğitim olunca kosgeb hiç bir eğitim kategorisine destek sağlamamaktadır.

Eğer size girişimcilik eğitimi alın, kosgeb destek verir diye uyarılar gelirse hemen kulaklarınızı tıkayın ve oradan uzaklaşın. Çünkü bilen de bilmeyen de konuşuyor.

Bunu en çok yaşayanlardanız. Özellikle bir arkadaşımın okulu kosgeb üzerinden teşvik almış diye geliyorlar. Oysa durumu anlattığımızda şaşırıyorlar. Devlet teşvikleri dışında teşvik yoktur. https://www.okuldanismanligi.com.tr/anaokulu-acarken-kosgeb-destegi-var-mi/ yazımıza göz atabilirsiniz.

Anaokulu Açmak için Önemli Bilgiler
anaokulu açmak için teşvik kredisi var mı

7- Özel anaokulu açmak için teşvik kredisi var mı?

Bilmeniz gereken diğer bir konuda teşvik kredisi diye bir kredinin olmadığıdır. Oysa buradaki bilgi kirliliği sayesinde insanlar teşvik alabileceğini düşünüyorlar.

Aslında teşvikten kasıt devletin onlara vereceği para gibi algılıyorlar.

Girişiminiz için alacağınız kredi ancak bireysel ya da ticari kredi olabilir. Teşvik belgesi alımlarında ise sadece faiz desteği bulunmaktadır. Yani sırf anaokulu açıyorsunuz diye devlet kredi vermeyecek.

Duygularınızla oynanmasına izin vermeyin . Anaokulu açmak için hibe ve teşvik kredisi yoktur. Ancak kredibiliteniz doğrultusunda bankadan kullanabileceğiniz kredi olabilir.

Anaokulu Açmak için Önemli Bilgiler
Anaokulu açma maliyeti ne kadardır

8- Özel anaokulu açma maliyeti ne kadardır?

Anaokulu açmak için maliyet araştırması yapanların çoğu çok uygun şartlarda anaokulu açabileceğini düşünürler. Bu konuda o kadar çok örneğimiz var ki. Bizimle iddiaya girenler bile oldu. Tabi sonuç hüsranla bitti.

Hatta bir keresinde bir müşterimiz 50,000₺ bütçe ile anaokulu açabileceğini söylemişti. 3 ay sonra toplam rakam 220,000₺ ye çıkmıştı. Tabi bunun anlamı borçlanmak oluyor.

İşin bu noktaya gelmesinde bir arkadaşının çok etkili olduğunu söylemişti. 20 bine mobilyaları bitirecektik, 15 bin liraya da tadilatı bitiriyorduk. Ekstralarla bu rakam 50 bin olsun dedik. diye itiraf etmişti.

İşinin uzmanı olmayan anca fikir yürütür. Yanlış kulvarlarda olmayın.

Kazanan bir anaokulu için yapmanız gereken proje üretmektir. Projenize ne kadar hakim olursanız o kadar çok maliyeti kontrol altında tutabilirsiniz. Yine de bizim tavsiyemiz en az 300,000₺ bütçe ayırmanız yönündedir.

https://www.okuldanismanligi.com.tr/anaokulu-acma-maliyeti/ ve kreş açma maliyetinin yer aldığı kapsamlı içeriğimiz https://www.okuldanismanligi.com.tr/kres-acma-maliyeti-ne-kadar-olmalidir/ yazılarını mutlaka okumalısınız.

9- Özel anaokulu açmak için yönetmelik hangisidir?

Özel anaokulu açmak için yönetmelik Milli Eğitim Bakanlığının Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğidir. Yönetmelik Sayfasından http://ookgm.meb.gov.tr/www/yonetmelik/icerik/72 içeriğe ulaşabilirsiniz.

Burada belirtmemiz gereken önemli bir husus daha vardır. Özel öğretim kurumları yönetmeliği, anaokulu açmak için gerekli evrakların neler olduğunu belirlemektedir.

Bunun anlamı şudur ki, gerekli tüm çalışmaları bitirdiğiniz anda ihtiyacınız olabilecek maddelerden oluşuyor. Teknik rapor, yerleşim planı, anaokulu müdürü evrakları ve diğer gerekli olan tüm evrak işlemlerinin tamamını kapsamaktadır.

Evrak aşamasına geçebilmeniz için anaokulu açmak istediğiniz binanın, anaokulu açma standartlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Anaokulu standartları için ise standartlar yönergesine ihtiyacınız olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı özel anaokulu açmak için belirlemiş olduğu standartlar yönergesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://ookgm.meb.gov.tr/www/yonerge/icerik/73 buradan standartlar yönergesine bakmanız yeterlidir.

Bir binanın anaokuluna dönüştürülebilmesi için teknik olarak daha fazla bilgiye ihtiyacınız olacaktır. O yüzden destek almanız son derece önemlidir.

Doğru kurgulanmamış yerleşim planı, bütçenizin düşmanı olacaktır. Tadilat aşamasında cebinizden daha fazla para çıkacak demektir. Bu kadar para çıktığında karşılığı da aynı oranda gelmiyorsa ciddi anlamda kayıplarınız vardır.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak yapmış olduğumuz projelerde dikkat ettiğimiz ana husus maksimum kapasite ve minimum tadilat maliyetidir. Bu sayede %30 a kadar tasarruf sağlarken, işletme geliri açısından daha fazla karlılığa ulaşabilirsiniz.

Eğer anaokulu açmaya karar vermişseniz mutlaka keşif çalışmamızdan faydalanmalısınız. Türkiye’nin neresinde olursa olsun yerinde keşif çalışmamızla, yatırımınızın size ne getireceğini görebilirsiniz. Aynı zamanda yatırımınızı garantiye almış olursunuz.

Küçükten başlayıp büyüme düşüncesi her girişimcinin hayalidir. Ancak zaten yaptığınız ilk hamle bir fikir üretmektir. Anaokulu açmak isteyen bir çok kişi küçük bir anaokulu ile başlamak istemektedir. Şimdi butik anaokulu açma düşüncesini özetleyelim.

Anaokulu Açmak için Önemli Bilgiler
butik anaokulu açmak

10- Butik Anaokulu Açmak İstiyorum

Butik bir anaokulu açmak istiyorum. Küçükten başlayıp sonra büyümek istiyorum.

Küçük çaplı bir yatırımla büyük işler yapmak istiyorum daha doğru olacaktır. Genellikle butik anaokulu açmak istiyorum diyen kişiler, küçük bir villa konseptinde anaokulu ya da kreş açmak istemektedirler.

Buradaki en büyük yanılgı ise bölgeyi analiz yapamamaktır. Çevrede bulunan anaokulu ve kreşler örneğin 1000₺ alıyorsa ben de 900 ₺ alırım düşüncesi var.

Aynı zamanda 2 ya da 3 sınıflık bir anaokulu olsun düşüncesi hakim oluyor. Peki böyle bir ortamda kar – zarar analizinin ne olacağını biliyor muyuz?

Anaokulları ve kreşler belirli bir kapasiteye bağlı olarak açılırlar. Bu sayı sizin alabileceğiniz maksimum öğrenci sayısıdır. Yani kısıtlı bir bütçe sizi bekliyor diyebiliriz.

Küçük Anaokulu açmak sorun değildir. Asıl sorun büyük düşünememektir.

Yusuf YILMAZ

Danışmanlık hizmetimizi alan danışanlarımız, hep küçükle başladılar. Onlara anlattığımız konu ise küçük başlamanın sorun olmadığı, yalnız büyük düşünememenin sorun olduğudur.

Büyük düşünebilmek için bazı kriterler ortaya koyarız. Bu kriterlerden biri 30 kapasiteli bir anaokulu açtığınızda kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Ya herkes gibi aynı fiyattan öğrenci alacaksınız, ya da hepsinin üzerinde bir kalite ile yolunuza devam edip daha yüksek fiyatlarla öğrenci alımı yapacaksınız.

Yüksek fiyat alabilmek için, yapmanız gereken kalite seviyenizi yükseltmek olmalıdır. Kaliteyi yükseltebilmek için iyi bilmeniz gereken hususlar olacak. Bunlar :

 • Okul Öncesi Eğitim Yaklaşımları
 • Anaokulunda Toplam Kalite Yaklaşımı
 • İşletme Yönetimi ve Hizmet Yönetimi
 • Pazarlama Yönetimi

Bu aşamaları nasıl bileceğim diye dert etmeyin. Biz bu konuda size tam destek vereceğiz. Şimdi butik anaokuluna farklı bir bakış açısı getirelim.

Bizim anlayışımızda butik bir anaokulu;

Sınıf sayısının fazla olduğu fakat sınıftaki çocuk sayısının az olduğu ortamlardır ki bunu başarmak çok ta kolay iş değil.

İşin özü şu ki, tam bir konsept çalışması olabilmeli. Anaokulunda ihtiyacınız olabilecek tüm alanları içinde barındıran ve her biri üstün kaliteyi gösteren yapı oluşturmaktan bahsediyoruz.

Böyle bir yerin ücreti normalin de çok çok üstünde olacaktır.

Anaokulu açarken toplam kaliteniz ne kadar yüksek olursa, gelir seviyeniz de o oranda yüksek olacaktır.

Butik anaokulunun ne olduğunu açıklamış olduk. Şimdi hangisini yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Şimdi tüm bu anlattıklarımıza ek olarak bir kaç detay daha verip yazımızı sonlandıralım.

Anaokulu Açmak İçin Okul Danışmanlığı Önerileri

Kısacası anaokulu ve kreş açmak için küçükten başlayıp büyümek istiyorum diyemezsiniz. Küçük çaplı bir anaokulunuz olsa bile bir süre sonra işletme maliyetleri ile başınız dertte olacaktır. İşin bir diğer tarafı da sizden büyükler varken sizi insanların tercih etmeleri için sebep sunmanız gerekiyor. Küçük çaplı anaokulu açmak için insanların sizi tercih edebilmeleri için neler yapmayı düşünüyorsunuz.

Elit bir anaokulu açmak istiyorum. Herşeyimiz mükemmel olsun bütçemiz de yeterli.

Eğer en iyi anaokulu benim anaokulum olsun diyorsanız, çalışmalarınıza en az 8 ay öncesinde başlamanız gerekiyor.

En iyi anaokulu olabilmesi için yukarıda bahsettiğimiz kalite unsurlarını mutlaka uygulamalısınız. Plan hazırlamalısınız. Bu plana sadık kalmalısınız.

Anaokulu açma planı nasıl yapılır diyorsanız https://www.okuldanismanligi.com.tr/anaokulu-acma-plani/ yazımıza göz atmanızda fayda var.

İşin özü en iyi anaokulu konseptine ve eğitimine sahip olabilmek için her detayı bilmeniz gerekiyor. Zaten sürecin her aşamasında görev almadan başarıya ulaşmak mümkün görünmüyor.

Şimdi Asıl konumuza gelelim. Bir anaokulu açarken olmazsa olmazlar nelerdir?

Çok Basit olarak açıklayalım.

Önce ne istediğinizi netleştirin. : 

Ne kadar kazanmak istiyorsunuz, hedefleriniz ne olacak, ilerlemeyi nasıl sağlayacaksınız, tüm aşamaları gözden geçirin.

Beklentilerimi karşılayabilmek için nasıl bir yer bulmalıyım?

 Yer seçimi çok önemlidir. Çünkü bulduğunuz yerde uzun soluklu bir çalışma ortamınız olacak. Ne kadar aydınlık bir ortam olursa enerjinizde o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca her binanın kendine ait bir enerjisi vardır ve bu enerjiyi ortaya çıkarmanız gerekmektedir.

Yerleşim planını en iyi şekilde nasıl yaparım?

Yerleşim planı anaokulunun olmazsa olmaz yapılarından biridir. Çünkü gelişi güzel hazırlanmış planlar ile çok şansınız olmayacaktır. 

Müşteri kitlenizin nasıl hareket ettiğini bilmeniz gerekiyor. Girişten mutfağa kadar her bir detayı çok iyi planlamalısınız ki kayıt esnasında velinin gözünde artı değeriniz olsun. )

Konsept belirlerken nelere dikkat etmeliyim? 

 işin en keyifli kısmı burasıdır. Çünkü alışılagelmiş konseptlerin dışında fark yaratacak unsurları burada belirlersiniz. 

Konseptleriniz sizin işinize ne kadar önem verdiğinizi gösteren yegane uygulamalardır. En büyük artısı ise bölgesel farklılıkları düşünerek yapılmış olması farkınızı yansıtmanızda önemli bir unsur olarak karşınıza çıkacaktır.

Yatırım bütçemi doğru olarak nasıl kullanabilirim?

 Yatırım bütçesini doğru planlayabilmek için öncelikle yapılacak çalışmaların kalem kalem karşılıklarının belirlenmesi gerekecektir. 

Bu işimizi biraz aksatsa da beklemeye değecektir. Çünkü işimizi şansa bırakmadan tüm uygulamaları gerçekleştirmiş olacağız. )

Projenizden asla taviz vermeyin

Bu çok hassas konulardan biridir. Anaokulu açmak isteyen bir çok kişi projelerinden taviz vermişlerdir ve bu taviz doğal olarak diğer tavizleri de beraberinde getirmiştir.

 Yeni karar verdiğiniz dönemde iseniz kesinlikle size akıl verecek bir çok kişi olacaktır. Kesinlikle kulağınızı tıkamalı ve sonuca odaklanmalısınız. 

Eğer bunu başarırsanız başlangıç döneminde size akıl verenler bir süre sonra sizinle gurur duyacaklardır. Tabi sizin tepkinizde gülüp geçmek olacaktır. ) Hayatında hiç anaokulu görmemiş insanlar bile size bir şeyler anlatmak için çaba sarf edeceklerdir.

Anaokulu maliyetleri ve bütçelendirme neye göre yapılacak?

 Bu durumda yapacağınız en mantıklı şey başlangıçta oluşturduğunuz projeye uygun hareket etmenizdir. Çünkü ürün ya da malzeme seçerken bile dikkat etmeniz gereken ince detaylar vardır. 

5 tane firma dolap yapıyor. Fiyatları da birbirine yakın gibi düşünelim. Biri en ucuz diğeri en pahalı olanı. Siz hangisini tercih edersiniz? 

Bu soruya cevap vermeden bir kaç detay verelim. 

1- Malzemenin neden yapıldığına dikkat edin.

2- Tasarımsal farklılıklara dikkat edin,

Eğer hepsini aynı kefeye koyarsanız elma ile armutu aynı terazide tartarsınız. Bu yanılgıya düşmeyin. )

 • Eğitim felsefenize hakim olun. Eğer bu konuda tecrübeli değilseniz dert etmeyin çünkü işin ince ayrıntılarını sizler için hazırlayacağız.
 • İşinizi asla basite almayın. Kesinlikle işinizi hafife almayın çünkü siz hafife alırken birileri çok ciddiye alıyor olabilir. Rekabet ortamını düşünerek hareket edin.

Markanızı korumak ve daha çok kitleye ulaştırmak için çalışmalarınızı hızlandırın. Belki fazla maliyet olabilir ama uzun vadede yaptığınız her bir kuruşun karşılığını alacağınızı söyleyebilirim.

Anaokulu açmak konusunu özetlersek;

Şimdi tüm bunlar için düşünelim. Bir anaokulu ya da kreş açmak istiyoruz. Elbette ticari bir faaliyet olarak bakıyoruz. Peki projemize ne kadar inanıyoruz.

 Zaten anaokulu açma fikri oluştuğunda muhtemelen araştırmalar yaptınız ve gördüğünüz eksikliklerden yola çıktınız. Bu aşamaya gelmek ciddi bir başarıdır. Çünkü bir çok proje fikir aşamasında kayboluyor. 

Bu nedenle kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Sonuçta birçok anaokulu ve kreş var ve bunların çoğuda faaliyetlerine devam ediyor, size kalan ise ciddi bir projeyle ortaya çıkmak ve dengeleri değiştirmek.

Anaokulu açmak için doğru zamanda mıyım diye düşünebilirsiniz. Bu durum ise nereden baktığınız ile doğru orantılıdır. 

Çünkü anaokulu ve kreşler her zaman kayıt alabilirler. Doğru reklam stratejileri ile hedeflerinize, çok kısa bir zamanda ulaşabilirsiniz. Yeter ki sistemi iyi çözün.

Anaokulu açmaya karar verdiğiniz andan, anaokulu ruhsatınızı aldığınız ana kadar hep büyük tabloya odaklanın. Anaokulu açmak için yaptığını plana sadık kalın. Hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı hesapladınız. Tüm ayrıntıları biliyorsunuz.

Bu saatten sonra kimin ne dediğinin bir önemi yok. Sizin ne istediğinizin çok önemi var. Değerli olan sizsiniz ve kimsenin yapmaya cesaret edemediği çalışmayı gerçekleştiriyorsunuz.

Burası anaokulu mu yoksa daha fazlası mı? Uzak bir düşünce mi ? Bizce hayır ve sizce de hayır olmalı.

Bu yazıyı okuduysanız anaokulunuz için en iyisini hedefliyorsunuz demektir. Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmak için bizi arayın. Başlangıç aşamasında destek olalım. Bu sayede sektörü geliştirmiş oluruz.

https://www.okuldanismanligi.com.tr/anaokulu-danismanligi/ için bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yazımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 10/11/2020

Yusuf YILMAZ

 

 

 

Diğer Yazılar