“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açmak için Bilmeniz Gerekenler

12 Aralık 2019 - 14:33

Anaokulu Açmak için Bilmeniz Gerekenler.

Anaokulu açmak için neyi ya da neleri bilmem gerekiyor? Belki çok şey belki bir kaç şey bilmem yeterlidir diye düşünebilirsiniz. 

Size bir sır verelim. Önce sistemin nasıl çalıştığını analiz etmeniz gerekiyor. Çünkü her şey bunun üzerine kurgulanacak. 

Buna küçük bir örnek verelim. Çocuğunuz için bir kreşe/anaokuluna gittiniz. Döndüğünüzde aslında şöyle olsaydı daha iyi  olur diye düşünüyorsanız bu sadece sistemin içindeki eksiklerden bir tanesi .

O kadar çok aslındalarınız olacak ki duruma siz bile şaşıracaksınız. Belki bu kadarı da fazla diyebilirsiniz ama bilin ki mükemmele ancak bu şekilde gidebiliriz.

Anaokulu sadece çocukların bakıldığı yerler değildir. Hiç dikkat ettiniz mi ? Çevrenizde ne kadar çok anaokulu ve kreş var. Her biri kendi çapında iyi ya da kötü ilerliyor. 

Hatta birileri de bu anaokulu ve kreşlerden ilham alıp kendi anaokullarını yapıyorlar. Her zaman yaptığımız gibi yaşadığımız örneklerle açıklamalar yapacağız. Ama bu yazımızı neden yazdığımızı da belirtelim.

Anaokulu açmak ya da kreş açmak isteyenler genellikle bir aşamaya kadar çok idealist olup iş başladıktan sonra idealistliğini bir kenara bırakıp amacının dışına çıkmaktadır. İşte vereceğimiz örneklerle anaokulu ya da kreş açarken dikkat edeceğiniz hususları belirleyelim. Başlıklarla ilerleyelim.

Çok Kaliteli bir anaokulu açmak istiyorum;

Bir müşterimiz bize gelip kaliteli bir anaokulu açmak istediğini söyledi. Ne yapmak istediğini kendisinden dinledik. Konuşmalarına şöyle devam etti,

Öyle bir anaokulu açmak istiyorum ki insanlar burası ne kadar güzel olmuş desinler. Branş derslerinin sayısını artıracağım. Bahçeye kümes hayvanları koymak istiyorum. Bunun için ne kadar sermaye gerekli olur?.

Sermaye işin başka bir tarafı ama özel anaokulu açmak için bu bahsettiklerimiz bir kriter değil. Çünkü bu kriter olmaktan çok sadece içeride yapılabilecek uygulamalardan bir kaçı. Çünkü bunun için bahçe alanının müsait olması yeterlidir. 

Branş etkinliklerinin fazla olması eğitimin kaliteli olması anlamına gelmiyor. Çünkü bu branş ücretleri aylık ücretlere dahil olmadığından yapılacak çalışmanın maliyetini de doğal olarak veliler üstlenmiş oluyor. Bir veli gözünden baktığımızda da bu durum hiç iç açıcı değil. Bu durum karşılığında bir velinin yapacağı ilk hamle alternatif bir anaokulu bulmak olacaktır.

Hatta bir gün anaokulu açmak için gelen bir müşterimiz anaokulunu tasarlarken içeride tren olsun istiyorum. Sınıflara bu vagonlara binerek gidilsin demişti. Bunun için yere müsait olmamasına rağmen araştırma yaptığımızda ortaya çıkan maliyetler nedeniyle” gerek yok” cevabı da yine müşterimiz tarafından verilmişti.

Asıl anlatmak istediğimiz de budur. Bazen hayallerimizin peşinden gideceğiz diye olmadık şeyler deniyoruz ya da istiyoruz. Olmazsa olmazı ise sistemi iyi bilmektir.  Şimdi diğer bir yaklaşıma bakalım.

Butik bir anaokulu açmak istiyorum. Küçükten başlayıp sonra büyümek istiyorum.

Küçük çaplı bir yatırımla büyük işler yapmak istiyorum daha doğru olacaktır. Genellikle butik anaokulu açmak istiyorum diyen kişiler, küçük bir villa konseptinde anaokulu ya da kreş açmak istemektedirler. Çevrelerinden aldıkları bilgiler o kadar yanıltıcıdır ki bu kreşle çok büyük işler yapabileceklerine inanmışlardır. Ta ki bizimle karşılaşana kadar.

Müşterimize durumu anlatırken her boyutu düşünürüz. Çünkü doğru bilinenleri yıkmak kolay olmamaktadır. İlk başta neden küçük bir anaokulu açmak istediklerini sorarız sonrasında ise işin fizibilitesini yapıp durumun göründüğü gibi olmadığını ortaya koyarız.

Bizim anlayışımızda butik bir anaokulu;

Sınıf sayısının fazla olduğu fakat sınıftaki çocuk sayısının az olduğu ortamlardır ki bunu başaranla şu ana kadar karşılaşmadık.  

Gider kalemleri hesaplandığında bir çocuğun aylık maliyeti butik tarzda en az 1,000₺ civarındadır. Tabi böyle bir anaokulunda sınıftaki çocuk sayınız da en fazla 7-8 kişi olmalıdır.  Toplam kapasiteniz ise en az 100 ve üzeri olmalı ki yaptığınız yatırıma değsin. Aynı zamanda sınıf sayınızda 12 civarında olmalı.

Kısacası anaokulu ve kreş açmak için küçükten başlayıp büyümek istiyorum diyemezsiniz. Küçük çaplı bir anaokulunuz olsa bile bir süre sonra işletme maliyetleri ile başınız dertte olacaktır. İşin bir diğer tarafı da sizden büyükler varken sizi insanların tercih etmeleri için sebep sunmanız gerekiyor. Küçük çaplı anaokulu açmak için insanların sizi tercih edebilmeleri için neler yapmayı düşünüyorsunuz.

Elit bir anaokulu açmak istiyorum. Herşeyimiz mükemmel olsun bütçemiz de yeterli.

Genellikle müşterilerimizle görüşmelerimizde bu soruyu sorarız. Nasıl bir anaokulu yapmak istiyorsunuz ve bu iş için ne kadarlık bir bütçe ayırdınız.

Bir müşterimiz çok iyi bir yer yapmak istiyorum insanlar gördüklerinde hayran kalsınlar dedi. Çalışmalarımızı ve projemizi hazırladık. Proje uygulama noktasına geldiğimizde maliyetler çıkmaya başladı. Sonra güzelim projenin her bir yeri ile oynamalar başladı. 

Proje sonunda ise ortaya çıkan görüntü ile proje arasında dağlar kadar fark var. Bir de bu projeler üzerinden reklamlar yapılınca gelen velilerin sordukları soru şu. “Sanki burası daha farklı gibiydi” Evet doğru söylüyorlar farklıydı ama yapılan daha farklı…

Şimdi Asıl konumuza gelelim. Bir anaokulu açarken olmazsa olmazlar nelerdir?

Çok Basit olarak açıklayalım.

Önce ne istediğinizi netleştirin. : 

Ne kadar kazanmak istiyorsunuz, hedefleriniz ne olacak, ilerlemeyi nasıl sağlayacaksınız, tüm aşamaları gözden geçirin.

Beklentilerimi karşılayabilmek için nasıl bir yer bulmalıyım?

 Yer seçimi çok önemlidir. Çünkü bulduğunuz yerde uzun soluklu bir çalışma ortamınız olacak. Ne kadar aydınlık bir ortam olursa enerjinizde o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca her binanın kendine ait bir enerjisi vardır ve bu enerjiyi ortaya çıkarmanız gerekmektedir.

Yerleşim planını en iyi şekilde nasıl yaparım?

Yerleşim planı anaokulunun olmazsa olmaz yapılarından biridir. Çünkü gelişi güzel hazırlanmış planlar ile çok şansınız olmayacaktır. 

Müşteri kitlenizin nasıl hareket ettiğini bilmeniz gerekiyor. Girişten mutfağa kadar her bir detayı çok iyi planlamalısınız ki kayıt esnasında velinin gözünde artı değeriniz olsun. )

Konsept belirlerken nelere dikkat etmeliyim? 

 işin en keyifli kısmı burasıdır. Çünkü alışılagelmiş konseptlerin dışında fark yaratacak unsurları burada belirlersiniz. 

Konseptleriniz sizin işinize ne kadar önem verdiğinizi gösteren yegane uygulamalardır. En büyük artısı ise bölgesel farklılıkları düşünerek yapılmış olması farkınızı yansıtmanızda önemli bir unsur olarak karşınıza çıkacaktır.

Yatırım bütçemi doğru olarak nasıl kullanabilirim?

 Yatırım bütçesini doğru planlayabilmek için öncelikle yapılacak çalışmaların kalem kalem karşılıklarının belirlenmesi gerekecektir. 

Bu işimizi biraz aksatsa da beklemeye değecektir. Çünkü işimizi şansa bırakmadan tüm uygulamaları gerçekleştirmiş olacağız. )

Projenizden asla taviz vermeyin

Bu çok hassas konulardan biridir. Anaokulu açmak isteyen bir çok kişi projelerinden taviz vermişlerdir ve bu taviz doğal olarak diğer tavizleri de beraberinde getirmiştir.

 Yeni karar verdiğiniz dönemde iseniz kesinlikle size akıl verecek bir çok kişi olacaktır. Kesinlikle kulağınızı tıkamalı ve sonuca odaklanmalısınız. 

Eğer bunu başarırsanız başlangıç döneminde size akıl verenler bir süre sonra sizinle gurur duyacaklardır. Tabi sizin tepkinizde gülüp geçmek olacaktır. ) Hayatında hiç anaokulu görmemiş insanlar bile size bir şeyler anlatmak için çaba sarf edeceklerdir.

Anaokulu maliyetleri ve bütçelendirme neye göre yapılacak?

 Bu durumda yapacağınız en mantıklı şey başlangıçta oluşturduğunuz projeye uygun hareket etmenizdir. Çünkü ürün ya da malzeme seçerken bile dikkat etmeniz gereken ince detaylar vardır. 

5 tane firma dolap yapıyor. Fiyatları da birbirine yakın gibi düşünelim. Biri en ucuz diğeri en pahalı olanı. Siz hangisini tercih edersiniz? 

Bu soruya cevap vermeden bir kaç detay verelim. 

1- Malzemenin neden yapıldığına dikkat edin.

2- Tasarımsal farklılıklara dikkat edin,

Çünkü eğer hepsini aynı kefeye koyarsanız elma ile armutu aynı terazide tartarsınız. Bu yanılgıya düşmeyin. )

  • Eğitim felsefenize hakim olun. ( Eğer bu konuda tecrübeli değilseniz dert etmeyin çünkü işin ince ayrıntılarını sizler için hazırlayacağız. )
  • İşinizi asla basite almayın. ( Kesinlikle işinizi hafife almayın çünkü siz hafife alırken birileri çok ciddiye alıyor olabilir. Rekabet ortamını düşünerek hareket edin.

Markanızı korumak ve daha çok kitleye ulaştırmak için çalışmalarınızı hızlandırın. Belki fazla maliyet olabilir ama uzun vadede yaptığınız her bir kuruşun karşılığını alacağınızı söyleyebilirim. )

Özetleyecek Olursak

Şimdi tüm bunlar için düşünelim. Bir anaokulu ya da kreş açmak istiyoruz. Elbette ticari bir faaliyet olarak bakıyoruz. Peki projemize ne kadar inanıyoruz.

 Zaten anaokulu açma fikri oluştuğunda muhtemelen araştırmalar yaptınız ve gördüğünüz eksikliklerden yola çıktınız. Bu aşamaya gelmek ciddi bir başarıdır. Çünkü bir çok proje fikir aşamasında kayboluyor. 

Bu nedenle kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Sonuçta birçok anaokulu ve kreş var ve bunların çoğuda faaliyetlerine devam ediyor, size kalan ise ciddi bir projeyle ortaya çıkmak ve dengeleri değiştirmek.

Anaokulu açmak için doğru zamanda mıyım diye düşünebilirsiniz. Bu durum ise nereden baktığınız ile doğru orantılıdır. 

Çünkü anaokulu ve kreşler her zaman kayıt alabilirler. Doğru reklam stratejileri ile hedeflerinize, çok kısa bir zamanda ulaşabilirsiniz. Yeter ki sistemi iyi çözün.

Kendinizi odaklayacağınız husus anaokulunun bitmiş halidir. Aldığınız tebrikleri şimdiden duyar gibiyiz. Çok başarılı bir anaokulunuz oldu. Çevrenizdekiler, rakipleriniz size gıpta ile bakıyor. 

Burası anaokulu mu yoksa daha fazlası mı? Uzak bir düşünce mi ? Bizce hayır ve sizce de hayır olmalı.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri, her zaman en iyisini hedeflemektedir. Siz de bu yazıyı okuduğunuza göre en iyiyi hedefliyorsunuz demektir.

Anaokulu açmak için gerekli ön bilgiler yazımızıda okuyabilirsiniz. Anaokulu açma maliyeti  ve meb özel okul açma prosedürleri yazılarınıda okumanızı tavsiye ederim.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 21/12/2019

Yusuf YILMAZ

 

Benzer İçerikler
  • Pandemi Döneminde Kreş Açmak?
  • Aralık 2019 tarihinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 (koronavirüs) salgınının ülkemizde de varlık göstermesi ...
  • Sıfırdan Zirveye Anaokulu Açmak
  • Sıfırdan Zirveye, başarılı anaokulu açmak ve En iyi anaokulu olmak Anaokulu açmak okul öncesi eğitim kurumlarına ilgi duyan herkesin ...