“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açmak için Bilmeniz Gerekenler

03 Mart 2018 - 16:33

Anaokulu Açmak için Bilmeniz Gerekenler.

Anaokulu sadece çocukların bakıldığı yerler değildir. Hiç dikkat ettiniz mi ? Çevrenizde ne kadar çok anaokulu ve kreş var. Her biri kendi çapında iyi ya da kötü ilerliyor. Hatta birileri de bu anaokulu ve kreşlerden ilham alıp kendi anaokullarını yapıyorlar. Her zaman yaptığımız gibi yaşadığımız örneklerle açıklamalar yapacağız. Ama bu yazımızı neden yazdığımızı da belirtelim.

Anaokulu açmak ya da kreş açmak isteyenler genellikle bir aşamaya kadar çok idealist olup iş başladıktan sonra idealistliğini bir kenara bırakıp amacının dışına çıkmaktadır. İşte vereceğimiz örneklerle anaokulu ya da kreş açarken dikkat edeceğiniz hususları belirleyelim. Başlıklarla ilerleyelim.

Çok Kaliteli bir anaokulu açmak istiyorum;

Bir müşterimiz bize gelip kaliteli bir anaokulu açmak istediğini söyledi. Ne yapmak istediğini kendisinden dinledik. Konuşmalarına şöyle devam etti, öyle bir anaokulu açmak istiyorum ki insanlar burası ne kadar güzel olmuş desinler. Branş derslerinin sayısını artıracağım. Bahçeye kümes hayvanları koymak istiyorum. Bunun için ne kadar sermaye gerekli olur?.

Sermaye işin başka bir tarafı ama özel anaokulu açmak için bu bahsettiklerimiz bir kriter değil. Çünkü bu kriter olmaktan çok sadece içeride yapılabilecek uygulamalardan bir kaçı. Çünkü bunun için bahçe alanının müsait olması yeterlidir. Branş etkinliklerinin fazla olması eğitimin kaliteli olması anlamına gelmiyor. Çünkü bu branş ücretleri aylık ücretlere dahil olmadığından yapılacak çalışmanın maliyetini de doğal olarak veliler üstlenmiş oluyor. Bir veli gözünden baktığımızda da bu durum hiç iç açıcı değil. Bu durum karşılığında bir velinin yapacağı ilk hamle alternatif bir anaokulu bulmak olacaktır.

Hatta bir gün anaokulu açmak için gelen bir müşterimiz anaokulunu tasarlarken içeride tren olsun istiyorum. Sınıflara bu vagonlara binerek gidilsin demişti. Bunun için yere müsait olmamasına rağmen araştırma yaptığımızda ortaya çıkan maliyetler nedeniyle” gerek yok” cevabı da yine müşterimiz tarafından verilmişti.

Asıl anlatmak istediğimiz de budur. Bazen hayallerimizin peşinden gideceğiz diye olmadık şeyler deniyoruz ya da istiyoruz. Olmazsa olmazı ise sistemi iyi bilmektir.  Şimdi diğer bir yaklaşıma bakalım.

Butik bir anaokulu açmak istiyorum. Küçükten başlayıp sonra büyümek istiyorum.

Küçük çaplı bir yatırımla büyük işler yapmak istiyorum daha doğru olacaktır. Genellikle butik anaokulu açmak istiyorum diyen kişiler, küçük bir villa konseptinde anaokulu ya da kreş açmak istemektedirler. Çevrelerinden aldıkları bilgiler o kadar yanıltıcıdır ki bu kreşle çok büyük işler yapabileceklerine inanmışlardır. Ta ki bizimle karşılaşana kadar.

Müşterimize durumu anlatırken her boyutu düşünürüz. Çünkü doğru bilinenleri yıkmak kolay olmamaktadır. İlk başta neden küçük bir anaokulu açmak istediklerini sorarız sonrasında ise işin fizibilitesini yapıp durumun göründüğü gibi olmadığını ortaya koyarız.

Bizim anlayışımızda butik bir anaokulu sınıf sayısının fazla olduğu fakat sınıftaki çocuk sayısının az olduğu ortamlardır ki bunu başaranla şuana kadar karşılaşmadık.  Gider kalemleri hesaplandığında bir çocuğun aylık maliyeti butik tarzda en az 1,000₺ civarındadır. Tabi böyle bir anaokulunda sınıftaki çocuk sayınız da en fazla 7-8 kişi olmalıdır.  Toplam kapasiteniz ise en az 100 ve üzeri olmalı ki yaptığınız yatırıma değsin. Aynı zamanda sınıf sayınızda 12 civarında olmalı.

Kısacası anaokulu ve kreş açmak için küçükten başlayıp büyümek istiyorum diyemezsiniz. Küçük çaplı bir anaokulunuz olsa bile bir süre sonra işletme maliyetleri ile başınız dertte olacaktır. İşin bir diğer tarafı da sizden büyükler varken sizi insanların tercih etmeleri için sebep sunmanız gerekiyor. Küçük çaplı anaokulu açmak için insanların sizi tercih edebilmeleri için neler yapmayı düşünüyorsunuz.

Elit bir anaokulu açmak istiyorum. Herşeyimiz mükemmel olsun bütçemiz de yeterli.

Genellikle müşterilerimizle görüşmelerimizde bu soruyu sorarız. Nasıl bir anaokulu yapmak istiyorsunuz ve bu iş için ne kadarlık bir bütçe ayırdınız.
Bir müşterimiz çok iyi bir yer yapmak istiyorum insanlar gördüklerinde hayran kalsınlar dedi. Çalışmalarımızı ve projemizi hazırladık. (Bu anaokulu kurulmuş vaziyette.) Proje uygulama noktasına geldiğimizde maliyetler çıkmaya başladı. Sonra güzelim projenin her bir yeri ile oynamalar başladı. Proje sonunda ise ortaya çıkan görüntü ile proje arasında dağlar kadar fark var. Bir de bu projeler üzerinden reklamlar yapılınca gelen velilerin sordukları soru şu. “Sanki burası daha farklı gibiydi” Evet doğru söylüyor farklıydı ama yapılan daha farklı…
Şimdi Asıl konumuza gelelim. Bir anaokulu açarken olmazsa olmazlar nelerdir?
Çok Basit olarak açıklayalım.
 • Önce ne istediğinizi netleştirin. : Ne kadar kazanmak istiyorsunuz, hedefleriniz ne olacak, ilerlemeyi nasıl sağlayacaksınız, tüm aşamaları gözden geçirin)
 • Beklentilerimi karşılayabilmek için nasıl bir yer bulmalıyım? : ( Yer seçimi çok önemlidir. Çünkü bulduğunuz yerde uzun soluklu bir çalışma ortamınız olacak. Ne kadar aydınlık bir ortam olursa enerjinizde o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca her binanın kendine ait bir enerjisi vardır ve bu enerjiyi ortaya çıkarmanız gerekmektedir.)
 • Yerleşim planını en iyi şekilde nasıl yaparım? ( Yerleşim planı anaokulunun olmazsa olmaz yapılarından biridir. Çünkü gelişi güzel hazırlanmış planlar ile çok şansınız olmayacaktır. Müşteri kitlenizin nasıl hareket ettiğini bilmeniz gerekiyor. Girişten mutfağa kadar her bir detayı çok iyi planlamalısınız ki kayıt esnasında velinin gözünde artı değeriniz olsun. )
 • Konsept belirlerken nelere dikkat etmeliyim? ( işin en keyifli kısmı burasıdır. Çünkü alışılagelmiş konseptlerin dışında fark yaratacak unsurları burada belirlersiniz. Konseptleriniz sizin işinize ne kadar önem verdiğinizi gösteren yegane uygulamalardır. En büyük artısı ise bölgesel farklılıkları düşünerek yapılmış olması farkınızı yansıtmanızda önemli bir unsur olarak karşınıza çıkacaktır.)
 • Yatırım bütçemi doğru olarak nasıl kullanabilirim? ( Yatırım bütçesini doğru planlayabilmek için öncelikle yapılacak çalışmaların kalem kalem karşılıklarının belirlenmesi gerekecektir. Bu işimizi biraz aksatsa da beklemeye değecektir. Çünkü işimizi şansa bırakmadan tüm uygulamaları gerçekleştirmiş olacağız. )
 • Projenizden asla taviz vermeyin. ( Bu çok hassas konulardan biridir. Anaokulu açmak isteyen bir çok kişi projelerinden taviz vermişlerdir ve bu taviz doğal olarak diğer tavizleri de beraberinde getirmiştir. Yeni karar verdiğiniz dönemde iseniz kesinlikle size akıl verecek bir çok kişi olacaktır. Kesinlikle kulağınızı tıkamalı ve sonuca odaklanmalısınız. Eğer bunu başarırsanız başlangıç döneminde size akıl verenler bir süre sonra sizinle gurur duyacaklardır. Tabi sizin tepkinizde gülüp geçmek olacaktır. ) Hayatında hiç anaokulu görmemiş insanlar bile size bir şeyler anlatmak için çaba sarfedeceklerdir.
 • Anaokulu maliyetleri ve bütçelendirme neye göre yapılacak. ( Bu durumda yapacağınız en mantıklı şey başlangıçta oluşturduğunuz projeye uygun hareket etmenizdir. Çünkü ürün ya da malzeme seçerken bile dikkat etmeniz gereken ince detaylar vardır. 5 tane firma dolap yapıyor. Fiyatları da birbirine yakın gibi düşünelim. Biri en ucuz diğeri en pahalı olanı. Siz hangisini tercih edersiniz? Bu soruya cevap vermeden bir kaç detay verelim. Bir malzemenin neden yapıldığına dikkat edin. İki tasarımsal farklılıklara dikkat edin, çünkü eğer hepsini aynı kefeye koyarsanız elma ile armutu aynı terazide tartarsınız. Bu yanılgıya düşmeyin. )
 • Eğitim felsefenize hakim olun. ( Eğer bu konuda tecrübeli değilseniz dert etmeyin çünkü işin ince ayrıntılarını sizler için hazırlayacağız. )
 • İşinizi asla basite almayın. ( Kesinlikle işinizi hafife almayın çünkü siz hafife alırken birileri çok ciddiye alıyor olabilir. Rekabet ortamını düşünerek hareket edin ve markanızı korumak ve daha çok kitleye ulaştırmak için çalışmalarınızı hızlandırın. Belki fazla maliyet olabilir ama uzun vadede yaptığınız her bir kuruşun karşılığını alacağınızı söyleyebilirim. )

Anaokulu açmak için gerekli ön bilgiler yazımızıda okuyabilirsiniz.

Kreş Açma ile ilgili bilgiler almak istiyorsanız kreş açmak sitemizi inceleyebilirsiniz.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 04/03/2018

Yusuf YILMAZ

Benzer İçerikler
 • Anaokulu ve Kreş Açarken 1. Madde
 • Anaokulu ve Kreş Açarken 1. Madde, Anaokulu ve Kreş açarken hemen hemen herkesin ilk aklına gelen prosedürlerdir. Elbette öncesinde ...
 • Kaliteli Anaokulu Nasıl Olmalıdır.
 • Kaliteli Anaokulu Algısı Kaliteli Anaokulu algısını daha çok arar olduk. Günümüzde sayıları hızla artan anaokulları ve kreşlerin yeri ...