Anaokulu Açarken Kosgeb Desteği Var mı?

Anaokulu işine gönül vermiş ve bu alanda yatırım yapmak isteyenlerin ilk araştırmalarının başında “anaokulu açarken kosgeb desteği var mı?” konusu gelmektedir. Bu aşamada gerekli gereksiz bir çok bilgi karşımıza çıkıyor. Kosgeb hakkında bilgi almak isterseniz web sitesinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Kadın girişimcilere Kosgeb Desteği

Kosgeb kadın girişimcileri desteklemektedir. Lakin bu girişimin konusu önemlidir. Konu eğitim olduğunda bir çok kurum destek vermemektedir. Buna kosgeb de dahil.

Kosgeb desteği alamadığını öğrenen anaokulu girişimcileri büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktadırlar.Bu huzur bozucu gelişmeler yapılacak işin hiç yapılamamasını sağlamaktadır. Projenize güveniyorsanız peşinden gidin.

Açık açık belirtmek gerekirse anaokulu ya da kreş için kosgeb desteği yoktur. Farklı bir iş yapacaksanız ilgili kurumun web sitesinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Kosgeb Web sitesine linkten ulaşabilirsiniz.

Madem ki anaokulu açarken kosgeb desteği yok peki o zaman ne yapabiliriz? 

Eğer yatırımınız büyük çaplı olacaksa devlet desteklerinden faydalanabiliriz. Lakin devlet desteklerinde de para ödemesi gerçekleşmez. Devlet sadece alacaklarından vazgeçer. Vergi, sgk, kdv, faiz desteği gibi desteklerinden yararlanabilirsiniz. Bu koşullardan yararlanabilmeniz için bazı kriterler var. Bu kriterlerden biri hangi bölgede olduğunuz. Okullar için devlet destekleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Anaokulu açarken Devlet destekleri için o kadar bütçem yok

Bu rakamlar benim için fazla diyorsanız o zaman kendi imkanlarınızla açmanız gerekecek. Mevcut bütçenize ek olarak kredi kullanabilirsiniz. Ama bunun içinde banka kredi puanı sorgulayacaksınız. Kredibilite konusunda da problem yaşıyorsanız ümidinizi yitirmeyin. Son bir seçenek daha var. Melek Yatırımcı

Anaokulu Açarken Melek Yatırımcılardan faydalanabilirmiyim?

Anaokulu açarken kosgeb desteği yok, kredibiliteniz yok ve devlet desteklerinden de yararlanamıyoruz. Devreye melek yatırımcı giriyor. Melek yatırımcılar projenize ortak olabilirler. Lakin burada karşımızda profesyonel bir yapı çıkacak. Bunun anlamı da şudur ki eğer projenize inanıyorsanız ve bunu yazıya dökebiliyorsanız melek yatırımcıları ikna etme noktasında ilk adımı attınız demektir.

Hala bu konuda bir sonuca ulaşamamışsanız yapacak tek bir şey kalıyor. Kendinize ortak bulmak . Burada da dikkat etmeniz gereken hususlar ortaklık şartları olacaktır.

Yusuf YILMAZ

Okul Danışmanlığı Hizmetleri  09/11/2019

Diğer Yazılar