Kreş Açmak Ne Kadar Kazandırır ? Az mı, Çok Mu?

Kreş Açmak isteyen, ve bu anlamda niyeti olan bir çok kimseden bunu duyuyoruz. Bu gibi soruları olan herkesi bilgilendirelim. Kreş açmak kazandırır mı, kaybettirir mi? örnekleriyle inceleyeceğiz.

Bu konu aynı zamanda anaokulu açmak ne kadar sorusunun da cevabı olacaktır.

 • Anaokulu açmak para kazandırır mı?
 • Kreş açmak para kazandırır mı?
 • Kreş açmak karlı mı?
 • Kreşler yüzde kaç karla çalışır?
 • Kaç çocuktan sonra kreşte kar elde edebilirim.

Anaokulu danışmanlığı hizmeti verdiğimiz kişilerle yapmış olduğumuz görüşmelerde çok önemli bir detay karşımıza çıkıyor. Görüşmeye başladığımızda anaokulu ya da kreş açmak isteyen kişilerin yanında çoğunlukla ikinci kişiler oluyor. İkinci kişiler genellikle okul öncesi alanla bir şekilde içli dışlı olan kimseler ya da çok yakın arkadaşları oluyor. Özellikle bu kişilerin sorduğu tek bir soru var?

Kreşler kaç öğrenciden sonra kâra geçerler?

Soru özünde çok şeyi barındırıyor. Yapacağınız anaokulu yatırımının geri dönüşünü merak ediyorsunuz demektir. Bu da çok normal bir sorudur. Bu soruya cevap verebilmek için bazı donelere ihtiyacımız var. Henüz ortada bir yer olmadığı durumlarda ihtiyacımız olan doneler;

 • Bina özellikleri
 • Kapasite
 • Anaokulu işletme giderleri
 • Personel sayısıdır.

Bazı görüşmelerde 30 öğrenciden sonra kâra geçer diye cümleler de duyuyoruz. Hatta bir keresinde karşılaştığımız durum son derece şaşırtıcıydı. “Ben birim maliyeti yaptım. 15 öğrenci de kâra geçiyoruz”. Benim için çok şaşırtıcı olmuştu. Detayları sorduğumda birim maliyet hesabı yapılmıştı. Birim öğrenci maliyeti 650 ₺. 1000₺ aylık ücretle gelir 15,000₺ gider ise 9750₺ olarak karşımıza çıkmıştı.

Bu rakamdan yola çıkarak 6,250 ₺ kar görünüyor. Hem de bir sınıfta. Lakin kaçırılan nokta birim maliyetin yanlış hesaplanmasıydı. Örneğin kreşinizin kirası 5,000₺ olsun. 1 çocuk ta olsa bu kirayı ödemek zorundasınız, 50 çocuk ta olsa ödemek zorundasınız. Bir öğrenci olduğunda birim maliyet kira anlamında 5,000₺ iken 50 öğrenci de birim maliyet 50 ₺ dir. Arada ciddi bir fark var.

Böyle bir kreş açmak ne kadar kazandırır? 

Bir kreş açmanın ne kadar kazandıracağını belirleyen en önemli unsur sayılarla gider kalemlerini netleştirmekten geçmektedir. Asgari gider kalemlerini bilmek hangi sayıda ne kadar gider olacağını ve ne kadar gelir olacağını saptamak için önemlidir.

Kreş açmaya karar verdim. Ne kadar kazanacağımı nasıl hesaplamam gerekiyor?

İşte bu çok doğru bir soru. Daha önceki yazılarımızda anaokulu ya da kreş açarken başlangıçta neler yapacağımızı netleştirmiştik. Anaokulu Açmak için Bilmeniz Gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Şimdi detaylarımıza geçelim. Kreş açmak ne kadar kazandırır bakalım.

Bu noktada kapasitenin belirlenmiş olması gerekmektedir. Örnek olarak 100 kapasiteli bir kreşi baz alalım ve aylık ücretler 1000₺ seviyesinde olsun.

Hesaplama yaparken aşağıdaki adımları izlemeniz size yardımcı olacaktır.

 1. Sıfır Noktası Gider rakamları
 2. Minimum kapasite olarak 30 öğrenci gelir gider rakamları
 3. Orta seviyede kapasite 50 öğrenci gelir gider rakamları
 4. En üst seviyede 100 öğrenci gelir gider rakamları .

Bu sayede, öğrenci sayısı ve gelir gider kalemlerini çıkarabilirsiniz.

Bir kreşin ne kadar kazandıracağı ya da kaybettireceği sadece kağıt üstündeki rakamlarla ölçülemez. 


Kreş açmak ne kadar kazandırır Sorusuna normal şartlar altında cevap verelim.

Açmayı düşündüğünüz kreşin  büyüklüğü ve küçüklüğü, nitelikleri, bölgesel şartları göz önüne aldığımızda değişkenler olacaktır. Bu değişkenlerin sabit olduğunu varsayıp bir kaç örnek verebiliriz. Bu örnekler orta seviye kreşler için geçerlidir.

50 kapasiteli bir kreşte karlılık oranınız aşağı yukarı % 10-20 civarında olacaktır.

80 kapasiteli bir kreş te karlılık oranınız %25- 35 arasında

100 kapasiteli bir kreş karlılık oranınız %35 ve üzeri olabilir.

( !!!!! Lakin yine de bölge farklılıkları, ücret farklılıklar gibi unsurları düşündüğümüzde 100 kapasite dolu bile olsa zarar etme olasılığınız vardır !!!!! )

Kreş işletme maliyetleri ile anaokulu işletme maliyetleri arasında farklılıklar vardır. 

Kreş işletme maliyetleri ile anaokulu işletme maliyetleri arasında farklılıklar vardır. Aslında kreş ve anaokulu aynı diye düşünenler vardır. ama yanılgı burada çok yüksektir. Anaokulu işletme maliyetleri kreşlerden daha azdır. Aynı koşullarda bir kreş ve anaokulu arasında gelir farkı en küçük işletme de bile 5,000₺ olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun anlamı şu, anaokulu sahibi, yılda 60,000₺ fazla kazanmaktadır.  Ciddi rakam değil mi ?

Kreş açmak ne kadar kazandırır? Sorusunu sonuçlandıralım.

Bir kreşin ne kadar kazandıracağını belirleyen bir çok unsur var. Herşeyden önemlisi kreşin kazanabilmesinin birinci yolu, sizin kreşinizi hangi koşullar altında açtığınızdır. bu anlamda çok farklı örneklerle karşılaşıyoruz. Kimisi kreşi devretmek için uğraşırken kimisi de ikinci üçüncü şubelerini nasıl yapacağını düşünüyor. Aradaki fark sizce ne.

Kreş açma noktasında vereceğiniz her türlü karar, sizin kazanmak istediğiniz rakamı belirleyecek. Ya azaltacak, ya da artıracak. Önemli olan hangisi. Tüm bunlar ışığında bölge analizinin yapılmaması, işi herkesin yaptığı gibi yapmak, kaliteyi artıramamak, rekabet ortamını iyi okuyamamak gibi bir çok unsur bir kreşin kazanıp kazanamayacağını belirleyecektir.

Tercihlerinize dikkat edin. Kulaktan dolma bilgilere itibare etmeyin. Sonuçta yaptığınız yatırım 1000₺ de olsa 1,000,000₺ de olsa çok değerlidir. O yüzden kreş açma yatırımınızı doğru planlamak kazanmanızın önünü açacaktır.

Kreş açmak ne kadar kazandırır?

Ortalama bir kreş aylık en az 10,000₺ kazandırmalıdır. Kreşin kapasitesi, bilinirliği gibi etkenlerle bu rakam 100,000₺ ve üzerine çıkabilir. Kreş açıp kazanabilmek için öncelikle başlangıç planlamasının doğru yapılması gerekmektedir.

Bir kreşin kazanmasını sağlayan tüm unsurların oluşumu, kreş açmaya karar verdiğiniz aşamada gerçekleşir ve birden fazla unsuru bulunmaktadır. 

Son bir açıklama yapalım. Bizim süreçte yer aldığımız kreş ve anaokullarının en düşük kazancı aylık 10,000 – 180,000 ₺ arasındadır. kreş açmanın ne kadar kazandırıp, kaybettireceği tamamen sizin başlangıçtaki çalışmalarınızın eseri olacaktır.

Kreş açmak için yapmış olduğunuz girişimlerde, bir çok konuyu detaylı bir şekilde ele almanızda fayda vardır. Sonuç olarak konu kreş açmak olsa da aşamalar son derece farklıdır. Sadece binayı bulup içini yapmak yeterli değildir.

Kreş açarken herkesin yaptığınız yapmayın

Genellikle kreş açmak isteyenlerle karşılaştığımızda, çevrelerinde bulunan anaokulu ve kreşleri incelerler. Normal işleyiş sürecini anlattığımızda bir açıklama yaparlar.

Ama o kreşler böyle yapmıyor.

Burada da öğrenilmiş bir durum var. Asıl sorun herkesin yaptığını yapmaktır. Bir kreş açarken, diğerleri ile kıyaslama yapmak ve onların yaptığını doğru kabul etmek son derece yanlış bir tutum olacaktır. Bir kreş açayım ve buradan kazanım sağlamak amacındaysanız, yapmanız gereken orjinal bir süreç başlatmaktır. Herkesin yaptığını değil, mümkünse yapamadıklarını yapmak en doğru karar olacaktır.

İşte böyle bir süreç, sizi alanınızın lideri konumuna getirebilir. Başarınızın arkasındaki sebepleri aramaya başlarlar. Tam da bu noktada en başta söylenilen cümle sizin için geçerli olur. Yani onlar sizi çok iyi takip eder ve “onlar böyle yapıyor bizde böyle yapalım” derler.

Güzel bir durum değil mi? Takip edilen olmak, bölgenizdeki rakiplerinizin sizi taklit etmesini sağlar. Ama ilk siz olduğunuz için bu çok yapay bir davranış olacaktır.

Taklit, aslına lütuftur.

Planlamanızı bu şekilde gerçekleştirdiğinizde, kreş açmak ne kadar kazandırır sorusunun cevabını net bir şekilde almış olacaksınız. Unutmayın ki talep arzı getirmez. Arz, talebi getirir.   

Sonuç olarak yeni bir kreş açtığınızda, planlamanızı doğru yapılandırdığımızda, kreş açmanın size getirisi, kapasitenin doluluk oranına çok çabuk ulaşmasıyla istediğinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kreş açma maliyetleri de ne kadar kazanacağınızı belirleyen önemli unsurlardan biridir.

Son olarak, doğru planlanmış bir kreş açılışında kazancınız ilk aylarda en az 10,000 ₺ sonraki aylarda kapasitenin büyüklüğüne göre 50,000₺ ve üzeri olarak gerçekleşebilmektedir.  Böylelikle en çok sorulan sorulardan biri olan  kreş açmak ne kadar kazandırır sorusunun cevabını net bir şekilde verdiğimizi düşünüyoruz. Bu yazı aynı zamanda “anaokulu açmak karlı mı? Anaokulu açmak ne kazandırır?” sorusununda cevabıdır.

Anaokulu danışmanlığı https://www.okuldanismanligi.com.tr/anaokulu-danismanligi/ hemen ziyaret et.

Aklınıza takılan sorularınız için bizi arayabilirsiniz.Yatırımınız değerli, kasanız dolu olsun…

Yusuf YILMAZ
Anaokulu Kurulum Uzmanı
31/12/2019

Diğer Yazılar