“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Kreşte Kullanılan Malzemeler ve Seçimleri

10 Ekim 2018 - 15:55

Kreşte Kullanılan Malzemeler ve Seçimleri

Kreş malzemeleri, genellikle herkesin kreşlere gidip gördüğü gibi şekillenmekle birlikte bu malzemelerin neye göre seçilmesi gerektiği konusunda bilgilendirme yazısıdır.

Kreş açmak isteyen hemen hemen herkesin yapmış olduğu araştırmalarda, kreş malzemeleri ön plana çıkar. Kreşte kullanılan malzemeler nasıl olmalıdır? Nasıl seçilmelidir? gibi bir çok soru ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda ki asıl önemli konu kreş malzemeleri seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmamız gerekmektedir?

Kreş açanların büyük bir çoğunluğu, kurulum aşamasında en az malzeme arayışında olmaktadırlar. Bunun tek sebebi ise maliyetlerin en asgari seviyede tutulmasıdır. Haklılık payının olduğunu unutmamak gerekiyor. Lakin kreş açıldıktan sonra da ekstra harcamalar başlıyor. Çünkü kullanılacak ekipman yetersiz geliyor. Burada da iki alternatif yöntem karşımıza çıkıyor. Ya öğretmenlerimize malzeme bu fazla masraf yapamam bunları kullan deniyor ya da öğretmenin talepleri karşılanır. Buraya kadar her şey normal gelebilir. Ama ciddi bir problemimiz var.

Kreş malzemeleri sabit malzemeler değildir. Olsa da olur olmasa da diyebileceğimiz ürünler de değildir. Olmaz sa olmazlarımız vardır. Peki bunlar nelerdir? Olmazsa olmaz diyebileceğimiz malzemeler tamamen sizin eğitim programınız çerçevesinde olması gereken kreş malzemeleridir. Eğitim programı da nereden çıktı diyebilirsiniz? Eğitim programı sizin yapacağınız etkinliklerin neler olabileceğini, kullanacağınız ekipmanların neler olduğunu, ideal sınıf ortamı oluştururken dikkat etmeniz gereken hususları ön plana çıkaracaktır. Tabi ki bunu biliyorsanız.

İşimiz gereği gittiğimiz yerlerde bir kaç kreş ve anaokulu incelemesi yapıyoruz. Bu incelemeler sonucunda gitmeden önce tahmin ettiğimiz ve gittiğimizde gördüğümüz tablo hep aynı oluyor. İyi bir eğitim kurumu olduğunu söyleyen kreş işletmelerinde bile, masa, sandalye, pano ve dolap bulunuyor. Ortaya da bir halı ve minder olay tamamdır. İşte burası ideal bir sınıf ortamı!!!

Sonuç olarak kreş malzemeleri seçimlerinde tavsiyemiz mutlaka yapacağınız kreş için öncesinde eğitim müfredatına göz atmanız gerektiğidir. En azından ideal ortamların oluşturulması noktasında göstermiş olduğunuz hassasiyet, eğitime ve çocuklara verdiğiniz önemi gözler önüne serer.

Eğerki hala ben bunların neler olduğunu bilmiyorum derseniz Türkiye’nin neresinde olursanız olun, bize ulaşın yeterli. Mutlaka geri dönüş sağlarız.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

17/10/2018

Benzer İçerikler
  • Kreş Açmak mı Kolay İşletmek mi?
  • Kreş Açmak mı Kolay İşletmek mi? Kreş açmak isteyen bir çok  kişinin ortak bir problemi bulunmaktadır. Bu işin en zor kısmı lakin ...
  • Anaokulu ve Kreş Açarken 1. Madde
  • Anaokulu ve Kreş Açarken 1. Madde, Anaokulu ve Kreş açarken hemen hemen herkesin ilk aklına gelen prosedürlerdir. Elbette öncesinde ...
  • Kaliteli Anaokulu Nasıl Olmalıdır.
  • Kaliteli Anaokulu Algısı Kaliteli Anaokulu algısını daha çok arar olduk. Günümüzde sayıları hızla artan anaokulları ve kreşlerin yeri ...