Kreş Açmak İstiyorum..

Kreş Açmak istiyorum” düşüncesiyle yola çıktınız. Şimdi bu yazıyı okuyorsunuz. Şimdiden söyleyelim şanslısınız. Çünkü bu yazının sonunda kreş açmak konusunda düşünceniz şekillenecek ve bakış açınız değişecek.

Öncelikle kreş nedir diye bir açıklama yapalım. Kreş 0-2 yaş grubu bebeklerin günlük ihtiyaçlarının karşılandığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak açılabilen kurumlardır. Tabi bir de 2-6 yaş grubu çocuklaırn günlük ihtiyaçlarının karşılandığı ve okul öncesi eğitim kurumu olarak bildiğimiz gündüz bakımevleri bulunmaktadır. Eğer amacınız MEB bünyesinde anaokulu açmak ise durumlar biraz farklılaşacak. Anaokulu Açmak kategorisindeki yazılarıda gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Çok işinize yarayacak. İşleyiş olarak kreş ve anaokulları arasında çok fazla fark yok sadece teknik bir takım farklılıklar var. Ama çok önemli değil bu aşamada.

Kreş açmak istiyorum başarılı olabilir miyim?

Başarılı olma ya da olmama tamamen size bağlı bir durum. Bununla ilgili bir kaç yazımız var ve özellikle anaokullarında başarının sırrı yazımızı mutlaka inceleyin.

Artan nüfus yoğunluklarını gözönüne alırsak, bunun getirmiş olduğu avantaj ve dezavantajlar var. Çocuk sahini olan çiftlerin, çocuklarını emanet edebilecekleri ortamlar aramaları, okul öncesi eğitim alanını popüler hale getirmiştir.  Kreş açmak isteyen girişimciler bu alanı iyi değerlendirdiklerinde olumlu sonuçlar alabilmektedirler. Türkiye’nin neresinde olursanız olun mutlaka okul öncesi eğitim kurumu görürsünüz. Hemen hemen bir çoğunda öğrenciler vardır.

Bu durum bazı girişimcileri erkenden pes ettirirken bazıları için de fırsat olarak görünmektedir. Hizmet farklılıklarıyla tercih edilebilir kurumlar olma yolunda ilerlemektedirler. Hizmet kalitesini yükselten, bölgenin dinamiklerini keşfeden kurumlar diğerlerinden bir adım daha önde yer almaktadır.

Kreç açtıktan sonra başarılı olabilmek hizmet kalitesiyle birlikte farklı unsurlara da aç hale geldi. Eğitim yaklaşımı, personel, fiziksel koşullar ve dahası… Bunun içinde en başından doğru planlama yaparak hareket etmemiz yararınıza olacaktır.

Küçük kreş açıp büyümek istiyorum…

Eğer böyle bir düşünceniz varsa, şimdi bir kez daha düşünün. 2009 yılından bu güne kadar küçükten başlayıp büyüyen bir kuruma rastlamadım. Bilakis çoğu kapatmak zorunda kaldı. Bu yazı size tavsiye niteliğinde olduğu için tecrübelerimizi, kendi tecrübelerinizle birleştirin. Çevrenizde size doğru ya da yanlış bilgi sağlayacak bir çok kimse olacaktır. Ama önemli olan hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunu bilmektir.

Küçük bir kreşin tanımını 2 sınıflık olarak yapalım. İşletme maliyetleri kısmına değinmemiz gerekmekte. Fakat bu konuya girmeyeceğiz. Basitbir hesapla gelir gider arasındaki uçurumu göreceksiniz. Küçükten başlayıp büyüme şansınız çok düşük ihtimallidir. Bu hataya düşmeyin.

Kreş Açma maliyetleri ne kadardır?

Kreş açma maliyetleri değişkendir. Bulacağınız kreş binasının fiziksel durumu, tadilat unsurlar, malzeme seçimleri gibi daha bir çok madde sayabiliriz. Maliyetlerin değişken olmasıyla beraber illa bir rakam duymak istiyorsanız belirtelim. Normal koşullar altında 50 kapasiteli bir yerin tadilat dahil anahtar teslim durumu 70,000₺ – 150,000 ₺ arasında değişkenlik gösterebilir. Ama bu çalışmayı dükkan formatlı bir yerde yaparsanız üst rakam sadece tadilata gidebilir. Bunun karşılığında kreş açma maliyeti 250,000₺ ye kadar çıkabilir. Bu durumda kendinize sormanız gereken bir soru var.

Yaptığım Masrafa Değer mi ?

1000 ₺ de harcasanız 1,000,000₺ de harcasanız önemli olan bu işin sonunda sürdürülebilir olabilmek. Bu noktada gelir gider dengesini iyi kurgulamak gerekiyor. Bu dengeyi değiştiren etkenler de var. Hiç bir cevap tek başına yeterli değildir. Mutlaka bağıntılı olduğu başka bir konu vardır. İnce noktaları görebilmek için yaptığımız işi çok iyi bilmemiz gerekiyor.  Kreş açma konusu sadece prosedürlerden oluşmuyor…

Kreş açmak için gerekli şartlar yerine, öncelikle bu şartları odaklanmak temeli sağlam bir işletme kurmanızı sağlayacaktır.

Anaokulu/ kreş danışmanlığı hizmetimizde önce amaçlar sonra hedefleri belirliyoruz ve isteklerinize ulaşabilecek çalışmanın ipuçlarıyla beraber keyifli bir anaokulu ya da kreş hikayesini yazıyoruz.

 

Kreş sahibi olmak, prestijli bir işin sahibi olmaktır. Herşey size ait. Kontrol sizde. Şimdi hareket etme zamanı. Ehliyet almak için başladığınız kursun teorik kısmından sonra uygulama başlar. Arabanın direksiyonuna geçtiğiniz anı düşünün. Heyecanlandınız, ne yapacağınızı şaşırdınız. Direksiyon eğitiminde yanınızda güvenebileceğiz, acil durumlarda müdahele edecek bir kişi var. Kendinizi güvende hissediyorsunuz. Bizde direksiyon öğretmeninin konumundayız. Teori başka, uygulama başka birşeydir.

İşte şimdi kreşinizi açtığınız ilk gün bu durumla karşı karşıya kalacaksınız. Ama yalnız değilsiniz.

Basit Düşün, Profesyonel Ol

Kararımı verdim, kreş açmak istiyorum diyorsanız, basit düşünün profeyonel olun. başlangıç isteklerimizi minimal düşünüp niteliği artırıcı çalışmalar yapmalısınız. Tercih unsuru olacak maddelerinizi şimdiden yazmaya başlayın birlikte kontrol edelim.

Kreş Danışmanlık hizmeti nasıl olacak diye düşünüyorsanız Anaokulu Danışmanlığı Hizmet sayfamızı, Anaokulu ve kreş kurulumu sayfamızı  inceleyebilirsiniz.

 

Yusuf YILMAZ

Anaokulu/Kreş Kurulum Uzmanı

06/12/2019

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Diğer Yazılar