Anaokulu açma fikrinin oluşmasından itibaren araştırma konularından bir tanesi de “Anaokulu Açmak İçin En Az Kaç Kapasite Olmalıdır?” sorusunun cevabıdır.  Şimdi bu anaokulu kapasite yani öğrenci sayısının önemine vurgu yapalım. Her zamanki gibi bilineni ve bilinmeyen yönleriyle ele alacağız.

Danışmanlık hizmeti verdiğimiz 100 kişiden 60’ı küçükten başlamak istiyorum diyor. Küçük kavramını sorduğumuzda en az maliyetle işe başlamak olduğunu vurguluyor. Öğrenci sayısı olarak da çok mütevazi olarak 10 öğrenci ile başlarım diyor. Sonrası büyüyerek ilerlemek. Teori olarak olabilir ama gerçek böyle midir? Tartışılabilir. İmkansız değil ama kolay da değil. 10 öğrenci için en az bir okul öncesi sınıf yapabiliriz. Diğer alanları da hesaba katarsak 3+1 daire tarzındaki yerlerde açılabilir. Teori böyle.

Peki Prosedür Olarak En Az Kaç Kapasite Gereklidir?

Yasal prosedürler olarak hem MEB hem de AÇSH Bakanlığının yönetmeliğinde böyle bir durum söz konusu değil. Her iki kurumda en az şu kadar kapasite ile açılabilir diye açıklama yapmamış. Bu doğrultuda anaokulu açarken en az kapasite 45 olabilir. Daha az sayı kapasite alan anaokulu ve kreşlere şahit olduk. 

Anaokulu ya da kreş açabilmek için en az sayıyı hesaplama yaparsak, danışmanlık hizmetlerimizde sunduğumuz ihtiyaçlarımızı belirlemek çok daha sağlıklı olacaktır.

Anaokulu Açarken Beklentilerimiz Nelerdir?

Anaokulu açarken beklentilerimiz ile yapacağınız çalışma birbirini ne derece tamamlıyor? Bu konu çok önemli, çünkü vereceğiniz cevap her koşulda sizi ve yapacağınız işin sürecini ortaya çıkaracaktır. Ne demek oluyor bu derseniz tercihleriniz aynı zamanda kaybettiklerinizin de tercihi olmaktadır. Bu konuda Anaokulu Açarken Tercihlerimiz ve Kaybettiklerimiz? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İşin bir de sistemsel tarafına geçelim. Eğer eğitim kalitem çok iyi olacak diyorsanız zaten bu kapasitelerde anaokulu ya da kreş açmanız mümkün değildir. Nedeni çok basit. Hiçbir eğitimci tüm çocukları aynı anda eğiteceğim diyemez. Çocuklar arasında yaş farklılıklarının olduğunu bilir ve grup oluştururken bu detayı atlamaz. Şimdi yaş gruplarını inceleyelim ve gerçekten kaliteli eğitim verebilmek için öğrenci sayısı kaç olacak bulacağız.

Anaokullarında Yaş Grupları Hangileridir?

Genel kanı şu ki anaokulları 3-6 yaş arası çocuklara hizmet vermektedir. 3-4-5-6 yaş grubu . O zaman en az 4 sınıf oluşturmamız gerekiyor. Mininum kapasite olarak bakarsak ve her sınıfın en az 10 kişilik olacağını düşünürsek toplamda 40 öğrenci olmalıdır.

Anaokulu tamam da eğer kreş açıyorsak o zaman durum biraz farklı olacak. Çünkü oradaki yaş grubumuz 2-6 yaş. 2-3-4-5ve 6 diye düşünürsek 5 sınıf oluşturmamız gerekiyor. Toplam kapasite 50.

Anaokulu Açmak için İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Konu aşağı yukarı belirlendi gibi. Bu konuda bir detay daha paylaşalım. Anaokulu ya da kreş açarken bölge koşullarını ihmal etmeyin. Yapacağınız anaokulu ticari bir işletme olacaktır. Bu nedenle ön göremediğiniz koşullar mutlaka karşınıza çıkacak. Etütlerinizi sağlam bir şekilde yapın ki sürprizlerle karşılaşmayın. Bu kapasiteler size yetmeyebilir ve işletme girdileriniz ile çıktılarınız arasında farklar oluşabilir. Artı yönde oluşması için mutlak suretle destek almalısınız.

 

Diğer Yazılar