Anaokulu Açarken Tercihlerimiz ve Kaybettiklerimiz, bu yazıyı hazırlarken nerelerde seçimlerimiz bizi yönlendiriyor ve sonuç ne oluyor göstermek istedik. Anaokulu açmak isteyen ve bu alanda araştırma yapanlar mutlaka seçim yapmak zorunda kalmaktadırlar. Bu yazımızda değinmek istediğimiz husus budur. Seçeneklerimizin bize sağlayacağı artıları eksileri değerlendirme fırsatı verebileceği gibi anaokulu açmadan önce de önemli fikirlerin oluşmasını sağlayacaktır.

Bulunduğunuz bölgede irili ufaklı bir sürü anaokulu, kreş ve gündüz bakımevi görmeniz normaldir. Eğer algınız bu yöndeyse yahu bu kadar anaokulu var ve bunların hepsi kazanıyor diye bir düşünceniz oluşabilir. Lakin işin iç yüzü bambaşka. Yine her bölgenin en iyisi vardır. Peki en iyi olanı en iyi konuma getiren özellikler nelerdir? Detaylara girmeyeceğiz ama başlığımızda da yer aldığı gibi kurucunun anaokulu açarken yaptığı seçimlerdir.

Anaokulu açmak isteyenlerdeki genel kanı şudur. İyi eğitmenler olduktan sonra her şey kolay ama nerden bulacağız?

Bu çok önemli hususlardan bir tanesidir. Bu düşünceye sahip olan kişilerin tercihleridir. Peki öğretmeni iyi yapan özellikler nelerdir? İşe başlamadan önce hangi kriterlere dikkat edecekseniz? Bu sorular şuan için muamma görünmektedir. Eğitmen seçimi de bir tercihtir. Mantığınıza uyan bir eğitimci seçtiğinizde, ondan daha iyi olabilecek ya da potansiyeli daha yüksek olan eğitimcilerden vazgeçtiğiniz anlamına gelmektedir.

Anaokulu açmak için yer araştırırken elediğiniz yerler de sizin vazgeçişinizdir. İçeride kullanacağınız ekipmanın seçimi konseptiniz, eğitimcileriniz ve diğer tüm detaylar yine sizin seçimleriniz sonucundadır.

Bir Örnekle Açıklamak İstiyoruz:

2015 yılı ortasında yaptığımız görüşmelerden birinde yer seçimi için karar aşamasındayız. Müşterimiz ısrarla farklı bir alternatifi değerlendirmek istediğini belirtti. Bunun mümkün olmayacağını açıkladık. Çünkü bu yeri tercih ettiğinde kaybedeceğini söyledik. Önerimiz daha büyük bir mekanı tercih etmesi yönündeydi. Tabi işin maliyet kısmını düşününce küçük yer cazip gibi görünüyordu. Görüşme sonunda kendi yapma isteğinde bulundu bizde olumlu karşıladık. Çünkü kaybedecek bir yatırıma yönlendirmek istemedik ve böyle bir çalışmanın içerisinde de olmamak daha mantıklıydı.

1 yıl sonra geri dönüş yaptı ve görüşmek istediğini söyledi. Görüşmelerimize başladık. Konuşmaya “Ben sizi dinlemedim, kendi bildiğimi yaptım.” Şu anda işletmemi devam ettiremiyorum. Neler yapabilirim.” Başlangıçta yapmış olduğu yer seçimi, hatalı bir yatırıma götürdü.

Hem başlangıçtaki bütçesini kaybetti hem de zamanını. Anaokulu açarken her seçim bir vazgeçiştir cümlesini hep kullanırız. Çünkü tasarruf ettiğini sandığınız her husus, sizin tercih edilebilirliğinizin önünde büyük engeldir. O yüzden seçimlerinizi yaparken bir eğitim felsefeniz olsun. Bu felsefeye uygun davranıp iyi olmanın yollarını ararsanız sonuç pozitif olarak size yansıyacaktır.

Personel tercihleriniz de önemli konulardan biri olacaktır. Anaokulunu açtığınızda, anaokulu için gerekli personel tercihlerini yapacaksınız. Oysa personelinizin yaptığı en ufak bir hata anaokulunun imajını yerle bir edeceği gibi yaptığı iyi çalışmalar da sizi tercih sebebi yapacak unsurlardan biri olur.

Yönetim organizasyonlarınızı nasıl yaptığınızı, kurum kültürünüzü nasıl aktaracağınızı iyi hesaplarsanız o zaman başarılı anaokulu olmanın yollarını açmış olursunuz.

Seçimlerinizi En İyi Ne Zaman Anlarsınız?

Anaokulunuzu ya da kreşinizi açtıktan sonra. Neden mi? Velilerin anaokulunu ziyaret ettiklerinde karşılaştığınız tutumlar sizin işinizi iyi yapıp yapmadığınızın göstergesi olacaktır. Bu sefer keşkeler başlıyor. Eğitimin şakaya gelir bir yanı yoktur. Her ne kadar eğitim hizmetleri veriyor olsanız da burası ticari işletmedir. İkisi arasındaki dengeyi iyi kurmanız gerekiyor.

Rekabet ortamında sizi ayakta tutacak gücünüz nedir? İnsanlar çocukları için en iyisini arıyorlar. En iyisi olmak en pahalısı olmak anlamına gelmiyor ama en ucuzu anlamına da gelmiyor. Fayda değer ilişkisini düşünmek gerekecek. Çünkü bir veli çocuğu için anaokulu araştırmaya başladığında öncelikle çocuğum için neler yapıyorlar diye bakıyor.

Yakınlarımızda bulunan insanların çocukları için iyi anaokulu aradığına defalarca şahit oluyoruz. Bu alanı hiç bilmiyor olsa bile bütün anaokulu ve kreşleri tek tek gezerek anlattıklarını sentezleyen aile kendi kararını veriyor. Aslında bir talep var diyebiliriz. Size bu talebi karşılamak için ne arz ediyorsunuz? Ya da ne vaat ediyorsunuz.

Arzı Artırırsanız Talep Artar

Yine işin en başına dönüyoruz bir önceki yazımızda 9 madde verdik. Hizmet profili bunlardan sadece biri. Hizmet profiliniz sizin eğitim hizmetlerinizin kalitesini ortaya çıkarmanızı sağlar, işleyişin çerçevesini belirler. Yine başka bir yazımızda ise klasik yaklaşımlardan bahsettik. Önce yer seçip buraya göre hareket edersek bütün çalışmalarımızı tekrar gözden geçirmek zorunda kalabiliriz.

Elbette seçimlerimizi yaparken ince düşünmeliyiz. Yer seçimini yaparken de ilk olarak kirasına bakıyoruz. Tarafımıza gelen ilk sorulardan bir tanesi anaokulu açarken hangi şartlar gerekli. Hiçbir şart gerekli değil. İlk şart ne yapmak istiyorsunuz sorusunun cevabıdır. Çünkü her detay buradan çıkan fikre göre şekillenecektir. O yüzdendir ki her seçim bir vazgeçiştir.

Çevrenizde bulunan iyi anaokullarının basit olmayı seçmediği gibi. Detaylara önem verip eğitim kalitesini en iyiye getirmek için çalıştığını her açıdan görebilirsiniz. Bu bize ekstra maliyet getirecek ama biz yine de bu işlemlerden taviz vermeyeceğiz diyenleri de görüyoruz. Açıkçası çok mutlu oluyoruz. Çünkü onlar sayesinde çocuklarımız okul dönemine sağlıklı bir şekilde hazırlanıyorlar. İşlerini şansa bırakmıyorlar.

Diğer Yazılar