Anaokulları, çocukların hayatlarının en önemli dönemlerinden birini geçirdikleri, eğitim ve gelişimin temel taşlarının atıldığı yerlerdir. Bu nedenle, bu özel alanların donatılmasında kullanılan mobilyaların seçimi, sadece bir alışveriş meselesi değil, aynı zamanda bir eğitim felsefesi yansımasıdır.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak, anaokulu mobilyası seçiminde bir çok kriter belirliyoruz. Anaokulu projelerimizi de bu doğrultuda yapıyoruz.

Doğru mobilya seçimi, çocukların güvenliği, rahatı ve öğrenme kapasitesini doğrudan etkiler. Bu yazımızda, anaokulu mobilyası alırken göz önünde bulundurmanız gereken temel unsurları, yılların getirdiği tecrübe ve bilgi birikimiyle sizler için derledik. Unutmayın, doğru mobilya seçimi ile anaokulları, çocuklar için sadece güvenli ve konforlu değil, aynı zamanda eğlenceli ve öğretici bir ortama dönüşebilir.

Güvenlik Her Zaman Önceliğiniz Olmalı!

Anaokulu mobilyası seçerken, çocuk dostu malzemelerin kullanıldığından emin olmalısınız. Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak, güvenli anaokulu mobilyalarının, zararsız ve dayanıklı malzemelerden üretilmesi gerektiğine inanıyoruz. Özellikle toksik olmayan boyalar ve ağır metaller içermeyen malzemeler tercih edilmelidir.

Her ne kadar doğal ahşap önersek te maliyetlerin çok yüksek olması anaokulu ve kreş yatırımcılarını bu seçenekten uzak tutuyor.

Kullanacağınız anaokulu mobilyasını seçerken, herhangi bir çarpma anındaki durumu göze almakta fayda var. Hangisinde daha az darbe alır düşüncesini sahip olmakta fayda var.

Mobilyaların Kenar Yapısı

Konu oluşabilecek kazalar olduğunda her türlü detayı düşünmek gerekiyor. Anaokulu dolaplarının çoğunu düşündüğümüzde çok istisna olarak karşımıza yuvarlak hatlar çıkmaktadır.

Çocukların güvenliği için, anaokulu mobilyalarının keskin kenarlardan arındırılmış, yuvarlak ve yumuşak hatlara sahip olması önemlidir. Bu, olası kazaları önlemede kritik bir rol oynar.

Peki nerede bulacağız bu malzemeyi diye düşünebilirsiniz. Tek çözüm özel üretim. Endüstriyel boyutta çalışan hiçbir firma bu detaylı işe girmek istemez. Haliyle köşelerin yuvarlak olabilmesi için kullanacağı malzemeler sınırlı ve işçilik gerektiren işler.  Ham ahşaptan, kontra yada mdf lam malzeme kullanılması gerekecektir.  Tercih sizin.

Danışmanlık yaptığımız bir çok projede, mobilyacıların bu tür işlere girmediklerine defalarca şahit olduk. Kendilerince haklı tarafları var. Çünkü daha fazla mesai yapmak zorunda kalacaklar. 

Anaokulu Mobilyası Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Ergonomik Tasarım ve Konfor Odaklı Anaokulu Mobilyası Seçimi

Ergonomik anaokulu mobilyalarının  ana amacı çocukların vücudu ve faaliyetleriyle uyumlu olarak tasarlanmış ürünlerde bahsediyoruz. Doğru tasarlanmış bir anaokulu malzemesi konfor ve sağlıklı öğrenme ortamını da beraberinde getirmiş olacaktır. Hazır konu ergonomiye gelmişken ihtiyacınızı doğru belirlemek, anaokulu tasarımı açısından da son derece önemli olacaktır.

Doğru Ölçülerin Önemi

Ergonomik çocuk mobilyaları, çocukların boyutlarına ve eğitim ihtiyaçlarına uygun olmalıdır.  Bir örnek verelim. Piyasada bulunan anaokulu sandalyelerinin ölçülerine bakın. Google aramasıyla çok kolay bir şekilde bulabileceğinize eminim.

Size bir bilgi verelim. 3, 4 ve 5 yaşındaki çocuklar için uygun sandalye yüksekliklerini belirleyen Avrupa standardı BS EN 1729’ a göre çocuk sandalyelerinin boyutları:

3-4  Yaş  Sandalye Oturma Yüksekliği :  26 cm  Tolerans 1 cm  Maksimum 27 cm

4-6 Yaş Sandalye Oturma Yüksekliği :  31 cm Tolerans 1 cm  Maksimum 32 cm

Bu bilgileri kullanacağınıza eminim. 

Renk ve Tasarımın Etkileri

Renkler ve tasarımlar, çocukların duygusal ve zihinsel gelişimini etkileyebilir. Canlı ve pozitif renklerin kullanımı, öğrenme ortamını daha davetkar ve eğlenceli hale getirir.

Elbette konu anaokulu kurulumu olunca anaokulunun tasarımı önemli bir hale geliyor. Doğru renk kullanımı çok yoğun olmamak kaydıyla. Tüm yaptığınız çalışmalar anaokulu atmosferini oluşturacaktır. Burada birçok kriter devreye giriyor. Yine de kurumsal kimliğinizle uygun olacak şekilde dizayn etmenizde fayda var.

Bir anaokulunun ana amacı her ne kadar çocuklara eğitim vermek olsa da özel bir işletme olduğunuzu düşünürsek renk tercihiniz doğrudan kalitenizi etkileyecek en önemli husus olacaktır. Konumuz her ne kadar mobilya olsa da bir anaokulunun tamamlanması için buna ihtiyaç var.

Bir veli çocuğu için anaokulu tercih ederken en çok hangi kritere dikkat ediyor? Bu sorunun cevabını bulduğunuzda rakiplerinizden ayrışmaya başlayacaksınız diyebilirim.

Renklerin çocuklar üzerine etkilerini kısa açıklamalarla özetleyelim,

  1. Kırmızı: Kırmızı renk, enerji ve heyecan uyandırır. Ancak, fazla kullanıldığında çocuklar için aşırı uyarıcı veya dikkat dağıtıcı olabilir.
  2. Turuncu: Turuncu, neşe ve coşku hissi uyandırır ve genellikle kendine güvenen, dışa dönük çocuklar tarafından tercih edilir. Sabahları turuncu renkli nesneler görmek çocukların daha uyanık hissetmelerine yardımcı olabilir.
  3. Sarı: Sarı renk çoğu çocukta neşe ve kahkaha hissi uyandırır. Sarı, aynı zamanda iyilik ve bilgelik ile de ilişkilendirilebilir. Sarı renk mevcut olduğunda çocukların daha konsantre olduğu ve hafızalarının iyileştiği gözlemlenmiştir.
  4. Yeşil: Yeşil, çocuklar için sakinleştirici bir renktir ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Sınıfta çok fazla yeşil renk kullanılması çocukların konsantrasyonunu ve okuma anlama becerilerini artırabilir.
  5. Mavi: Eğer çocuklar kırmızı ve turuncu gibi parlak renklerden rahatsız oluyorlarsa, mavi onları rahatlatmak için mükemmel bir renktir. Mavi, çocukları sakin ve mutlu tutar ve stresli durumlardan sonra rahatlamalarına yardımcı olabilir.
  6. Mor: Mor renk, çocukların yaratıcılığına ve genel iyi oluşuna katkıda bulunur. Aynı zamanda sakinleştirici etkilere de sahiptir. Bu nedenle, mor renk çocukların hayal gücünü ve duygusal gelişimini hem sınıfta hem de evde geliştirmek için mükemmeldir.
  7. Pembe: Pembe renk, tüm çocuklar için yararlı olabilir. Pembe, sakinleştirici ve rahatlatıcı bir renktir ve çocukların kalp atış hızını düşürebilir.
  8. Kahverengi: Çoğu çocuk kahverengini çok tercih etmek, ancak bu renk, istikrarlı ve güvenilir olabilir. Kahverengi, çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayabilir ve sağlam arkadaşlıklar geliştirmelerine yardımcı olabilir.
  9. Beyaz: Beyaz, çocuklar üzerinde güçlü bir etkiye sahip değildir. Nötr bir renktir ve daha koyu renklerle dengelemek için kullanılabilir. Beyaz, öğrenme ve kendini ifade etme alanlarında çocukların yaratıcılığını ve uyarılmasını sağlamak için aşırı kullanılmamalıdır
Anaokulu Mobilyası Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Fonksiyonel Eşyalar ve Kolay Bakım

En iyi anaokulu mobilyası işinize en çok yarayandır. Bir slogan gibi oldu ama ihtiyacınıza uygun olarak kullandığınız her eşya en iyisidir. Bazı durumlarda kullandığınız anaokulu mobilyalarının  çok amaçlı olması uzun soluklu kullanıma imkan sunar.

Maliyet tarafını düşündüğümüzde bir defa alacağınız herhangi bir ürünün uzun ömürlü çocuk dostu mobilya olması tercih edilmelidir. Maliyet alternatiflerine göre daha fazla olabilir ama emin olun uzun vadede avantajlı olacaksınız.

Ayarlanabilir Mobilyalar

Okul öncesi eğitim kurumlarının eğitim tercihine göre farklı alanlarda kullanılabilen ayarlanabilir mobilyalar kullanabilirsiniz. Aklınıza masa ya da sandalye gelebilir. Ama çok amaçlı kullanabileceğimiz her türlü eşya olabilir. Sınıfta kullandığınız bir dolabı farklı bir amaç için de kullanabilirsiniz.

Buradaki tek sınır hayal gücünüz.

Kolay Temizlenebilir Eşya Seçimi

Kolay temizlenebilir anaokulu mobilyaları, hijyen standartlarının korunmasında önemli bir faktördür. Leke tutmayan ve kolay temizlenebilen yüzeyler, sağlıklı bir öğrenme ortamı sunar.

Dayanıklılık ve Uzun Ömürlülük

Mobilya seçiminde dayanıklılık ve uzun ömürlülük, kısa vadede önemli bir masraf kalemi oluşturuyor gibi görünse de uzun vadeli yaklaşımlarda kâr ettirmektedir.

Kaliteli İmalat

Uzun ömürlü çocuk mobilyaları, yüksek kaliteli malzemeler ve işçilikle üretilmelidir. Bu, hem maliyet etkinliği hem de sürdürülebilirlik açısından önemlidir.

Garanti ve Servis İmkanları

Kaliteli anaokulu mobilyaları, genellikle güvenilir garanti ve servis imkanları ile birlikte gelir. Bu tür desteklerin uzun vadeli memnuniyet için kritiktir.

Diğer Yazılar