“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açmak İçin Devlet Desteği Var Mı?

01 Ocak 2017 - 15:15

Anaokulu Açmak İçin Devlet Desteği Var Mı?

Anaokulu açmak için Devlet desteği var mı ? sorusunun cevabı olarak net bir şekilde var diyebiliriz. Bu yazımızda devlet desteklerinden  hangi koşullarda faydalanabileceğimizi belirtmek daha doğru olacaktır.

Öncelikle anaokulu açmak isteyenlerin araştırmalarına takılır bu soru. Önce anaokulu açarken kosgeb desteği var mı gibi araştırmaları olur. Hali hazırda internette o kadar çok bilgi kirliliği bulunmakta ki insanlar kosgebin kurslarına katılıp iş kurma aşamasına geldiklerinde anaokulu açarken kosgebden destek alamayacaklarını öğrenirler. Tabi geçen zamanın bir bedeli muhakkak olmalı ve bu bedeli de genellikle anaokulu açmak isteyenler ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Belirtmemiz gereken husus şudur. Konu eğitim hizmetleri olduğunda kosgeb ve diğer türlü hibe programlarından yararlanamayacaksınız. Hatta anaokulu açmak isteyen biri bize ulaşıp kendilerine birilerinin ulaştığını anaokulu açarken devletin hibesini alabileceğini söylediklerini ve bunun içinde bir miktar para yatırması gerektiğinden bahsetmişti. Konunun devamında ise tablo korkunçtu. İki ay sonra arayanlara ulaştığında henüz bakanlar kurulundan onay çıkmadı ama siz sıradasınız demekle yetinmişlerdi. Kısacası dolandırılmıştı.

Bir başka müşterimizde bize gelip birilerinin onu aradığını ve anaokulu  ya da kreş açarken devlet desteklerinden yararlanabileceğini hatta herhangi bir limitin olmadığını, kendilerine gönderilecek olan bir bedel karşılığında hangi konularda devletten hibe alacaklarını belirten cd göndereceklerini belirtmişler. Müşterimizin bize dönüşü neticesinde böyle bir cd için para ödeme yükümlülüğü ortadan kalkmış oldu.

İki örnekte de insanların duygularının nasıl sömürüldüğünü net bir şekilde görebilmekteyiz.

Konumuza dönecek olursak anaokulu açmak için devlet desteğinden faydalanabilmeniz için öncelikle bağlı bulunduğunuz ilin hangi bölge içinde yer aldığını tespit etmek gerekmektedir. Çünkü yapılacak yatırımın minimum seviyesi bulunduğunuz bölgeye göre değişkenlik gösterecektir.

Kısa bir bilgi verecek olursak eğer bulunduğunuz il 1 ve 2. bölgelerde yer alıyorsa yapacağınız minimum yatırım tutarı 1,000,000₺ olmak zorundadır. Eğer bulunduğunuz il 3,4,5,6 bölgelerden herhangi birinde bulunuyorsa o zaman yapmak zorunda olduğunuz minimum yatırım miktarı 500,000₺ olmak zorundadır.

Anaokulu açarken devlet desteğinden faydalanmanız için yukarıda belirttiğimiz ilk hususları geçebileceğinizi kanıtlamanız gerekecek. İşin nasıl yapıldığının çok fazla bir önemi yok önemli olan bu rakamların altında kalmamanız. Kalırsam ne olur diyorsanız o zaman hiç bir suretle anaokulu açmak için desteklerden yararlanamazsınız.

Peki anaokulu açmak için devlet destekleri nelerdir?

Toplam yatırım miktarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecek hususlar,

  • Faiz Desteği ( Yapacağınız toplam yatırım miktarının % 70’ine kadar kredi kullanabileceksiniz ve faiz oranından 5 puan hazine tarafından geri iade edilecek.)
  • KDV Muafiyeti ( Anaokulunuz için gerekli olan donanım ve teçhizatlar için kdv istisnanız olacak. Yani %18 kdv ödemeyeceksiniz)
  • Vergi indirimi ( İşletmeniz faaliyete geçtikten sonra %30 ile %40 arasında vergi indirimi alacaksınız. )
  • SGK muafiyeti ( işletmenin faaliyete geçmesinden sonra çalışan personeliniz için asgari ücret tutarı üzerinden işveren katkı payı devlet tarafından karşılanmış olacak )

Aslında ilgilendiren kısımlar bunlardır. Lakin siz arsa üzerine bina yapmak istiyorum diyorsanız o zaman devlet sizin yatırımınızı gerçekleştirebilmeniz için arsa tahsisi yapabilir. Bu da bir alternatiftir ama genellikle önermediğimiz bir durumdur. Ama 49 yıllık kiralama da azımsanmayacak kadar uzun bir süredir. Tek handikap yer ve arsa size ait değil)

 

Anaokulu açmak için devlet desteklerinde hibe var mı?

Net bir şekilde hibe yoktur. Ama bu sizin yatırımınıza nasıl baktığınızla doğru orantılıdır. Alacağınız geri dönüşümler ya da ödemeyeceğiniz kdv, vergi ve sgk ödemelerinizin toplamı yaptığınız yatırımın en az % 60 ına tekabül edecektir. Bu rakam bulunduğunuz bölgeye ve yaptığınız yatırıma göre artı yönde değişebilir. Uzun vadede baktığınızda ödemediğiniz her kuruş aslında hibe yerine geçmektedir. Bunun için yatırımınızın tamamlanmış olması şarttır.

Anaokulu açarken devlet destekleri konusunu özetleyecek olursak devlet sizi teşvik edici çalışmalar yapmaktadır. Ama hiç bir şekilde hibe vereyim de herkes iş sahibi olsun demeyecektir.

 

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 01/29/2017

Yusuf YILMAZ

Benzer İçerikler