“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Okullarda Profesyonel Yöneticiler Olacak

08 Ağustos 2018 - 12:31

Okullarda profesyonel yöneticiler olacak. Henüz yeni ortaya çıkan bir haberi değerlendirmek ve eğitim alanında ne gibi bir destek geleceğini görebilmek adına yazımızı hazırladık.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Yeni Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, her geçen gün varlığını hissettirmektedir.

Bu güne kadar herkesin eleştirdiği durumların aksine çok farklı bir bakış açısıyla eğitime yön verme hazırlıklarını sürdürmektedir. Bu durum eğitim sistemimizi daha avantajlı bir hale getirecek gibi görünüyor. Eğitim tartışmasız eğitimcilerin işidir. Bu konu şüphe götürmez bir gerçektir. Alandan olmayan birinin eğitim veriyor olması son derece yanlıştır. Bu haberde dikkat çeken detay artık devlet okullarında profesyonel yöneticilerin olacağı. Peki bu nasıl olacak, bu yöneticiler ne yapacaklar? Milli Eğitim Bakanlığı bu hamlesiyle neyi hedefliyor objektif olarak değerlendirelim. Önce neden böyle bir sistemin ortaya çıktığını değerlendirelim.

Genel kanı, devlet okullarının kalitesiz olduğu yönünde ve eğitim sisteminin yetersizliğidir.

Bunun yansıması olarak ta özel okulların sayılarının artması ve insanların çocuklarının iyi bir eğitim almasını istemesinden dolayı farklı arayışlara gitmesi muhtemel olarak karşımıza çıkmaktadır. Hal böyleyken özel okullar arasında da rekabet ön sıraya yerleşmiş durumdadır. Aslında özel okullarda kaliteyi artıran önemli unsur ödediğiniz ücretin karşılığını almanızdır. Bu karşılıklı çıkar ilkesini öne taşır. Kazan-kazan mantığıyla hareket edersiniz. Çocuğunuz için iyi bir eğitim ortamı, sınıf öğrenci sayılarının azlığı, kaliteli malzemeler, müşteri hizmetleri gibi artılarıyla devlet okullarından daha konforlu bir yapıyı beraberinde getiriyor. Bu bir veli için avantaj, özel okul için de sürdürülebilirliğin temel noktası. Yani işletme deneyimiyle müşteri memnuniyeti.

Klasik olacak belki ama mutlu müşteri, aldığı hizmeti ya da ürünü yakın çevresindeki 5 kişiye anlatabilir ama mutsuz müşteri her ortamda memnuniyetsizliğini ortaya çıkarır. Haliyle aldığı hizmetten memnun olan kişi, kurum için avantaj oluşturacaktır. Olumlu referans anlamında. Her ne kadar özel okullar eğitim kurumu olsalar da gözden kaçırılmaması gereken asıl nokta bunların her biri ticari işletmelerdir. Personel maaşlarını ödeyebilmek, hizmetlerin devamının sağlanabilmesi için de yoğun çaba harcarlar. Elbette her işletme gibi özel okulların da birinci amacı karlılıktır. Kazanabilmesi gerekiyor  ki işletme hayatına devam edebilsin. Bu durumda özel okullar her geçen yıl bir önceki yıldan daha iyi olmak zorundadır. Bunun için bazı kurumlarda ar-ge birimleri bile vardır. Bunun amacı hizmet kalitesini artırmak ve tercih edilebilir özel okul olmaktır.

Şimdi gelelim profesyonel yönetici kavramına.

Konu ile ilgili önce sosyal medyada, çevremizdeki eğitimcilerle, haber sitelerinde ki yorumları inceledik.  Kimisi eğitimin sadece eğitimcilerle verilmesi gerektiğini söylüyor, kimileri yine patlayacak bu da tutmayacak diyor, kimisi de bu işin faydalı olacağı görüşünde. Aslında bu tepkiler çok normaldir. Herkes düşüncelerini bir şekilde ifade edecek genel durum değerlendirmesi yapacaktır. Devlet okullarında profesyonel yönetici ne iş yapacak? Hemen açıklayalım. Okulun genel işleyişi, revizyonu, yönetim şekli tamamen değişecek. Bu durumda Toplam Kalite Yönetimi devrede olacaktır. Eğitimciler yalnızca kendi işlerini yapacaklar ve eğitim dışında kalan hiç bir detayla uğraşmayacaklardır. Bu durumda ise eğitimcilerin zaman yönetimi konusunda ciddi artıları olacaktır. Çünkü gereksiz işlerle uğraşmak zorunda kalmayacak. Örneğin okulun badana boya işleri gerçekleşecekse bunu profesyonel yöneticiler organize edecek ve sadece onlar ilgilenecek. Müdür bu işler için uğraşmayacak. Hizmet kalitesinin artırılması için şuana kadar bilinen bir çok uygulama rafa kalkacak ve yeniden bir yönetim modellemesi ortaya çıkacak. Eğitimcilerden geri bildirim alarak, onların daha konforlu ortamlarda çalışmaları sağlanacak. Bir okulun eğitim dışında kalan tüm işleri bu profesyonel kişiler tarafından yapılacak. İşin özü budur. Eğitimde kalite de, konfor da artacaktır.

Peki neden biz bu konuya değindik?

Çünkü bizler anaokulu kurulumlarında müşterilerimize her zaman aynı şeyi söylüyoruz. Burası özel bir anaokulu da olsa sonuçta bir işletmedir. Bu işletmeyi doğru yönetmeniz gerekecek ki sürdürülebilir olsun. Eğitim sadece sınıf içinde verilen derslerden ibaret değildir. Halkla ilişkiler, müşteri hizmetleri, satış pazarlama faaliyetleri, marka bilinirliği, insan kaynakları, muhasebe gibi tüm alanları da bilmeniz gerekmektedir. Oysa bu işleri uzmanlarına bıraktığımız zaman yönetim daha kolay olmaktadır. Herkes görev tanımındaki işi yapabilmek için çok daha fazla zaman kazanmaktadır. O yüzden özel okullar devlet okullarından farklıdır. Şimdi ise aradaki bu kalite farkı da kapanacak gibi görünüyor. Bu durum asla kimse için tehdit değildir. Bilakis çocuklarımız için yapılmış en değerli uygulamalardan biridir.

Umarız çok faydalı bir model olarak karşımıza çıkar ve sistem amacına uygun hareket eder. Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya SELÇUK’a şimdiden başarılar dileriz.

09/08/2018

Yusuf YILMAZ
Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Benzer İçerikler