“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarına Korona Virüs Etkisi

03 Mart 2020 - 18:39

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarına Korona Virüs Etkisi ve Sonuçları

Aralık ayında Çin‘de başlayan bir korona virüsünün küresel bir salgına dönüşeceğini sanırım kimse beklemiyordu. Çok hızlı bir şekilde yayılan covid-19 virüsü sinsi bir şekilde kendine yaşam alanları oluşturdu. Bunun için de insanları kullandı. Nasıl çıktığı, yayıldığı konusunda net bir bilgi henüz yok. Tek bildiğimiz yarasa kaynaklı olduğu. İşin ilginç yanı hayvandan insana geçmeyen bu virüs bir şekilde mutasyona uğradı ve dünyayı esir aldı.

İşimiz gereği okul öncesi eğitim kurumlarının genel yapısını çok iyi biliyoruz. Bu dönemde ekonomik olarak en çok desteği hak eden grup içindeler. Okul öncesi eğitim kurumları yalnızca çocuklara eğitim veren, bakımlarını yapan yerler olmanın yanı sıra ekonomiye de ciddi bir katkı sağlamaktadır. Hem ekonomik hem de manevi açıdan önemli bir yere sahip olan okul öncesi eğitim kurumları katkılarına bakalım.

Anaokulu ve Kreşlerin Ekonomiye Katkıları Nelerdir?

24/03/2020 tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 12078 özel kurum bulunmaktadır. Bunların 3885 tanesi özel anaokuludur. Okul öncesi eğitim kurumlarının içinde kreş ve gündüz bakım evleri bulunmaktadır. Kreş ve gündüz bakım evi sayılarını net olarak bulabileceğimiz platform bulunmamaktadır. Sosyal hizmetlerde de bu konu ile ilgili olarak veri bulunmamaktadır. Buna rağmen yorum olarak belirtirsek kreşlerin sayısı, anaokullarıyla hemen hemen aynı gibi duruyor.

Türkiye Geneli okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan personel sayısı 60,000 kişi ile anılıyor. Ortalama 8 personel baz alındığında ortaya çıkan tabloda , 7500 civarı kreş ve anaokulu bulunduğunu ön görebiliriz.

Bu gün ortalama bir okulöncesi eğitim kurumunda 8 personel çalıştığını biliyoruz. Kirası, vergisi, sgk giderleri, yemek ihtiyaçları, elektrik, su, telefon gibi gider kalemleriyle ortalama 40,000₺ gibi bir gidere sahiptir.

Aylık 40,000₺ gider kalemi 7500 kreş ve anaokulu sayısı ile çarpımı 300,000,000₺. Her ay ekonomiye 300,000,000 katkı anlamına geliyor. Bu kadar katkıyı vermesine rağmen, bir kreşin aylık ne kadar kazanması gerekiyor. Tabiki daha fazla kazanmalı.

Covid-19 (koronavirüs) ortaya çıkana kadar bir çok kurum zor koşullar altında varlıklarını devam ettiriyorlardı. Şimdi elindeki gelir kalemlerinin durmasıyla zor bir süreç okul öncesi eğitim kurumlarını bekliyor. Konu sadece okul öncesini değil tüm sektörleri etkiliyor. Lakin sadece okul öncesi eğitim kurumlarını baz alarak yazımıza devam edelim.

1 ay boyunca geliri olmadığını düşünürsek, kira giderleri, personel giderleri, vergisi devam edecek. Şimdi ödemeyi aylık alan kurumlar ne yapacaklar. Eğer maddi gücü yerindeyse bir şekilde karşılayacak. Ama değilse ya geçici bir süre personelini işten çıkaracak ya da borç bulacak.

Okul öncesi eğitim kurumlarının kapalı kalması veliler açısından da problem haline dönüştü. Günümüz şartlarında çiftlerin çalışmak zorunda olmasıyla çocuklarını emanet edebilecekleri ortamlara ihtiyaçları bulunmakta. Haliyle mevcut covid-19 (koronavirüs) salgını  nedeniyle okulların kapalı olması, velilerin çocuklarını evlerinde bakmalarına sebep oldu. Tabi izin alabildilerse. Devlet kurumunda çalışanlar bir şekilde daha şanslı çünkü idari izinli sayılacaklar. Özel sektör çalışanlarını ise zor günler bekliyor.

Bir çok insan işini bırakmak zorunda kalıyor. Mecburen de olsa yapıyorlar. çünkü başka şansları yok. Ortamda koronavirüs salgını nedeniyle de kimseye güvenip çocuk emanet edilemiyor.

İşin özü, okul öncesi eğitim kurumlarının tamamı borçlarını erteleselerde gelirini erteleme konusunda şanslı değildir. Yani giden gidiyor. bu konuda devletin desteğinin okul öncesi eğitim kurumlarına da vermesi temennimizdir. Konu ile ilgili olarak bir imza kampanyası bulunmaktadır. Bir nebze faydamız olması için linki burada paylaşıyorum. Eğer bu yazıyı okuyarsanız lütfen yardımcı olun bir imza da siz atın.

Okul öncesi eğitime destek imza kampanyası

Bu kurumların mağdur olması demek, salgın bittikten sonra bir çoğu yaşamına devam edemeyecek demektir. Ortaya çıkan tablo ise ürkütücü olacaktır. Çünkü insanlar bir şekilde çocuklarını emanet etmek için başka yerler arayacaklar. Ama bu sefer bir kıstas var. En az çocuk olan yere götürmek isteyecekler ama bu konuda da bir yığılma meydana gelecek. Veliler önce hijyen diyecekler, mesafe diyecekler  ama günümüz koşullarında durum ortada. O yüzden okul öncesi eğitim kurumlarımızın ayakta kalması son derece önemlidir. Eğitim kurumlarına, öğretmenlere ve velilere destek vermemiz gerekmektedir.

Sonuç olarak Covid-19 ( koronavirüs) salgını tüm dünyayı etkiledi. Umarız bir an önce bu durumdan en az zararla kurtuluruz. Okul öncesi eğitim kurumlarının ve tüm sektörlerin bir an önce kaldığı yerden devam etmesini temenni ediyoruz.

Bu saatten sonra krizi fırsata çevirmek gerekecektir. Fırtınadan sonra fırtınayı konuşmanın kimseye yararı olmayacaktır. Yapacağımız en güzel şey fırtına sonrasına hazırlık yapmamız gerekmektedir. Bu günleri en verimli şekilde işimizi geliştirmek için çaba harcayıp zararımızı en az seviyeye getirmeliyiz.

Tabi tüm bunlardan önce de Sağlık Bakanlığının Koronavirüs için bizlere tavsiye ettiği konuları ihmal etmeyelim ve hep birlikte bu salgını yenelim.

https://covid19.saglik.gov.tr/tr/ sayfasından ulaşabiliriz.

Okul Danışmanlığı hakkında detaylı bilgi için https://www.okuldanismanligi.com.tr ziyaret edebilirsiniz.

    Benzer İçerikler
    • Gündüz Bakımevi Nasıl Açılır?
    • Gündüz Bakımevi Nasıl Açılır? Gündüz bakımevi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak açılan ve 24-66 ay ...
    • Pandemi Döneminde Kreş Açmak?
    • Aralık 2019 tarihinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 (koronavirüs) salgınının ülkemizde de varlık göstermesi ...