Kreş Açma Maliyeti Ne Kadar Olmalıdır?

kreş açma maliyeti 2019

Kreş Açma Maliyeti Ne Kadar Olmalıdır?

Kreş açma maliyeti ne kadar olmalıdır, kreş açmak isteyen girişimcilerin en sık sorduğu soruların başında gelmektedir. Araştırmaların ilk kısmını burası oluşturur. Lakin kreş açma maliyetinin ne kadar olacağı yapılacak çalışmanın büyüklüğüne, yerleşim yerine, kalite algısına, çevresel faktörlere kadar bir unsura bağlı olmaktadır.

Kreş açma maliyetine etki eden unsurları şimdi sıralayalım.

Kreş Açma Maliyeti Örnek 1

Kreş Açma maliyeti örnekleme çalışması için bir kahramanımız olsun. Ayşe Hanım,

  1. Kiralama Giderleri: Ayşe hanım kreş açmak istiyor. Kararını vermiş ve kreş için uygun olacağını düşündüğü bir yer var. Bu yeri kiralamak istiyor. Emlakçı ve mülk sahibi ile görüşmelerini yapıyor depozito ve kira ödemelerini gerçekleştiriyor.
  2. Tadilat Giderleri :  Ayşe hanım kreş açma şartlarını yerine getirebilmek için tadilat çalışmalarına başlıyor. Tuvaletler, bölmeler, kapı, mutfak, yemekhane ve müdür odası için gerekli çalışmaları yaptırıyor. Elektrik tesisatından, ısıtma tesisatına kadar herşeyle ilgilendi.
  3. Prosedür Giderleri : Ayşe Hanım kreşini açmak için gerekli olan prosedürleri yerine getirebilmek için bazı ödemeler yaptı.
  4. İşletme Kurulumu Maliyeti : Resmi bir işyeri açılışı olması için muhasebesel işletme kurulumu işlemlerini bir muhasebeci yardımıyla çözdü.
  5. Donanım ve teçhizat Giderleri : Ayşe Hanım kreş için kullanacağı malzemelerle birlikte mobilya oyuncak harcamalarını yaptı. Bahçe mobilyalarından müdür odasına kadar tüm alanlar için ihtiyaçlarını tamamladı.
  6. Tanıtım ve Reklam Giderleri : Ayşe hanım kreşini kurdu. Haliyle artık kayıt alma zamanı. Ama insanlara burada bir kreş açıldığını göstermesi gerekiyor. Bunun için broşür, katalog ve dijital reklam çalışmalarına başladı.
  7. Kreş İşletme Giderleri : Ayşe hanım tüm işlemlerini gerçekleştirdi ama ne olur ne olmaz diye bir miktar parayı da başlangıç sermayesi olarak bir kenara ayırdı. Kreş açıldığı andan itibaren kira ve diğer giderler de başladı. En azından işletme kendi kendini çevirene kadar bu para beni idare etmeli diye düşündü. Doğru da düşündü.

Şimdi bu 7 kalem giderin bize sağladığı avantaj şu ki sizde bu gider kalemlerini kendi açacağınız kreşiniz için yapabilirsiniz. Hesaplama da her zaman farklılıklar çıkacaktır. Lakin bu kalemlerin dışında ekstra giderleriniz olmayacak. Doğru bir maliyetlendirme için proje hazırlama son derece önemlidir. Yinede maliyet ne kadar olacak diye merak edenler için bir örnekle daha açıklayalım.

Kreş Açma Maliyeti Örnek 2

Ayşe Hanım örneğinden yola çıkarak ayşe hanım yukarıdaki tüm işlemleri gerçekleştirdi.

Bulduğu yer villa tipi, Tahmini maliyet aylık kira bedeli 3000 ₺

Binanın tadilat giderleri için en az 40,000 ₺

Donanım ve teçhizat için 50,000 ₺

İşletme kurma maliyeti 2000 ₺

Prosedür işlemleri için 6000 ₺

Reklam giderleri için 10,000₺

Kreş açıldıktan sonraki sermaye : 30,000₺

Toplam maliyetimiz 110,000₺ Elimizdeki rakamla birlikte 140,000₺ sermaye ile yapılabilecek bir çalışma.

Kreş Açma Maliyeti 2019

Her ne kadar rakam belirtmiş olsakta projenizin kalitesi, niteliği ve detayları maliyetlere etki eden unsur olacaktır. Kreş açma maliyeti 2019 güncel rakamlardır.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 28/08/2019

Yusuf YILMAZ

Anaokulu Danışmanı: