“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Gündüz Bakımevi Nedir Nasıl Açılır?

09 Eylül 2020 - 02:03

Gündüz Bakımevi Nedir?

Gündüz bakımevi tabelası

Gündüz bakımevi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak açılan ve 24-66 ay arası çocukların bakımlarının yapıldığı, günlük ihtiyaçlarının karşılandığı kurumlardır.

Çalışan ailelerin, çocuklarını emanet edebilecekleri bir ortam bulma çabaları vardır. Çocuğuna sevgiyle bakan, günlük ihtiyaçlarını karşılan kurumlar olarak karşımıza çıkar gündüz bakımevi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak açılırlar. Adı çok duyulmasa da toplum tarafından genellikle kreş olarak adlandırılırlar.

Gündüz bakımevi açmak, kreş açmakla aynı anlamı taşımaktadır desek yeridir. Çünkü okul öncesi eğitim kurumu açma düşüncesine sahip olan hemen hemen %90 lık kesim kreş açacağım der.

İşimiz gereği aslında bunun gündüz bakımevi açmak olduğunu biliriz. Lakin yine de sorarız.

0-24 ay arası çocuklarla mı çalışmak istiyorsunuz.

Sorunun cevabı elbette hayır. 2-6 yaş arası çocuklarla çalışmak istiyorum.

Sonuç olarak kreş ya da gündüz bakımevi açmak aynı kapıya çıkıyor. Şimdi gündüz bakımevi nedir ve nasıl açılır konularına açıklık getireceğiz.

Neden gündüz bakımevi ihtiyacı var?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere günümüz şartlarında geçim zor iş. Ailenin tüm bireyleri çalışmak zorunda. Hayatı idame ettirebilmek için buna ihtiyaç var.

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan ailelerin yanında yakınları yoktur. Ya da çoğunun yok desek yeridir. Hal böyle olunca da, çocuğu olan ailelerin en büyük sorunu çocuklarını emanet edebilecekleri ortamın olmayışıdır.

Yakınlarının olmaması, bakımevi ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. İşte bu noktada devreye gündüz bakımevi girmektedir. Gündüz bakımevleri çocuğun neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Aileler çocuklarını emanet edecekleri gündüz bakımevlerine önce güvenmek isterler. Durum malum, serviste çocuk unutanlara kadar gördük ülkemizde. Dikkat ister, emek ister, özveri ister.

Bir okul öncesi eğitim kurumu olmasına rağmen, bakıcı kimliğiyle daha çok ön plana çıkar. Burada asıl olan eğitim değil, çocuğun gün içinde eğlenmesini sağlamaktır.

Burada velinin beklentilerinde sadece bakım vardır. Başka bir beklentisi yoktur. Ama günümüzde gündüz bakımevi dendiğinde aklımıza hemen okul öncesi eğitim kurumu olduğu gelmektedir.

İrili ufaklı bir çok gündüz bakımevi görmek mümkündür. Hemen hemen her mahallede görebileceğimi bakımevleri vardır. Kimisi ekstralar sunarlar, kimisi ise sadece bakım hizmeti.

İşin garip tarafı daha doğru düzgün yaptığı işin ne olduğunu bilen çok az gördük. Çünkü asıl amaç bakıcılıktır.

Sosyal hizmetler bakanlığının belirlemiş olduğu kriterlere uygun olarak açılsalar da, burada eğitimden bahsetmek çok zor diyebilirim. ( işini yapanları tenzih ediyorum.) Personel olarak kız meslek lisesi çıkışlı personelleri burada bulabilirsiniz.

Bakıcı ablalarımız olur gündüz bakımevlerinde. Buradaki amaç öğretmenimize yardımcı olmaktır. Çocuklarımıza eğlenceli vakit sunmak için çabalarlar. Çoğunda da başarılı olurlar.

Çünkü bu yaş arası çocuklar ilgiye muhtaçtır. Öğretmenlerine saygı duyarlar, severler. Sonuç olarak adı üstünde gündüz bakımevi burası. Peki gündüz bakımevleri nasıl açılırlar.

Gündüz Bakımevi Nasıl Açılır?

Gündüz bakımevi açmak için öncelikle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra, ilgili personeller gelecek ve yerinizin uygunluğu konusunda size bilgi verecekler. İki sayfa dolusu yapmanız gerekenler listesi vereceklerdir. Bu listeyi tamamladıktan sonra evraklarınızı sunacaksınız ve ruhsatınız için gün sayacaksınız.

Gündüz Bakımevi açmakla, anaokulu açmak arasında çok az farklılıklar bulunmaktadır. İşin özü, okul öncesi eğitim kurumu açıyoruz. Sadece bağlı bulunduğu kurumlar farklıdır. Anaokulu Milli Eğitim Bakanlığına, Gündüz Bakımevi de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlıdır.

Sadece anaokulu açarken 3-6 yaş arasındaki çocuklara hizmet vereceksiniz. Sosyal Hizmetlerde ise 2-6 yaş arası çocuklara hizmet verebilirsiniz.

Gündüz bakımevlerinde müdür olmak daha kolaydır. Örneğin Sosyal hizmet ön lisans mezunu olsanız ve 4 yıllık çalışma şartını karşılamanız durumunda müdür olabilirsiniz. Ama Sosyal Hizmet ön lisans mezunu biri 50 yılda çalışmış olsa anaokulunda müdürlük yapamaz.

Gündüz bakımevi sınıflarında kullanılan malzemeler ile anaokullarında kullanılan malzemeler aynıdır. Sonuç olarak her ikisi de Milli Eğitim bakanlığının müfredatını kullanmak zorundadırlar. Yani eğitim vermek zorundalar.

Eğer bir gündüz bakımevi açmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı konular vardır. Gündüz bakımevi açma şartlarına ulaşmak için https://www.okuldanismanligi.com.tr/kres-acma-sartlari-nelerdir/ bağlantımıza gidebilirsiniz. Yazımızda temel bilgilere sahip olacaksınız. Bu aşamadan sonra kimler gündüz bakımevi açabilir diye soracaksınız.

https://www.okuldanismanligi.com.tr/kimler-kres-acabilir/ yazımızda da kimlerin gündüz bakımevi açabileceğini göreceksiniz.

Tabi burada ayrı bir parantez açmakta fayda var. Her ne kadar ne yapacağınızı bilseniz de, teknik kısımlar haricinde kalan bir çok unsur var. Yani, gündüz bakımevi açma şartlarını bilmek size sadece ruhsat aşamasında yararlı olacaktır. Oysa daha fazlasına ihtiyacınız var.

Önemli olan gündüz bakımevi açmak değil, onu sürdürülebilir kılmaktır. Sürdürülebilir gündüz bakımevi demek, kazanan bir modelin olduğunun da göstergesidir.

gündüz bakımevi
gündüz bakımevi

Gündüz Bakımevi açmak için ne yapmamız gerekiyor.

Her zaman planlama diyoruz. Kararınızı vermişseniz ilk yapacağınız planlama olmalıdır. Ama bunu belirli bir sistematik için değerlendirmeniz gerekmektedir.

Yapacağınız her adımı iyi bilmelisiniz. İnşaat ve tadilat unsurlarını bilmeli, ve neye ihtiyacınız olduğunu ortaya çıkarmalısınız.

Okul Danışmanlığı, projelerinde önemli olan teknik analizdir. Bazı raporlarımız 20 sayfanın üzerine çıkabilmektedir. Çünkü işimiz her ne kadar gündüz bakımevi açmak olsa da, onun sürdürülebilir olması, kazanan bir modelin ortaya çıkabilmesi için son derece önemlidir.

Bizim için ilk kriter teknik analizdir. Bu sayede bütçe – maliyet dengesini kurabildiğimiz gibi, kazanacağımız tutarı hangi şartlarda sağlayacağımızı da görmüş oluyoruz.

Tüm bunlara artı olarak bir gündüz bakımevi kurulum sürecinin tamamında en az %30 tasarruf sağlayabiliyoruz. Bu da sektörü çok iyi tanımaktan geçiyor.

Bir örnekle açıklayalım.

Bir gün görüşmeye gittiğimiz anaokulu sahibi bize çok fazla para harcadığından bahsetti. Yaklaşık 700 bin ₺ ye açmış. Tabletimizden daha önce yapmış olduğumuz projemizi gösterdik ve sorduk.

Sizce burası ne kadar bütçeyle tamamlanmıştır.
Burası 700 olduğuna göre, o da en az 1 milyon harcamıştır. Hayır sadece sizin harcadığınızın yarısı. dediğimizde son derece üzülmüştü. Hatta proje maliyetlerinin neler olduğunu anlattığımızda durumu farketmişti.

Gündüz bakımevi açarken mutlaka proje ve teknik analizinizi yaptırın. Aksi halde yatırımınız geri dönüşü zor bir yola girebilir.

Yusuf YILMAZ
Anaokulu Kurulum Uzmanı

12/09/2020

Benzer İçerikler
  • Pandemi Döneminde Kreş Açmak?
  • Aralık 2019 tarihinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 (koronavirüs) salgınının ülkemizde de varlık göstermesi ...
  • Sıfırdan Zirveye Anaokulu Açmak
  • Sıfırdan Zirveye, başarılı anaokulu açmak ve En iyi anaokulu olmak Anaokulu açmak okul öncesi eğitim kurumlarına ilgi duyan herkesin ...
  • 13 Maddede Kreş Açmak
  • Kreş Açmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler Kreş açmak, okul öncesi alana yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için güzel bir iş ...
  • Kimler Kreş Açabilir? 2020 Güncel
  • Kimler Kreş Açabilir? 2020 yılı için güncellendi. Kreş açma niyetinde olanların çoğu kendisinin kreş açma yeterliliklerine sahip ...