“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Devren Anaokulu ve Devren Kreş Açmak

03 Mart 2017 - 12:55

Devren Anaokulu ve Devren Kreş Açmak

Devren Anaokulu ve devren kreş açmak  isteyenlerin birinci düşüncesi var olan bir yapıyla devam etmek. Devren kreş açmak yeni kreş açmaya göre biraz daha avantajlı görünmektedir. Ama her avantajlı görünen tablo gerçekte avantajlı olmayabilir. Şimdi devren kreş açmak isteyenler için bir kaç örnek verelim.

Neden Devren Kreş ya da Anaokulu alırız.

Bu sorunun cevabı herkesin bildiği gibi hazır bir ortama sahip olursunuz. Nasıl olsa işleyen bir kreş var. Ne diye sıfırdan yer kurayım mantığından yola çıkılarak hareket edilir. Hatta o kadar maliyet verene kadar devren kreş alırım daha mantıklı.

Sıfırdan kreş açmaktansa hazır kurulu bir sistem avantaj sağlar. Anaokulu ya da kreş açmak mantıkta aynıdır. Sonuçta sıfırdan açıp o kadar prosedürle uğraşamam diyorsanız o zaman devren anaokulu ya da kreş bakabilirsiniz.

Devren kreş ya da devren anaokulunun avantajlarını sıralayalım.
  1. Hali hazırda öğrencisi olan işletmelerdir.
  2. Bölgesinde tanınan bir kimliği vardır.
  3. Başlangıç maliyetlerini ortadan kaldırır.
  4. Hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.
  5.  Evraksal işlemlerle çok uğraşmazsınız.

Şimdi gelelim diğer detaylardan bir kaçına aslında burada risk faktörleri bulunmaktadır. Nedir bu risk faktörleri söyleyelim.

  • Devren aldığınız kreşin öğrencilerinin kalma durumunu bilemezsiniz.
  • İçeride bulunan personelin sizinle devam edip etmeyeceğini kestiremezsiniz.
  • İşletme maliyetleri gerçeği yansıtmayabilir.
  • Kreşin ya da anaokulunun bölgesinde oluşturduğu imajı takip edemeyebilirsiniz.
  • Ruhsat kapasitesi ile uygulama kapasitesi arasındaki farklar başınızı ağrıtabilir.

Devren çalışmalarımızda genellikle belirli bir kapasiteyi görmek isteriz. Eğer belirli bir kapasite altındaki anaokulu ya da kreş devrediyorsa o zaman müşterimize söylediğimiz şey şudur. Burayı boşverin çünkü kazanamayacaksınız.

Bazen de öyle bir durumla karşılaşıyoruz ki tamam burası uygundur dediğimiz yer için istenen fiyata  lüks konsept anaokulu yapılabilir. Devir rakamlarının makul olması gerekirken malesef çok yüksek rakamlar da çıkabiliyor.

Her koşulda devir aldığınız yerde bir takım değişiklikler yapmanız gerekecektir. Eğer aynı ortamda devam edeyim derseniz sizde geçmişten gelen kurum kültürüyle hareket edeceksiniz. Veli gözünde de kreşin el değiştirildiğinin hissedilmesi gerekiyor ki siz kendinizi kurumsal bazda ifade edebilesiniz. Aksi halde siz nasıl devralmışsanız bir gün aynı şekilde kreşi devredebilirsiniz.

Devren anaokulu veya devren kreş almadan önce hesaplarınızı iyi yapın ki yanılmayın. Tabi işin muhasebesel kısımlarını da unutmayın.

Yusuf YILMAZ

Okul Danışmanlığı Hizmetleri  2017-03-21

Benzer İçerikler