“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu ve Kreşlerde Algı Standart mı ?

11 Kasım 2018 - 16:45

Anaokulu ve Kreşlerde Algı Standart mı ?

Günümüz toplumunun hayatını devam ettirebilmek için çalışması,  çocukların bakımları için uygun ortam arayışlarına götüren en temel unsurdur. Ebeveynler, çocuklarını ya aile bireylerine, ya bakıcılara ya da kreş ve anaokullarına bırakmak zorunda kalmaktadırlar. Bir ailenin en değerli varlığı olan çocuklardır. Aile çocuğunu sevgiyle kucaklayabilecek bir ortam ararken kendilerince tercih ettikleri yöntemleri uygularlar. Biz konumuz olan anaokulu ve kreşleri ele alarak devam edelim.

Anaokulu ya da kreş açmak isteyen bir çok kişinin aklında ilk önce başına bir müdür koyarın o halleder. Hatta herkes asgari ücret verirken biz daha fazla maaş veririz ki personel daha verimli çalışsın der. Peki personelin verimi verdiğiniz ücretle doğru orantılı mı? Tartışılır.

Eğer bir ebeveyn çocuğunu kreş ya da anaokuluna veriyorsa bu sadece çocuğunun bakımlarının yapılıp, karnının doyduğu yer olmamalıdır. Hemen hemen bütün anaokulu ve kreşlerin kullanmak zorunda olduğu Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı olsa da ne denli uygulandığı tartışılır. Veli kendi çocuğu için en iyi olmasını isterken sektörü bilmemesi ve anaokullarına bakışı durumu daha çok rant olarak görenlerin elinde kalmıştır. Elbette özel anaokulu ve kreşler ticari işletmelerdir ama işin hakkının verilip verilmediği konusuna gelince durumun hiç te düşünüldüğü gibi olmadığını söyleyebiliriz.

Buradan yola çıkarak bir anaokulu ya da kreşin öncelikli olarak bir eğitim organizasyonunun nasıl işlediğini sormak ve sorgulamak mantıklı olacaktır. Müfredat bir eğitim sezonunu kapsar ve herhangi bir tarihte ne yapacağı bilinmelidir. Oysa bu durum tam tersi olarak işlemektedir. Okul öncesi eğitim kurumlarının bir çoğu aylık plan yaparken bu planın amaç ve kazanımları hakkında veli bilgilendirmesi yapmaz. Yapmak ta işine gelmez. Çünkü programın amaç ve kazanımlarının velinin elinde olması, veliyi bilinçlendirecek ve sorgulamasına sebep olacaktır İşin gerçeği hiç bir okul öncesi eğitim kurumu da böyle bir durumla karşılaşmak istemez.

Peki ne yapılması gerekiyor?

Toplum olarak bilinçlenme sağlanamazsa piyasada merdiven altı kreş ve anaokullarının sayısı her geçen gün daha da artacaktır ki artmakta. Açılacak olan anaokulu ve kreşlerin çoğu eğitim kurumu olmaktan çok bakımevi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Çünkü toplum olarak genel kanı ve mantık bu yönde ilerlemektedir. Yapmış olduğumuz çalışmalarda en çok dikkat ettiğimiz hususlardan biri de eğitim programı organizasyonunun yapılmasıdır. Okul Öncesi Eğitim programı oluşursa çocukların gelişimleri daha bilimsel olacak, yetenek tespiti yapılacak ve gereksiz branş etkinliklerinin önüne geçilip ailenin eğitim için harcamış olduğu rakamlar minimize edilecektir. Bu konuda bir örnek verecek olursak.

Anaokulu ve kreşlerde her yıl kırtasiye bedeli toplanmaktadır. Bu konu aslında çok hassastır. Bu rakamlar her okul öncesi eğitim kurumunda farklı olarak uygulanır. Kimi 300 ₺ alır kimisi 1000₺ kimisi daha fazla. Peki gerçekten aldığımız bu malzemeler programın bir parçası mı ?

Aslında evet parçası. Lakin gözden kaçan ve kimsenin görmek istemediği husus ise aylık alınan öğrenci ücretlerinin ne olduğunu sorgulamak. Eğer aylık öğrenci ücretleri bakım işlerini kapsıyorsa kırtasiye ekstradan alınabilir. Ama ücretler eğitim öğretim ücreti ise ödediğiniz kırtasiye bedelleri bu rakamın içinde olmak zorundadır. Bir yıllık programın yapılmış olması kullanılacak malzemelerin tespit edilmesi anlamına gelir. Farklı bir bakış açısıyla yaklaşırsak. Diyelim ki yemek yapmayı bilmiyorsunuz. Yemek tarifleri olan bir siteye girdiniz ve malzemeleri not aldınız.

İhtiyaç listeniz

  • 1 adet kuru soğan
  • 5 adet sivri biber
  • 4 Adet domates
  • 250 gr kıyma
  • Tuz
  • kimyon
  • 4 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Bu listeye göre yemeği nasıl yapacağınızı bilirsiniz. Kaç dakika pişeceğini öğrenmiş olursunuz.

Yemek yapmakla eğitim programı arasında nasıl bir fark var

Eğitim programında da günlük amaç, kazanımlar ve kullanılacak malzemeler vardır. Eğitim programında da günlük plan yemek listesi gibidir. Kullanacağınız her malzeme bellidir. Bahsettiğimiz konu da tam olarak budur.

Anaokulu ve Kreşlerde Eğitim Algısı Standart mı ? başlığını atarken bu mantık her yerde standart değil algısını görmek gerekiyor. Diyebilirsiniz ki ben anaokulu ya da kreş açacağım tüm bunları bilmem şart mı ? Bilmeniz işinizi kolaylaştırır. Mesele sadece çocukların günlük ihtiyaçlarının karşılanması değil 3-6 yaş arası çocukların okul dönemine hazırlanmasını sağlamaktır. Bu mantıkla yaklaştığınızda hizmet anlamında da farklı olmanın temelini görmüş olacaksınız. Bir programın okul öncesi eğitim kurumu için hayati önemde olması hem sizin hem de velilerinizin bakışını değiştirecek adım adım bölgesel şartların değişmesine olanak sağlayacaktır. Standartları belirleyen olduğunuz takdirde uzun vadede kalıcı anaokulu ve kreş sahibi olabilirsiniz.

Eğer bir anaokulu ya da kreş açacaksanız öncelikle yapacağınız yatırımın size ciddi bir geri dönüşünün olması gerekecek. Bunun için de temeli sağlam bir yapı oluşturmanız gerekecektir. Temel ne kadar sağlam olursa bina da o kadar büyük olur. Mesele sadece anaokulu ya da kreş açmak değil, geleceğimize yatırım yapmak, standartları değiştirmek. Asıl sorunumuz herkesin yaptığı işi yapmak, ama herkesin yaptığı gibi yapmak. Değiştirmek aklımızın ucundan bile geçmez ise o zaman eğitimin kalitesinden bahsetmek çok zor. Anaokulu ve kreş algısını adım adım değiştirebiliriz ve sektörün bilinçli bir şekilde ilerlemesini sağlayabiliriz.

 

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Yusuf YILMAZ

10/11/2018

Benzer İçerikler