Anaokulu ve Kreş Açarken 1. Madde

anaokulu acarken 1 madde

Anaokulu ve Kreş Açarken 1. Madde,

Anaokulu ve Kreş açarken hemen hemen herkesin ilk aklına gelen prosedürlerdir. Elbette öncesinde yapılan araştırmalarla konu hep kreş açma şartlarını nasıl yerine getirilmesi gerektiğidir.  Peki bu prosedürler ve şartlar bu kadar zor mu? …

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak bizimle iletişime geçen hemen hemen herkesin anaokulu açarken ilk yaptığı anaokulu ya da kreş prosedürlerinin neler olacağını öğrenmek oluyor. Bundan sonraki aşamalarda ise en çok ben müdür olabilir miyim sorusuna cevap aramak. Bunlar mantıklı görünen lakin anaokulu / kreş uygulamaya geçtiğinde ise anlamını yitiren unsurlardır.

Anaokulu/kreş faaliyete geçtikten sonra bir daha prosedürlerle uğraşmayacaksınız.  Kimse size gelip başlangıç evraklarını sormayacak. Siz yeniden tadilat yapmak zorunda kalmayacaksınız. Kısacası sadece ruhsat alımı için gerekli olan şartları yerine getirmiş olacaksınız.

Anaokulu / Kreş Açarken yapacağınız ilk madde, “anaokulumu nasıl tercih sebebi yapabilirim ?” olmalıdır.  Çünkü insanlar anaokulu ya da kreşe geldiğinde vay be ne güzel ruhsat almış demeyecek. Gelen insanlar önce sizin ne gibi avantajlar sağladığınızı ve çocuklarına ne kadar fayda sağlayacağınızı öğrenmek isteyecekler.

Buradan yola çıkarak söyleyeceğimiz en önemli nokta bir anaokulu ya da kreş açarken önce işletme açıyor olduğunuzun farkında olun. Çünkü bu durum prosedürlerden ve sizin anaokulu/ kreş müdürü olmanızdan çok daha önemlidir. İşletme maliyetlerinizin ne olduğunu, hedef kitlenize neler vaat ettiğinizi önceden belirlemek ve kalite standardını üst seviyeye çekmeniz son derece önemlidir. Çünkü bunları sonradan yaparım diyemezsiniz. İlk intibayı oluştururken imajınız kadar anaokulu / kreşinizin uygulamaları da önemlidir. Uygulamalar derken yapacağınızın eğitimin felsefesine de hakim olmanız gerekmektedir.

Önceliklerinizi belirledikten sonra ise yapmanız gereken diğer bir husus, kendinizi nasıl tanıtacaksınız. Eğer benim çevrem var diyorsanız o zaman o çevreden birşey beklemeyin. Çünkü %90 lık bir kısım gelmeyecektir. O yüzden biraz önce belirlediğimiz hedef kitle belirlemesi ve sizin tercih nedeni olabilmenizi sağlayacak unsurları ortaya çıkarmanız gerekmektedir.

Anaokulu açarken 1. Maddeyi sonlandıralım.

Anaokulu / Kreş Açarken 1. maddeyi kısaca özetleyecek olursak, Prosedürler, yer seçimi, ben müdür olabilir miyim? sorularının dışında tercih sebebi olabilmek için hangi unsurlara önem vermem gerekiyor diye sormak çok daha mantıklı olacaktır. Sağlam bir alt yapı ile büyüyebilirsiniz. Önce hedefler sonra yer seçimi ve diğer detaylara girebilirsiniz.

Yusuf YILMAZ: