Anaokulu Açmanın 1.Maddesi

Anaokulu açmanın 1. maddesi sizce nedir? Anaokulu ve Kreş açarken hemen hemen herkesin ilk aklına gelen kreş prosedürleridir. Elbette öncesinde yapılan araştırmalarla konu hep kreş açma şartlarını nasıl yerine getirilmesi gerektiğidir.  Peki bu prosedürler ve şartlar bu kadar zor mu? yada ilk madde olma özelliği taşıyor mu?

Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak bizimle iletişime geçen hemen hemen herkesin anaokulu açarken ilk sorduğu “anaokulu ya da kreş prosedürlerinin neler olacağını öğrenmek” oluyor. Bundan sonraki aşamalarda ise en çok “kreşte müdür olabilir miyim?” sorusuna cevap aramak. Bunlar mantıklı görünen lakin anaokulu / kreş uygulamaya geçtiğinde ise anlamını yitiren unsurlardır.Çünkü daha büyük ve görünmeyen sorunlarla yüzyüze kalıyorsunuz...

Anaokulu açmanın ilk maddesini bulmaya devam edelim.

Anaokulu/kreş faaliyete geçtikten sonra bir daha prosedürlerle uğraşmayacaksınız.  Kimse size gelip başlangıç evraklarını sormayacak. Siz yeniden tadilat yapmak zorunda kalmayacaksınız. Kısacası sadece ruhsat alımı için gerekli olan şartları yerine getirmiş olacaksınız.

Anaokulu / Kreş Açarken üzerinde düşünmeniz gereken, “Açacağım anaokulu / kreşi insanlar neden tercih etsin ?”  sorusu olmalıdır.  Çünkü insanlar anaokulu ya da kreşe geldiğinde vay be ne güzel ruhsat almış demeyecek. Gelen insanlar önce sizin ne gibi avantajlar sağladığınızı ve çocuklarına ne kadar fayda sağlayacağınızı öğrenmek isteyecekler. Bir dipnot ekleyelim. Kendileri için de ne sağlayacağınızı merak edecekler. 

Anaokulu İşletmesi Kuruyorsunuz…

İster anaokulu açın isterseniz kreş açın, farketmeksizin bir gerçekle başbaşasınız. Bir işletme kuruyorsunuz. Bu durum prosedürlerden ve sizin anaokulu/ kreş müdürü olmanızdan çok daha önemlidir. Anaokulu / kreş maliyetlerinizin ne olduğunu, hedef kitlenize neler vaat ettiğinizi önceden belirlemek ve kalite standardını üst seviyeye çekmeniz son derece önemlidir. Çünkü bunları sonradan yaparım diyemezsiniz. İlk intibayı oluştururken imajınız kadar anaokulu / kreşinizin uygulamaları da önemlidir. Uygulamalar derken yapacağınızın eğitimin felsefesine de hakim olmanız gerekmektedir.

Önceliklerinizi belirledikten sonra ise yapmanız gereken diğer bir husus, kendinizi nasıl tanıtacaksınız. Eğer benim çevrem var diyorsanız o zaman o çevreden birşey beklemeyin. Çünkü %90 lık bir kısım gelmeyecektir. O yüzden biraz önce belirlediğimiz hedef kitle belirlemesi ve sizin tercih nedeni olabilmenizi sağlayacak unsurları ortaya çıkarmanız gerekmektedir. Bunu yapmak ise ciddi bir iş yükünü beraberinde getirecektir. Çözüm yolları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anaokulu Açmanın 1. Maddesini sonuçlandıralım.

Anaokulu açmanın 1. maddesini kısaca özetleyecek olursak, Prosedürler, yer seçimi, ben müdür olabilir miyim? sorularının dışında tercih sebebi olabilmek için hangi unsurlara önem vermem gerekiyor diye sormak çok daha mantıklı olacaktır. Sağlam bir alt yapı ile büyüyebilirsiniz. Önce hedefler sonra yer seçimi ve diğer detaylara girebilirsiniz.

Hedefler sadece ulaşmak istediğimiz öğrenci sayısı değil, yapacağımız görüşmenin kalitesi de olmalıdır. Bir detay daha verelim. Görüşme / Kayıt oranınız ne olmalı? Burayı bir düşünün ve planlamanın ne kadar güçlü olduğunu farkedin…

Anaokulu Açmanın 1. Maddesi planlama yapmaktan geçiyor. Gerisi planın yanında teferruat kalıyor. Yapacağınız yatırımın büyüklüğü ya da küçüklüğüne  bakmadan bu planlamayı yapın. Güçlü yanlarınızı nasıl kullanabileceğinizi ortaya çıkarın.  Anaokulu danışmanlığı ve uygulama için arayabilirsiniz.

Diğer Yazılar