“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açmak İçin Bina Şartları Nelerdir?2020

02 Şubat 2020 - 20:28

Anaokulu Açmak İçin Bina Şartları Nelerdir?

Anaokulu açmak için bina şartları, karar aşamasında en etkili unsurlardan biridir. Anaokulu açmaya karar verdiğiniz andan itibaren, bina araştırması yapmanız gerekmektedir. Bina seçimi bir anaokulunun olmazsa olmazıdır. Aynı zamanda anaokulu binası, işletmenin sürdürülebilir olabilmesi için de son derece önemlidir. Anaokul Danışmanlığı için hemen bize ulaşın.
Bu yazımızda, anaokulu açmak için bina şartlarını ve bina türlerini inceleyeceğiz. anaokulu açmak için ön hazırlık yaptığınızı varsayarak anaokulu açmak için bina seçiminde dikkat edilecek hususları ele alalım.

Ana Okul Açmak İçin Bina şartları ve Gerekenler konumuzda başlık halinde.

Anaokulu açmak için binalarında aranan şartlar nelerdir?

Milli eğitim bakanlığı anaokulu binaları için tek bir açıklama yapmıyor. Lakin hem meb standartlar yönergesi hem de özel öğretim kurumları yönetmeliğinde bu konu ile ilgili bir çok madde bulunmaktadır.

Anaokulu açmak için binalarda şartları iki türlü değerlendirmeliyiz.

 1. Anaokulu Binası Fiziksel Şartlar
 2. Anaokulu Binası Minimum Gereksinimler.

    1. Anaokulu Binası Fiziksel Şartlar

Anaokulu açmak için ilk defa yer bakıyorsak bu şartlar bizim işimize çok yarayacak. Çünkü işin belki de en zor aşaması anaokulu için bina bulma çalışmalarıdır. Bu konuyu açalım.

Bir anaokulu binası için öncelikli olarak bahçe şartı araştırmamız gerekmektedir. Peki bahçe şartı nedir?

Anaokulu bahçelerinin genişlikleri ve uzunlukları konusunda net bir uygulama vardır. Eni 4 metre olan kısımlar bahçe sayıla bilir. Bu konuyla ilgili görsel aşağıdadır.

Anaokulu Binası Bahçe Hesaplama Örneği
Anaokulu Binası Bahçe Hesaplama Örneği

Bu görselden yola çıkarak bahçe olarak kullanacağımız alanlar, 5 metre yan kısımlar ve 10 metre ön kısımdır. Arka tarafta bulunan 3 metrelik alanı kullanamayacağız. Hesaplamamızı bu minvalde yaparsak  23X5 ( Yan Cephe) = 115 m2 X2 230 m2 + 200 m2 = 430 m2 lik bir bahçemiz var anlamına gelir.

Diğer bir görselle bahçe alanımıza bakalım.

Anaokulu Binası Bahçe Kullanım Alanı
Anaokulu Binası Bahçe Kullanım Alanı

Yeşil ile belirlediğimiz alan bahçe kullanım alanını göstermektedir. Kapasitenize göre hesaplamanızı yapmanız mantıklı olacaktır. Anaokulu bahçe şartında bulunan 4 metre kuralını da izah etmiş olduk.  Anaokulu açmak için bina şartlarının ilki bahçe kriterlerinin ne olduğunu öğrenmiş olduk. Şimdi diğer detaylara göz atalım.

Anaokulu açarken kapasite belirlemesi yapmamız gerekmektedir. Yani biz ne kadarlık kapasite almamız gerekiyor. Bina içinde incelemeler yaparak isteğinize uygun olan en az sınıf sayısını belirleyin.

Binanın kullanım alanı ya da yerleşim planlarını inceleyin.

Anaokulunda bulunması gereken bölümler nelerdir? Sorusunun cevabını da kısmen verelim.

 1. Müdür odası 10 m2
 2. Sınıf  15 m2
 3. Karşılama ( İhtiyaç dahilinde)
 4. Yemekhane ve Mutfak ( yeterli büyüklükte)
 5. Tuvalet ve lavabolar

Bir anaokulunda bulunması gereken bölümler en yeterli haliyle verilmiştir. Bina kontrollerinde dikkate almanızda fayda var.

 2.Anaokulu Binası Minimum Gereksinimler

Bir önceki maddede saydığımız alanların ihtiyacımız kadarını içeride belirlememiz gerekiyor. Minimum şartlarda yukarıdaki 5 madde anaokulu açmak için yeterlidir. Küçük olsun benim olsun düşüncesi içindeyseniz o zaman binanın tüm şartlar ihtiyaçlarınızı karşılar nitelikte olacaktır.

Binanın anaokuluna dönüştürülmesi konusunda ise tadilat unsurlarının belirlenmesi gerekecek. Bu ancak yerleşim planı ile mümkündür. Binayı incelediğinizde az çok tadilat unsurlarını görebilirsiniz. Tuvaletler, yemekhane, mutfak, sınıflar gibi alanların oluşturulması için gerekli tadilat işlemlerinin başlaması gerekecektir. Binanız ne kadar iyiyse tadilat maliyetiniz de o kadar iyi olacaktır.

Anaokulunu hangi binalarda yapabilirim.

Anaokulu açmak için binaya ihtiyacımız var. Öncelik sırasına göre belirleyelim.

 • Bağımsız müstakil bina
 • Bağımsız villa
 • Site içinde zeminle bütünleşik katlarda
 • Dükkanlarda
 • Ticari binalarda
 • Eğitim binalarında

Anaokulu ya da kreşinizi yapabilirsiniz.

Anaokulu açmak için muvafakatname hangi koşullarda alınır?

Muvafakatname gereksinimi için öncelikle anaokulu açacağınız yerin,

 • Katlı binaların giriş kat veya
 • Girişle bütünleşik katlarında,
 • Site sınırları içinde  olan binalarda
 • Ortak kullanım alanı olan bahçeli yapılarda

muvafakat almak gereklidir.

Anaokulu açmak için bina şartları konumuzu toparlayacak olursak öncelikli olarak bahçe kullanım alanını hesaplamak gereklidir. Ardından kapasite ve kullanım alanlarını belirlemek gerekecektir. Bu şartları sağladıktan sonra kira yada satın alımlar için görüşmelere başlayabilirsiniz.

Anaokulu açma maliyetleri yazımızı okuyabilir ve maliyet hesaplamasını yapabilirsiniz. Tüm bu konularda profesyonel destek isterseniz keşif için bizi arayabilirsiniz.

Anaokulu binası için gerekli ön bilgileri edindik. Anaokulu ya da kreş açmak istiyorsanız anaokulu ve kreş açma maliyeti araştırması için okuldanismanligi.com.tr/anaokuluvekreşaçmamaliyeti yazımıza mutlaka gözatın.

Anaokul Danışmanlığı için https://www.okuldanismanligi.com.tr/anaokulu-danismanligi/sayfasını ziyaret edin.

Yusuf YILMAZ

Anaokulu / Kreş Kurulum Uzmanı

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

25/12/2019

Benzer İçerikler
 • Pandemi Döneminde Kreş Açmak?
 • Aralık 2019 tarihinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 (koronavirüs) salgınının ülkemizde de varlık göstermesi ...
 • Sıfırdan Zirveye Anaokulu Açmak
 • Sıfırdan Zirveye, başarılı anaokulu açmak ve En iyi anaokulu olmak Anaokulu açmak okul öncesi eğitim kurumlarına ilgi duyan herkesin ...