“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açma Stratejiniz Nedir?

02 Şubat 2017 - 15:24

Anaokulu Açma Stratejiniz Nedir?

Anaokulu Açma Stratejisi ile başarılı anaokulları kurulabilir mi?” konusunu seçerken önemli bir detayı da vermek istedik. Neden bir stratejiye ihtiyacımız var ve bu strateji dediğimiz şey nedir? Şimdi yazımıza yine Türk Dil Kurumu büyük sözlükte bulunan strateji kelimesinin anlamıyla devam edelim.

Strateji anlamı izlemdir. İzlem = Önceden belirlenmiş bir amaca ulaşmak için izlenen yol.

Önceden belirlenmiş olan amacımız anaokulu açmak şimdi anaokulu açarken nasıl bir yol izleyeceğimizi düşünmemiz gerekir.

Daha önceki yazımızda klasik yaklaşımlardan bahsetmiştik ama burada kısaca değinelim.

Fikir : Anaokulu Açmak

Nasıl bir yol izleyeceğiz : Önce bina bulacağız sonra tadilat ve içini doldurmak kaldı. Personeli alırız, ruhsatı da aldık mı işlem tamamdır.

Klasik anaokulu açma yaklaşımının özeti budur. Peki bizi farklı kılan unsurlar nelerdir. Biz sadece anaokulu mu açmak istiyoruz yoksa anaokulu işletmesi mi kurmak istiyoruz. Eğer sadece anaokulu açmak istiyorsanız birinci seçenek sizin için daha mantıklı.

Anaokulu açma stratejisi belirlerken dikkat etmeniz gereken birincil öncelik sizin yapacağınız anaokulunun tercih edilebilir olup olmadığıdır. Bir takım eksiklikler giderilebilir. Lakin başlangıç aşamasında yapacağınız yatırımı da yalnızca bir kez yapacağınızı düşünürsek tasarruf edelim derken kaybedeceklerimizi de hesaplamamız gerekmektedir. Okul Danışmanlığı olarak stratejimizi belirlerken günü değil geleceği düşünerek hareket ederiz. Neden mi ? Çünkü bu günün şartlarını düşünürsek kazanacağımız her bir detay ilerleyen aşamalarda özelliğini yitirebilir.

Kalıcı olabilmek adına yapılacak çalışmalar ilk etapta gereksiz gibi görünse de uzun vade de ne demek istediğimizi daha net görebileceksiniz. Artık tecrübenin faydasını en iyi hissedebileceğinizi söyleyebiliriz. Rakip anaokulu ve kreşlerin neler yaptığından bağımsız olarak güçlü olacaksınız ve bize göre en güzeli ise takip edileceksiniz. İnsanlar sizin neler yaptığınızı her platformda takip edecekler ve kendileri de uygulamak isteyeceklerdir.

Araştırma

Anaokulu açma stratejisi belirlemek işin amacına uygun olarak hareket etmek gerekmektedir. Okul öncesi eğitim sektörüne yeni giriyor  olabilirsiniz. İşlerin nasıl ilerlediğini bilmiyor olabilirsiniz. Bunlar çok problem oluşturabilecek unsurlar değildir. İşinizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekecek, bu çocukları yetiştirirken eğitim yaklaşımımız ne olacak gibi bir çok soru karşımıza çıkacak.

Anaokulu açarken stratejinizi belirlerken yukarıda bahsettiğimiz sorulara, yenilerini eklemeniz yerinde olacaktır.

Tabi işin bir de işletme boyutu var. Bu kısmı da atlamadan, işinizi basite indirgemeden, detaylı bir yaklaşımla hareket ettiğinizde sonuç çok da uzak olmayacaktır. Sizin yaptğınız işten kaç kişi faydalanacak bunları düşünün ve anaokulu açma stratejinizi belirleyin.

Anaokulu açma stratejisini sizler için biraz daha kolaylaştıralım ve bir örnekle sonlandıralım.

Bu işten kimler faydalanacak

 • İstihdam oluşturacağız, personellerimiz faydalanacak
 • Eğitim vereceğiz, Çocuklarımız sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlayıp ilk öğretime hazır olacak,
 • Aileler faydalanacak, çocuklarını güvenli ellere emanet edecekler ve onlarda öğrenecekler,
 • Ekonomi faydalanacak, ihtiyaçlarımızı karşıladığımız market, kırtasiye vb. işletmelerle likit akışı sağlanacak.
 • Kurucu faydalanacak, kendine bir iş kazandırmış olacak ve aynı zamanda kazanacak,
 • Okul Öncesi sektör kazanacak, yaptığınız çalışmalar takip edilecek ve rol model olacaksınız.
 • Bu faydaları daha da çoğaltabiliriz.
Okul Danışmanlığı Hizmetleri 02/17/2017

Yusuf YILMAZ

Benzer İçerikler
 • Anaokulu ve Kreş Açarken 1. Madde
 • Anaokulu ve Kreş Açarken 1. Madde, Anaokulu ve Kreş açarken hemen hemen herkesin ilk aklına gelen prosedürlerdir. Elbette öncesinde ...
 • Kaliteli Anaokulu Nasıl Olmalıdır.
 • Kaliteli Anaokulu Algısı Kaliteli Anaokulu algısını daha çok arar olduk. Günümüzde sayıları hızla artan anaokulları ve kreşlerin yeri ...