• okuldanismanligi 06 Şubat 2017 - 1.29
 • Anaokulu Açma Prosedürleri Nelerdir?
 • Anasayfa > Anaokulu Açmak S.S.S, Anaokulu Prosedürleri
 • Anaokulu Açma Prosedürleri Nelerdir?

  Her anaokulu ya da kreş açmak isteyen girişimcilerin  ilk sorduğu soruların başında yer almaktadır anaokulu açma prosedürleri. Yazımızı genel hatlarıyla ele alıp sonrasında prosedürleri ek olarak vereceğiz.

  Anaokulu açmak isteyen girişimcilerin ortak özelliği bu alana ilgi duymalarıdır. Bir anaokulu açabilmek için neler yapmak gerekir, anaokulu açma prosedürleri nelerdir, anaokulu açma maliyeti nedir gibi bir çok soru beraberinde gelmektedir.

  Bu aşamada yapılan en büyük hata önce prosedürlere önem vermektir. Yapmış olduğumuz görüşmelerin %80’inde ana konu anaokulu açma prosedürleri nelerdir? Bu soruya cevap olarak hep aynı cümleyi kurarız. İşin prosedür kısmı teferruattır. Önemli olan yapacağınız anaokulunun size kazandırmasını sağlamaktır. Aksi halde prosedürleri bilmek sizin için bir şey kazandırmaz.

  Her işte olduğu gibi önce işin detaylandırılması gerekmektedir. Beklentilerinizi açık bir şekilde ortaya çıkarmanız gerekecektir. Kısaca özetleyecek olursak bir anaokulu açma girişiminde swot analizini yapmamız gerekmektedir. Bunu yapacak yegane kişi ise anaokulu açma düşüncesi olan yatırımcıdır. Eğer bir bütçeyi risk alarak kullanacaksak bu planlamayı da öncesinde yapmamız gerekir.

  Kısaca SWOT analizini açıklayalım.

  (Strengths )        = Güçlü Yönler

  Weaknesses )     = Zayıf Yönler

  Opportunities )  =Fırsatlar

  Threats )              = Tehditler

  Şimdi elilmizde bir verimiz var ve bu verileri doğru kullanarak yapacağımız anaokulunun nasıl olacağına karar verebiliriz. Anaokulumuzun güçlü yönleri ne olacak, hangi noktalarda zayıflıklarımız var, anaokulu açarken karşımıza çıkabilecek fırsatlar nelerdir ve anaokulu açtığımız zaman ne gibi tehditler vardır. Bu sorulara verebileceğiniz cevaplar sizi ya başarıya götürecek ya da olduğunuz yerde sayacaksınız.

  Eğer bu alanda daha önceden bir deneyiminiz yoksa biraz zorlanabilirsiniz ama fikir fırtınası yaptığınızda sonuçlara ulaşabilirsiniz.

  TÜm bunlar hazır olduktan sonra şimdi anaokulu açma prosedürlerine bakabilirsiniz. Çünkü artık ne yapmak istediğinizi biliyorsunuz. Sizi güçlü kılacak özellikleriniz olduğu gibi size karşı olan tehditlerle nasıl mücadele edebileceğinizi de tespit etmiş durumdasınız. Yani bir A planınız ve B planınız bulunmaktadır.

  Klasik anlayışta anaokulu açmak yerine daha bilinçli bir şekilde hareket edeceksiniz. Yer arayışınızı da bu anlamda yapacağınız çalışmaya göre belirleyebilirsiniz.

  Şimdi gelelim anaokulu açma prosedürleri nelerdir başlığımıza.

  Anaokulu açma prosedürleri genel hatları itibarıyla evrak işlemleridir. Evrak işlemlerinden kısaca bahsedecek olursak, başvuru formu, personel çalışma belgesinin hazırlanması, kira kontratlarımız gibi devam etmektedir. Hepsinin yer aldığı bir yönetmelik mevcuttur. Aşağıdaki linkte Özel öğretim kurumları yönetmeliğine ulaşabilirsiniz. Karıştırılmaması için standartlar yönergesi farklıdır anaokulu açma prosedürleri farklıdır. Güncel olması açısından direkt olarak Milli Eğitim bakanlığının web sitesini vereceğiz. Dosya burada yer almaktadır.

  Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği 

  Okul Danışmanlığı Hizmetleri  02/06/2017

  Yusuf YILMAZ

 • okuldanismanligi
DİĞER HİZMETLERİMİZ
error: Emeğe Saygı Gösterelim. Sitemizdeki yazıların tamamı özgün içeriklerdir ve tamamı Okul Danışmanlığı Hizmetlerine aittir. İzinsiz kopyalanması ve kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal süreçlerin işleyeceğini bildiririz.Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Sitemizde yayınlanan içeriklerin izinsiz kopyalanması halinde gerekli yasal prosedürleri uygulayacağımızı belirtiriz.