“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açarken Profesyonel mi Amatör mü?

02 Şubat 2017 - 16:04

Anaokulu Açarken Profesyonel mi Amatör mü Düşünüyorsunuz?

Anaokulu açarken profesyonel mi yoksa amatör mü yaklaşıyorsunuz? Her ne kadar işimiz danışmanlık  olsa da anaokulu açmak isteyenlere faydamız dokunsun istiyoruz. Bu sebepten dolayı da yazılarımızı açık gördüğümüz noktaları tamamlamak üzerine yazıyoruz. Bunun kime ne yararı var birlikte görelim.

Anaokulu açarken profesyonel mi yoksa amatör mü düşünüyorsunuz? Günümüzün konusu bu.

Neden bu başlığı seçtiğimizi açıklayalım. Her zaman olduğu gibi kelime anlamlarına bakalım. herhangi bir hataya yer vermemek için referansımız Türk Dil Kurumu Büyük Sözlük.

Amatör :

 1. Bir işi para kazanmak için değil, yalnız zevki için yapan, hevesli, meraklı (kimse), profesyonel karşıtı.
 2. . Bir işi meslek veya alan uzmanı olmadan yapan: “Bu, çok ucuz bir amatör ressam tüzüğüdür.” –H. Taner.
 3. Acemi.
 4. alay Beceriksiz.
 5. Meslekten olmayan, kazanç göstermeksizin sırf hevesinden ötürü bu işi yapan. Acemi, tecrübesiz (hevesli).

Profesyonel : 

 1. Bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan (kimse), amatör karşıtı
 2. Ustalaşmış, uzmanlaşmış.

Evet Türk Dil Kurumunda amatör ve profesyonel kelimelerinin açıklamaları aynen böyledir.

Konu anaokulu ya da kreş açmak olunca bu yazıyı her iki varyasyonu da ele almak doğru olacaktı. Yaşadığımız bir örnekle devam edelim.

Yapmış olduğumuz görüşmelerin birinde danışanımız aynen şu cümleyi kurdu. “Ben çocukları çok seviyorum ve onlarla olmak beni mutlu ediyor. O yüzden karar verdim ben de anaokulu açacağım.” Bu yaklaşım amatörce bir düşüncedir. Çünkü içerisinde herhangi bir kazanç unsuru olmadan tamamen insani duygularıyla hareket ediyor. Sevdiğimiz yaklaşımlardır.

Başka bir görüşmemizde ise ki belirtmek isterim ilk görüşme danışanımızın bize sorduğu ilk soru ” Ben bu işten ne kadar kazanırım. Aylık kazancı ne olur.” 

Anaokulu açarken amatör düşüncenin ana amacı ;

Çocuklara fayda sağlayabilmektir. Bu durum eğer doğru bir şekilde değerlendirilmezse o zaman faydadan çok zarar getirecektir ki kimse böyle olsun istemez. 

İşin profesyonel kısmında ise değerlendirmelerini yapanlar işi ciddiye alıp her boyutunu düşünenler vardır. Anaokulu ya da kreş açmak bir yer bulup içini dizayn etmekle bitmiyor. İşin bir de eğitim kısmı var. Bu eğitim kısmında neler yapacağınızı bilemiyorsanız o zaman ciddi problemleriniz var demektir. Profesyonel düşünce ile anaokulu açarken hem eğitim modelinizin nasıl uygulanacağını hemde içeride kurguladığınız yönetim organizasyonunu nasıl yapacağınızı iyi bilirsiniz.

Sistem kendi içinde dinamiklere sahip olacaktır. İşinize olan bakış açınız kurumsal kültürünüzü oluşturacaktır. Kurum kültürünüze çalışanlarınızı da dahil etmeniz gerekmektedir. Aksini düşündüğümüzde çalışan personeliniz hep eski çalıştığı anaokulunun kültürünü sizin anaokulunuza uygulamaya çalışacaktır.

Amatör düşünen biri bu işi duygularını tatmin etmek için yaptığından anaokulunu açtığı anda işletme gerçekleriyle karşılaşacaktır. Bir yandan işletmesini devam ettirmek isteyecek diğer yandan da kaynak oluşturmak zorunda kalacak. Bunların yanı sıra sektörün dinamiklerinin farkında olmadan hareket etmesinden kaynaklı rekabet ortamında sadece sevginin yeterli olmadığını görecek ve bir süre sonra yaptığı işin kendisi için ızdıraba dönüştüğünü görecektir. Sonrasında ise ya kendini geliştirmek için çaba sarfedecek ya da başka birine devredecek.

Eğer ticaretle uğraşmışsanız biraz daha avantajlısınız diyebiliriz. Çünkü işletme mantığına hakim olacaksınız. Tecrübelerinizi burada nasıl kullanacağınızı tespit edebileceksiniz.

Anaokulu açarken en büyük sorun daha az harcayıp daha fazla kazanma hevesimizdir.  Loto oynuyormuşsunuz gibi düşünün. 1₺’lik kuponla büyük ikramiyenin size çıkmasını beklemek gibi bir şey. Sonrasında sorular peşpeşe geliyor. Benim anaokuluma ya da kreşime neden kayıt alamıyorum. Bir sonraki yazımızda bu konuya da değineceğiz.

Sonuç olarak;

Anaokulu açarken profesyonel düşünce ile yola çıkarsanız işte o zaman tüm detayları planlamanız gerekmektedir. Artılarını eksilerini tespit edip güçlü ve zayıf yönlerinizi ortaya çıkarırsınız. Bu da sizi sektörde kalıcı olmanızın önünü açar. Yapacağınız her bir hizmetin ne olacağını bilirsiniz ve doğru aktarım kanallarını kullanarak hareket edersiniz. İnsanlarla nasıl iletişime geçeceğinizi bilirsiniz. Kısaca yaptığınız işi bilir ve keyif alırsınız. O keyfiniz hiç bitmesin…

Bu işte en mantıklısı ise amatör ruha sahip olup profesyonel düşünmektir. Ama sonuca ulaşmak için belirli bir süre ve emek gerekecektir. İki düşünce bir araya gelirse ve yapacağınız anaokulunun tüm detaylarını eksiksiz bir şekilde tamamlarsanız ciddi anlamda kalıcı olacağınızın garantisini verebilirim.

Bu iki düşünceyi bir araya nasıl getirebilirim diye soranlar için kısa ve öz olarak cevaplayalım.

Ne iş yaparsanız yapın önce yaptığınız işin ne olduğunu iyi bilin. Artılarını ve eksilerini tespit edin. Sonuçta anaokulu açmak ticari faaliyettir. Buranın bir eğitim kurumu olduğunu unutmadan ticaretinize de sekte vurmadan, yapacağınız işi doğru anlatın. Kalitenizi yükseltin. Unutmayın ki su bulunduğu kabın rengini alır.

 

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 02/08/2017

Yusuf YILMAZ

 

Benzer İçerikler
 • Kreş Açmak mı Kolay İşletmek mi?
 • Kreş Açmak mı Kolay İşletmek mi? Kreş açmak isteyen bir çok  kişinin ortak bir problemi bulunmaktadır. Bu işin en zor kısmı lakin ...
 • Anaokulu ve Kreş Açarken 1. Madde
 • Anaokulu ve Kreş Açarken 1. Madde, Anaokulu ve Kreş açarken hemen hemen herkesin ilk aklına gelen prosedürlerdir. Elbette öncesinde ...