Anaokulu Açarken Kosgeb Desteği Var mı?

anaokulu açarken kosgeb desteği

Anaokulu Açarken Kosgeb Desteği Var mı?

Anaokulu işine gönül vermiş ve bu alanda yatırım yapmak isteyenlerin ilk araştırmalarının başında “anaokulu açarken kosgeb desteği var mı?” konusu gelmektedir. Bu aşamada gerekli gereksiz bir çok bilgi karşımıza çıkıyor. Kosgeb hakkında bilgi almak isterseniz web sitesinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Kosgeb kadın girişimcileri desteklemektedir. Lakin bu girişimin konusu önemlidir. Konu eğitim olduğunda bir çok kurum destek vermemektedir. Buna kosgeb de dahil.

Kosgeb desteği alamadığını öğrenen anaokulu girişimcileri büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktadırlar.Bu huzur bozucu gelişmeler yapılacak işin hiç yapılamamasını sağlamaktadır. Projenize güveniyorsanız peşinden gidin.

Açık açık belirtmek gerekirse kosgeb anaokulu veya kreş için hibe ya da destek vermez. Boşuna eğitimlere katılıp, para ödemesi gerçekleştirmeyin.

Madem ki anaokulu açarken kosgeb desteği yok peki o zaman ne yapabiliriz? 

Eğer yatırımınız büyük çaplı olacaksa devlet desteklerinden faydalanabiliriz. Lakin devlet desteklerinde de para ödemesi gerçekleşmez. Devlet sadece alacaklarından vazgeçer. Vergi, sgk, kdv, faiz desteği gibi desteklerinden yararlanabilirsiniz. Bu koşullardan yararlanabilmeniz için bazı kriterler var. Bu kriterlerden biri hangi bölgede olduğunuz. Okullar için devlet destekleri sayfamıza göz atabilirsiniz.  1 ve 2 bölgede açıyorsanız 1,000,000₺ 3 ve üzeri bölgelerde iseniz minimum 500,000₺ alt limitiniz olacaktır.

Bu rakamlar benim için fazla diyorsanız o zaman kendi imkanlarınızla açmanız gerekecek. kredibiliteniz doğrultusunda kredi çekip ihtiyacınız doğrultusunda anaokulu açabilirsiniz. Kredibilite konusunda da problem yaşıyorsanız ümidinizi yitirmeyin. Son bir seçenek daha var. Melek Yatırımcı

Anaokulu açarken kosgeb desteği yok, kredibiliteniz yok ve devlet desteklerinden de yararlanamıyoruz. Devreye melek yatırımcı giriyor. Melek yatırımcılar projenize ortak olabilirler. Lakin burada karşımızda profesyonel bir yapı çıkacak. Bunun anlamı da şudur ki eğer projenize inanıyorsanız ve bunu yazıya dökebiliyorsanız melek yatırımcıları ikna etme noktasında ilk adımı attınız demektir. Lakin şöyle de bir durum var ki melek yatırımcıların büyük çoğunluğu yazılım işine daha sıcak bakmaktalar. Bu yönüyle dezavantaj gibi görünebilir. Artık projenize inanmanız ve inandırmanız gerekecektir.

Hala bu konuda bir sonuca ulaşamamışsanız yapacak tek bir şey kalıyor. Kendinize ortak bulmak . Burada da dikkat etmeniz gereken hususlar ortaklık şartları olacaktır.

Yusuf YILMAZ: