“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açarken İhtiyaçlarınız Nelerdir?

02 Şubat 2019 - 23:57

Anaokulu Açarken İhtiyaçlarınız Nelerdir?

Anaokulu açarken ihtiyaçlarınızın ne kadar yeterli olup olmadığını biliyor musunuz? Bu konuda merakı olan anaokulu açmak isteyen bir çok kimse farklı noktalara yönelmek zorunda kalmaktalar. En önemli konu ise işletme yönetimidir. Her defasında önemle belirttiğimiz konu bir anaokulunun eğitim kurumu olması yanında ticari işletmeler olduğudur.

Her girişim hikayesi olumlu sonuçlanmamaktadır. Bunun bir çok örneği var.

Şuanda başarılı olmuş dünyanın en büyük perakende ağı olan alibaba.com’un geçmişteki hikayesi

Bütün alışveriş merkezlerinde karşılaştığımız hamburger  almaya gittiğiniz Mc Donald. Kendi kurdukları sistemi bir başkasının büyütmesi,

Bir çok kimsenin elinde olan telefonu Apple’ ın kurucusu Steve Jobs. Yaşadıklarını düşününce insanlar kolay bir yerlere gelmiyor diyebiliriz.

Bu örnekler en çok karşımıza çıkan markaların geçmişlerini görmek açısından önemlidir. Açıkcası ilk izlenim “vay be” olsa da hiç bir kimse bir anda zirveye çıkamamış.

Anaokulu açmak bir girişimdir. Her girişim bir ticari faaliyetler bütünüdür. Ön danışmanlık aşamasında görüştüğümüz bir çok kişi aynı duygularla karşımıza geliyorlar. Biz bu işi yaparız ama neden bir danışmana ihtiyaç duyalım. Bu bizim için de önemli bir konu. Lakin görüşme sonunda tüm fikirler değişiyor. Çünkü anaokulu açmak dışarıdan görüldüğü gibi değil. Unutmadan belirtelim bir çok eğitimci ile de görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Sonuç mu bizim açımızdan değişmiyor. Çünkü konu sadece anaokulu açmaktan ibaret değil.

Anaokulu açma isteği ve ihtiyaçları birbirinden ayırmak gerekiyor. Hiç bilmediğiniz bir alana yönelmiş olabilirsiniz? Ya da okul öncesi bölümünde yıllarınızı geçirmiş olabilirsiniz. Ama ne olursa olsun yapılacak her iş için ihtiyaç listesini mutlaka yapın. Aksi halde evdeki hesap çarşıya uymayacaktır.

Neden mi ?

 • Anaokulu açmak isteyen hemen hemen herkesin ortak noktası,
 • Anaokulu açmak için ne gerekiyor?
 • Anaokulu açmak için ne kadar sermaye gerekiyor?
 • Anaokulu açmak için ne mezunu olmak gerekir?
 • Anaokulu açmak için nereye başvuru yapmam gerekiyor?
 • 15 kişilik bir anaokulu açmak istiyorum bana ne kadar yer lazım?
 • Anaokulu açmak için kaç personel gerekir?
 • Anaokulu açmak için hangi malzemeler gerekiyor?

Liste çok uzun…

Şimdi diyorsunuz ki hani hesap nerede? Şimdi geliyor.  Bütün sorularınızı cevapladığımızı varsayıyorum. Peki Bunların kime ne faydası var. Sizin açtığınız anaokulu ya da kreşin, kaç kapasite olacağı, bölgenin ekonomik gelir seviyesi, sosyo-kültürel yapısı, eğitim organizasyonu, yönetim, işletme, muhasebe,  halkla ilişkiler faaliyetleri ve bir çok detay. En önemli sorunumuz ise, anaokuluna ne kadar hakim olacaksınız?

Mutfakta pişen yemeğin kaç porsiyon çıkacağını ve ne kadar süre muhafaza etmeniz gerektiği, aylık verginizin ne çıkacağı, eğitim organizasyonlarını nasıl yapılacağını ve hangi sırayla yapılması gerektiğine ne kadar  hakimsiniz?

Sonra da piyasada adam akıllı anaokulu/ kreş yok diye geziyoruz. Ben en iyisini yapacağım isteğiyle yola çıkıp onlardan bir tane daha ortaya çıkarıyoruz. Sonra da herkes en iyisi oluyor. İşin ilginci ise şu ki, piyasalar kötü öğrenci yok. Piyasa durumları ne olursa olsun eğer kaliteli ve nitelikli bir çalışma yapabilirsek, rüzgar tersine dönecektir. Bunun için de alana hakim olmak aynı zamanda personel üzerindeki etkinizin yüksek olması gerekmektedir. Yoksa alakasız konularla en iyisi bizde sloganları havada kime denk gelirse.

Mükemmel bir örnek verelim.

Tam da bu konuyla alakalı yaşanmış bir olay anlatalım. İş dışı bir nedenden dolayı malum anaokuluna gidiyoruz. Kurucuyla karşı karşıya geliyoruz. Kurucu bu alanda uzman ve kendini eğitimcinin eğitimcisi olarak tanıtıyor. 15 yıllık bir anaokulu olduğunu ve eğitim kalitesinin çok iyi olduğunu anlatıyor. ( Sorun bir çocuğun sınıf içinde diğer arkadaşıyla yaşadığı problem. Lakin basit bir konu değil)

 • Kurum sahibine ilk söylediğimiz ” Öğretmenimizin sınıf yönetimi konusunda ciddi problemi var. “
 • Cevap : Benim öğretmenin çok iyi.
 • Soru : Peki öğretmenleriniz için en son hangi hizmet içi eğitimi verdiniz?
 • Cevap : ben her gün onlarla konuşuyorum.
 • Soru : Sınıf içinde yaşanan problemin diğer çocuğun içinde bulunduğu durumu özetliyor. Bu konuda sınıf içinde önlem alınmasını neden sağlamadınız.
 • Cevap : Çocuğun ailesiyle problemi var. ( Problem daha öncede var ve aynı sorun devam ediyor)
 • Soru  : Günlük eğitim planlarınızı neye göre hazırlıyorsunuz?
 • Cevap : Bizde haftalık hazırlanır. Gün gün konularımızı uygularız.Uygulama bittiğinde de boş zaman etkinlikleri yaparız.
 • Soru : Aileye bu konuda bilgi veriyor musunuz?
 • Cevap : Bülten gönderiyoruz.
 • Soru :Bültenle birlikte günlük planları ve amaç kazanımları da gönderiyor musunuz?
 • Cevap :Bizden akademik başarı beklemeyin.

Buradan çıkaracağımız sonuç ise çok acı bir tabloyu gözler önüne seriyor. Biz çocuğunuzun günlük ihtiyaçlarını karşılarız. Yemeğini yediririz, uyuturuz, akşam siz gelince de teslim ederiz. Bu anaokulunun açılışındaki süreci sanırım tahmin edebilirsiniz? Önceliğimiz, isteklerimiz, ihtiyaçlarımız hemen hemen her şeyi temelini oluşturuyor.

Bir anaokulu ya da kreş açarken önce ben nasıl bir yer yapacağım ki, bu çocuklar daha iyi eğitim alsın diyebildiğimiz zaman doğru işi yapıyor olacağız. Bu nedenle Okul Danışmanlığı Hizmetleri olarak basit projelerde yer almamayı prensip edindik. 10. yılımıza girdiğimiz sektör hayatımızda gördüklerimiz ve tecrübelerimiz artık daha kalıcı ve okul dönemine sağlıklı gelişim göstermiş çocuklar kazandırmak için çalışmamızı söylüyor.

Bu yazımızın ana kaynağı çocuklar için duyduğumuz hassasiyettir. Sorularınız ne olursa olsun iletişime geçin ve en doğru cevabı alın. Anaokulu açıyorsanız yalnız değilsiniz. Bir telefon uzağınızda Okul Danışmanlığı Hizmetleri var…

03,02,2019

Okul Danışmanlığı Hizmetleri 

Anaokulu ve Kreş Açma Danışmanlığı ve Kurulum Hizmetleri

Yusuf YILMAZ

 

Benzer İçerikler